BA3:Notebook3

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Sebakmonika (vitalap | szerkesztései) 2009. január 26., 22:23-kor történt szerkesztése után volt. (A feladat által érintett célcsoportok)

Forrás

http://miau.gau.hu/nappalos/2008osz/ba3/sm.xls


A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Kiválasztani a legjobb ár-értéket, melyben a felhasználó által adott legfontosabb tényezőket vesszük figyelembe.

A feladat előtörténete

Notebook vásárlása, a legjobb kiválasztása ár, teljesítmény alapján.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

A mai rohanó világban egyre többen vásárolnak notebook-kat. Ezeket hogyan lehet összehasonlítani, mielőtt megvásárolnánk, több lehetőség van. Az egyik, hogy szétnézünk az interneten, segítséget kérve egy ehhez értő ismerőstől, vagy fórumokat olvasva. A másik lehetőség, hogy elmegyünk a számítástechnikai boltokba, szétnézünk, és ott kérjük ki az eladók véleményét, ott általában szakképzett eladók vannak. Ez az összehasonlítás egy kis segítség, hogy melyik gépet érdemes megvásárolni. A notebook-kat többféle oldalról is össze lehet hasonlítani, én a www.argep.hu oldalról vettem az adatokat.A táblázatokból kiderül, hogy melyik gépet érdemes megvásárolni, attól függően, hogy ki melyik tulajdonságot tartja fontosnak. Ha valakinek a kijelző mérete, a memória és a merevlemez kapacitás a fontos, akkor neki a Asus F9Dc-2P011C típusú gépet célszerű megvásárolni. De ha valakinek a súlya is fontos, akkor szóba kerülhet a Gibabyte U60 típusú gép is.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

Objektumok (sorok)

A notebook típusok: 1.Acer Aspire One A110 L 2.Asus EeePC 1000 3.Asus EeePC 1000H 4.Asus Eee PC 701 4G 5.Asus Eee PC 701 4G(1024MB) 6.Asus EeePC 900 7.Asus F9Dc-2P011C 8.Gigabyte U60

Attribútumok (X, Y oszlopok)

A gépek paramétereit tartalmazza:

1. Ár (Forint) 2.kijelző méret (coll) 3.memória (MB) 4.ár (Ft) 5.merevlemez kapacitás (MB) 6.tömeg (g) 7.működési frekvencia (Mhz) 8.felbontás (pixel)

A feladat által érintett célcsoportok

Mindenki, aki notebbokot szeretne vásárolni és szeretne egy kis segítséget, hogy melyig gépet érdemes megvásárolni.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

A hasonlóság elemzési módszer segítségével, könnyen és nyorsan eredményhez juthatunk a szines notebookok kiválasztása érdekében. Ezzel a módszerrel a designos szines megjelenés mellett a gép paraméterei is értékelésre kerülnek, megfelelő szinű, megfelelő minőségű, jó paraméterekkel rendelkező, "szerethető" notebook választható ki.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

1. Adatgyűjtés a notebook.hu újság segítségével.

2. Ezekből az adatokból létrehoztam Alapadatok c. munkafüzetet, ami ezen adatokat táblázatba foglalja. Minden egyes gépnél a hozzá tartozó tulajdonsággal.

3. Egy új munkafüzetben a kimutatás varázsló segítésével PIVOT táblázatot készítettem.

4. Ezt a PIVOT táblázatot bemásoltam egy új munkafüzetbe, és SORSZÁM függvény segítségével egy újabb táblázatot hoztam létre. Ez a Rangsor táblázat.

5. Lépcsők táblázatához a SOLVER-t hívtam segítségül. Itt be kellett állítanom, hogy az értékek minél kisebbek legyenek, és a lépcsőknél nem lehet nagyobb az egymás felett elhelyezkedő cella értéke.

6. A COCO táblázatot az FKERES függvény segítségével hoztam létre, ami a Lépcsők táblázatra hivatkozik.

7. COCO táblázat mellé kiszámoltam a becsült értéket, az eredeti értéktől való eltérést, ezt százalékban is megadtam, illetve az értékelését mindezeknek, amihez a HA függvényt használtam fel.

