Vita:HR:Hitelvisszafizetés
A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
XY cég jelenleg az anyacég által előállított úgynevezett Score Card-al (értékelő táblázat) értékeli leendő ügyfeleit. Két éve ezzel dolgozik a cég. Ez alatt az idő alatt számtalan akadályba ütköztek és felfedezték, hogy ez a megoldás nem felel meg teljesen a magyarországi vállalatnak.
A használatban lévő értékelő táblázat segítségével és az ügyfelek adottságainak figyelembevételével előzetes hitelbírálatot készítenek. A táblázatban különböző súlyozással szerepelnek az egyes adottságot. Ezt összevetve kapnak egy eredményt, amely megmondja, hogy adható-e hitel avagy sem.
A fő probléma abból ered, hogy az értékelő táblázat nem veszi figyelembe a magyar társadalom alapvető életszínvonalbeli különbözőségét a nyugati társadalmaktól. Példával szemléltetve: nyugaton egy nyugdíjas életszínvonala magasabb egy fiatal, vagy középkorú munkavállalónál, míg Magyarországon az a trend mutatkozik, hogy a nyugdíjasok jövedelmüket tekintve sajnos jelentősen elmaradnak a fiatalokétól. Ennél a problémánál már alapjaiban megingott a jelenleg használt Score Card használhatóságának létjogosultsága. A másik felmerülő problémát pedig a táblázat elavultsága jelenti. Mára teljesen más szempontok kerültek előtérbe egy hitelbírálatnál, mint évekkel ezelőtt. Míg korábban ha valakinek több gyermeke volt és idősebb volt, méltán gondolhatták azt, hogy felelősségteljesebb, tehát jobban fizető ügyfél lesz. A jelenlegi magyarországi hitel visszafizetési gyakorlat például nem ezt mutatja.
A fenti mondatok szepen mutatjak be a hitel kihelyezes anomaliait, de: egyetlen szot sem szolnak arrol, keszul-e, s ha igen, milyen modszerrel a varhato kesedelemre vonatkozo becsles? Errol legalabb egy par mondat kellene, mert igy nem lehet a vegen megitelni, hasznos volt-e az uj megoldas...