BA3:Iktatórendszer kiválasztása

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Sárközi (vitalap | szerkesztései) 2009. január 25., 16:01-kor történt szerkesztése után volt. (A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság)

Forrás

XLS

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Egy pályázatkezelő cég számára a leghatékonyabb iktatási rendszer kiválasztása hasonlóságelemzés segítségével.

A feladat előtörténete

2007. év elején felmerült az a gondolat, hogyan lehet jól kézben tartani azt a sok átvett iratot (cég integráció), s a naponta beérkező pályázatok, levelek sokaságát. Az elődszervezetektől átvett és jelenleg is működtetett rendszerek ellenére kisebb-nagyobb gondot jelent pontosan megtudni, hol van egy-egy irat, mit írtak le benne, mit is tartalmaz egy-egy pályázati dosszié. S ha egyszerre többen is dolgozni szeretnének egy pályázati anyagon, hogyan jutunk hozzá a megfelelő dokumentumokhoz. Utánajárás, másolatok készítése, „vissza kellene adnom, de kinek”, „miért pont nálam keresik” problémák megoldására kerestük a hosszútávon is megbízható, s a teljes szervezet számára hasznos megoldást.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

Jelenleg a kiválasztás menete több főt vesz igénybe. Az iktatási programokat (szoftvereket) forgalmazó cégek ajánlatainak beérkezése után az Üzemeltetési osztály vezetője és a Pályázatkezelési osztály ügyintézője meghatározza az összehasonlítani kívánt attribútumokat és táblázatokat készít a begyűjtött adatokból, melynek segítségével összehasonlíthatók a beérkezett ajánlatok. Az összehasonlítás nagyon szubjektív, sok ajánlat esetén több időt vesz igénybe. Sok esetben figyelembe vesznek személyes tényezőket is, például, hogy mennyire „szimpatikus” az adott szoftvereket forgalmazó cégnél a velük közvetlen kapcsolatban álló személy, illetve mennyire könnyű velük együtt dolgozni. Végül az attribútumokat leszűkítik a legfontosabb tényezőkre és ez alapján vizsgálódnak tovább. Ennek hátránya, hogy figyelmen kívül hagyhatnak különböző tényezőket, ami a folyamatos iratkezelés szempontjából nagyon fontos lenne. A fentiek alapján kiválasztják a számukra „optimális” szoftver forgalmazó céget. Ez a megoldás nagyon időigényes és nagy a hibalehetőség.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

A feladat megoldásában több lehetőséget hasonlítottam össze, köztük azt is, hogy esetleg a cég nem vezet be új iktatási rendszert, vagy egy új szoftver vásárlása helyett más megoldást talál a hatékony iktatás érdekében. Objektumok (sorok) • Nem vezetnek be új iktatási rendszert • Az iktatás mennyiségi és minőségi javítására új munkaerőket vonnak be • Az eddig használt EMIR rendszert egészítik ki egy újabb modullal • IktatOk Elektronikus iktató program bevezetése • IQtató programrendszer bevezetése Attribútumok (X,Y oszlopok) • Milyen mértékben illeszkedik a cég pályázatkezelési folyamataihoz • Különböző feltételek szerint kereshetünk az iratok között • Gyorskereséssel néhány másodperc alatt hozzáférhetünk a kívánt dokumentumhoz • Microsoft Word, Excel fájlokban, valamint e-mailekben tartalom szerint is kereshetünk • A teljes dokumentumtörténetet figyelemmel kísérhetjük • Ár

A feladat által érintett célcsoportok

A feladat által érintett célcsoport a cég Üzemeltetési Osztálya és a Pályázatkezelési Osztálya, akiknek segítséget nyújt a döntéshozatalban.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

A Solver alkalmazása segítséget nyújt a leghatékonyabb iktatási módszer kiválasztásához. Meggyorsítja a kiválasztási folyamatot, nem foglal le sok embert, és kevesebb időt igényel. Továbbá csökkenti a hibalehetőséget, és megalapozottabb döntéshez vezet. Alkalmazása hasznos lehet a későbbi beszerzési és versenyeztetési folyamatok során is.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

A megoldás lépései: • Excel tábla létrehozása (alapadatok tábla) • Adatbázis tábla elészítése • Pivot kimutatás készítése • Solver tábla készítése Fkeres függvény segítségével

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

A feladat elvégzése után néhány táblázat és kimutatás állt rendelkezésre. Ezek gondos áttanulmányozásával számos információt nyerhetünk. Az irány azt jelenti, mikor ér többet egy megoldás, ha a kiindulási adatok kicsik (1), vagy, ha nagyok (0). Az iránysor értelmezése: az illeszkedés mértéke minél nagyobb, annál jobb, míg a rangsorszámok már eleve rangsorszámok (azaz minél kisebb, annál jobb) A feladat tanulmányozásával megláthatjuk, hogy melyek voltak azok a tényezők, melyek a legfontosabb szerepet játszottak a döntés kialakításában, melyek voltak a legfontosabb ismérvek. Miután megfogalmazódtak a programmal szembeni elvárások, fel kellett térképezni a piac szereplőit és az általuk kínált megoldásokat. Legfontosabb objektumaink a következők: • Nem vezetnek be új iktatási rendszert • Az iktatás mennyiségi és minőségi javítására új munkaerőket vonnak be • Az eddig használt EMIR rendszert egészítik ki egy újabb modullal • IktatOk Elektronikus iktató program bevezetése • IQtató programrendszer bevezetése Cégünk az 5 lehetőség közül IQtató programrendszer bevezetését választotta. A megoldásból látható, hogy a legmeghatározóbb nem a költség volt, hanem az, hogy a felhasználói elvárásoknak, igényeknek maximálisan eleget tegyenek.

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

nyilatkozat és kitöltési segédlet