BA3:notebook2

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Hugi (vitalap | szerkesztései) 2008. december 16., 20:51-kor történt szerkesztése után volt. (Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY))

Forrás

XLS

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Szines borítású notebookok összehasonlítása hasonlóság elemzéssel.

A feladat előtörténete

Notebook vásárlása, és azok közül is a szines borítású gépek közül a legjobb kiválasztása ár, teljesítmény alapján.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

Manapság már inkább notebookokat vesznek az emberek, mint asztali PC-ket, a hordozhatóság miatt. Egyre elterjedtebb, hogy már nem csak a teljesítményt nézek, hanem a kinézetet is fontosnak tartják, amit az egyre nagyobb választék tett lehetővé. A designál már a szín is meghatározó lehet, amiket inkább a fiatalabbak keresnek, ezek közé tartozok én is. Azok az emberek, akik új szines notebookot szeretnének vásárolni körbenéznek a notebook portálokon, ahogy én is tettem, ott össze is hasonlíthatjuk a kiválasztott gépeket, illetve újságokban is megnézhetjük őket, de el is mehetünk nagyobb bevásárló centrumokba, vagy olyan szakboltokba, ahol ezzel foglalkoznak, ahol a gépek egymás mellett állnak, és még élőben is láthatjuk a szinüket. Én személyem szerint ismerősömtől kérdeztem meg, hogy mi fontos egy notebooknál és ezeket is számba veszem egy vásárlás során, nem csak a szint, de elsősorban azok a gépek érdekelnek és azoknál keresgélek, és utána a teljesítményt nézem, hogy minél jobbat tudjak kihozni az én izlésemnek megfelelően. Ez a hasonlóság elemzés segít rávilágítani, hogy melyik a legjobb ár teljesítmény arányos gép a szines notebookok közül.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

Objektumok (sorok)

Szines designú notebookokat tartalmazza:

1. Asus F8VR-4S-P

2. Apple MacBook 13"

3. Dell Inspiron 1525-O

4. Sony Vaio VGN-FW21E

5. Toshiba Qosmio X3000-11T

Attribútumok (X, Y oszlopok)

A gépek paramétereit illetve az árát tartalmazza:

1. Ár (Forint)

2. Képernyő mérete (")

3. Lemez meghajtó (db)

4. Memória (MB)

5. Merevlemez meghajtó (GB)

6. Processzor frekvencia MHz

7. Webkamera (db)

A feladat által érintett célcsoportok

Minden olyan személy, aki szines notebookot szeretne vásárolni a legkedvezőbb áron, úgy hogy a teljesítmény is "átlagos" legyen.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

A hasonlóság elemzési módszer segítségével, könnyen és nyorsan eredményhez juthatunk....

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

1. Adatgyűjtés a notebook.hu újság segítségével.

2. Ezekből az adatokból létrehoztam Alapadatok c. munkafüzetet, ami ezen adatokat táblázatba foglalja. Minden egyes gépnél a hozzá tartozó tulajdonsággal.

3. Egy új munkafüzetben a kimutatás varázsló segítésével PIVOT táblázatot készítettem.

4. Ezt a PIVOT táblázatot bemásoltam egy új munkafüzetbe, és SORSZÁM függvény segítségével egy újabb táblázatot hoztam létre. Ez a Rangsor táblázat.

5. Lépcsők táblázatához a SOLVER-t hívtam segítségül. Itt be kellett állítanom, hogy az értékek minél kisebbek legyenek, és a lépcsőknél nem lehet nagyobb az egymás felett elhelyezkedő cella értéke.

6. A COCO táblázatot az FKERES függvény segítségével hoztam létre, ami a Lépcsők táblázatra hivatkozik.

7. COCO táblázat mellé kiszámoltam a becsült értéket, az eredeti értéktől való eltérést, ezt százalékban is megadtam, illetve az értékelését mindezeknek, amihez a HA függvényt használtam fel.

8. Külön táblázatba létrehoztam az átlagot és a szórást is az egyes tulajdonságokra, mindezt a SZÓRÁS függvény és az ÁTLAG függvény segítségével.

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

5 darab notebook összehasonlítása során három értékelés jött létre, ez a drága, az olcsó és a kiegyenlített, mindezt a SOLVER lefuttatása után kaptam.

Drága jött ki (Toshiba Qosmio X3000-11T) annál, ahol a becsült érték kevesebb, mint a valódi, majdnem feleannyi. Olcsó, ahol kevesebb a valódi ár a becsültnél (Asus F8VR-4S-P, Apple MacBook13", Dell Inspiron 1525-O), és kiegyenlített, ahol a tényleges ár megegyezik a becsült árral (Sony Vaio VGN-FW21E).

Így az olcsó és a kiegyenlített a legjobb az ár és a teljesítmény szempontjául véve.

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

nyilatkozat és kitöltési segédlet