HR:tanárértékelés
Tartalomjegyzék
- 1 Forrás
- 2 A tervezett alkalmazás/megoldás címe
- 3 A feladat előtörténete
- 4 A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
- 5 A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
- 6 A feladat által érintett célcsoportok
- 7 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
- 8 A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
- 9 Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
- 10 Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
- 11 Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
- 12 Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
- 13 Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
Forrás
http://miau.gau.hu/nappalos/2008osz/hr/sk2.xls
A tervezett alkalmazás/megoldás címe
Tanárértékelés és profilkialakítás
A feladat előtörténete
Egy franchise nyelviskolahálózat egyik tagiskolájának vezetőjeként az én feladatom a tanáraink munkájának értékelése. Mivel a hálózatnak egységes működési kézikönyv alapján kell(ene) értékelnie a kollégákat, a rendszergazdától átvett pontozási rendszert alkalmazom én is. Biztos szeretnék lenni abban, hogy amennyire lehet, objektív értékelést kapnak kollégáim.
A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
Az elemzés során nem teljesen igazolódott az a feltevés, miszerint a hallgatói visszajezések "csalnak". Jelentős eltérés nem látszott a várt és kapott eredmények között, ami arra utal, hogy a hallgatók véleménye valóban mérvadó, és egyben arra is, hogy a többi vizsgált szempont is hasonló eredményt mutat.
A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
Az elemzéshez használt adatok valósak, azonban az objektumok/tanárok neveit megváltoztattam.
Objektumok (sorok)
Az objektumok az elemzés alanyai, vagyis a tanárok maguk.
Attribútumok (X, Y oszlopok)
A sorokban szereplő attribútumok a kor, nem, külföldön szerzett tapasztalat, munkavállalói megbízás jellege, iskolában letanított havi óraszám, óralátogatásokon kapott pont%-ban kifejezve, visszairatkozók aránya %-ban kifejezve, a szakmai vezető szubjektív véleménye alapján kapott pontok. Utóbbi kategória magában foglal egyéb kategóriákat, amit a hálózat Működési Kézikönyvében Foglaltak alapján hoztam létre, azonban azok részleteiben nem hozhatók nyilvánosságra. Az y oszlop a hallgatói kérdőívek alapján visszajövő értékelést mutatja %-ban kifejezve, a rendelkezésre álló adatok alapján. Kérdés volt,hogy mennyire elfogadható ez az eredmény.
A feladat által érintett célcsoportok
Elsősorban a magánszektorban működő nyelviskolák (főként a saját hálózatunk) számára hozhat használható eredményt az összehasonlítás. Ugyanakkor személyes meggyőződésem, hogy a közoktatásban is hasonló teljesítményértékelő módszerek kellenének ahhoz, hogy eredmény-központúbb lehessen az oktatás.
A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
Számomra a hasznosságot az jelentené, ha a hallgatók véleményét az azt megillető fontosság alapján tudnánk figyelembe venni a tanárok értékelésénél, akár súlyozottan (+/-) is.
A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
Az alapadatok táblázatba foglalása után a szöveges részeket az Excel által is értelmezhető formává kellett átalakítani. Második lépésben rangsor függvény segítségével sorba rendeztük az adatokat. Feltételeztük, hogy a külföldön szerzett diploma a legjobb, majd az itthoni egyetemi végzettség, végül a főiskola. A külföldön szerzett nyelvtapasztalat, és a főállású munkaviszony is a rangsor elejére került. Mivel így még mindig szerteágazó, soktényezős adathalmazt kaptunk szűkítéssel (HA fgv) további táblázatra volt szükség. Az így kapott táblázatot végül lefuttattuk a COCO Opti 1-es elemzőn, és végül. Az ebből kapott értékek alapján látszódik a kapott és várható eredmény közötti különbség.
Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
Mivel a piaci verseny miatt a szereplők féltve őrzik saját rendszereiket, egyelőre más nyelviskola teljesítményértékelési módszeréről nincs konkrét információm. A közoktatásban dolgozó (nyelv)tanárok értékelésével többen foglalkoztak már. A feladat komplexségére felhívandó a figyelmet csak kettő forrást emelek ki: http://www.hrportal.hu/hr/teljesitmenyertekeles-nincs-kelloen-kivedve-a-szubjektivitas-20070326.html illetve
http://www.oki.hu/oldal.php?tipus=cikk&kod=2007-03-ot-Harvey-Beavis-Tanarok