8. Külön táblázatba létrehoztam az átlagot és a szórást is az egyes tulajdonságokra, mindezt a SZÓRÁS függvény és az ÁTLAG függvény segítségével.

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

5 darab notebook összehasonlítása során három értékelés jött létre, ez a drága, az olcsó és a kiegyenlített, mindezt a SOLVER lefuttatása után kaptam.

Drága jött ki (Toshiba Qosmio X3000-11T) annál, ahol a becsült érték kevesebb, mint a valódi, majdnem feleannyi. Olcsó, ahol kevesebb a valódi ár a becsültnél (Asus F8VR-4S-P, Apple MacBook13", Dell Inspiron 1525-O), és kiegyenlített, ahol a tényleges ár megegyezik a becsült árral (Sony Vaio VGN-FW21E).

Így az olcsó és a kiegyenlített a legjobb az ár és a teljesítmény szempontjául véve.

A szakértői vélemények szerint a legdrágább gépet nem igazán érdemes megvenni, sem a külseje sem a kapacitása és egyéb tulajdonságai alapján nem érdemes érte a valódi árat kiadni.

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Az elemzés során létrejött eredmények, nem mindenki számára lehetnek meggyőzőek, hiszen nem tudhatjuk, hogy kinek milyen ellenérve van az egyik-másik notbookkal szemben, vagy akár márkahűek, és ezért biztos, hogy egy olyan notebookot vesz aminek az ár érték aránya nem biztos, hogy a megfelelőbb, páldául drágább, de ez áll a szívéhez a legközelebb. Mindezek az elemzések elsősorban a szinekért rajongóknak készült, hogy könnyebben gyorsabban választhassák ki a legjobbat.

Minden tulajdonságot figyelembe véve az olcsók és a kiegyenlített gépek közül ajánlanám a választást, mert itt az ár érték aránya a legmegfelelőbb. A drágát nem javasolnám, mert sokba kerül a teljesítményéhez képest, majdnem kétszeresébe, de a kinézete nagyon szép, ezt maximum annak ajánlom aki szereti a piros szint illetve van is rá pénze.

Az adatok alapján a Dell Inspiron 1525-O a legjobb ezen adatok összehasonlítása alapján. Mindegyik gép egyesével meghatározható, hogy hogyan viszonyul az eredeti bolti árához, és ennél a gépnél van a legnagyobb eltérés (100ezer forintnál olcsobban hozzájutunk egy 270ezret érő géphez).

Az én véleményem szerint az Apple macbook a legmegfelelőbb, de ez attol is fugg, hogy kinek johet be ez a notebook, hiszen ezen nem a megszokott Európában elterjedt Windows van hanem OsX, ami kicsit szokatlan lehet egy korábbi windowsos gép után. De megtanulhato, sőt utána talán nagyobb vonzodást is elérhet az efajta operációs rendszer. Ugyan fehér szinben lehet kapni de akinek nem jönnek be a fekete gépek annak ez is tökéletes (mellékesen megjegyezném, hogy ehez a géphez second skin-t is árusítanak -kék, rózsaszín, zöld,... - , amivel még szinesebbé tehetjük a gépet). Illetve ezen gépet több tartozékkal is kapjuk meg, de ezeket nem tartalmazza a feldolgozásom. Mégis ezt ajálanám mindenkinek.

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Összehasonlító elemzésem több, egy átlagos felhasználó számára fontos szempontokon alapul, ám ha például valaki kifejezetten játékra használná a gépet, az se mellékes, hogy milyen videókártya található az egyes készülékekben. Másik fontos szempont lehet a súly is, azok esetében, akik munkájuk során sokat változtatják helyüket, így egyáltalán nem mindegy számukra, hogy milyen könnyű illetve nehéz a készülék.

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

A lépcsős függvény segítséget nyújt adott atrribútumokkal rendelkező notebookok összeállítására, megmutatja, hogy adott tulajdonság milyen mértékben befolyásolja az árakat. Valamint megadja adott ár mellett milyen tulajdonságokat kell, hogy tartalmazzon a vizsgált objektum.

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

Dr.Pitlik László: Üzleti informatika jegyzet, Gödöllő (2007)

http://miau.gau.hu/nappalos/2008osz/ba3/sm.xls