HR:visszajövetel

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Ács (vitalap | szerkesztései) 2009. január 27., 15:13-kor történt szerkesztése után volt. (A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése)

Forrás

XLS_1 & XLS_2

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Egy fiktív vállalatnál a jelenleg tartósan távollévők adatainak figyelembevételével, a rendszer a munkába állás várható időpontját mutatja meg.

A feladat előtörténete

A KSH adatai szerint 290 ezer ellásban részesülő nő mindössze 7,3 %-a dolgozik, míg további 1,6 %-a munkanélüliként jelenik meg a munkaerőpiacon, a munaerő-piaci aktivitás nem jelentős. Családi kötelezettségeik miatt a nők gyakran kényszerülnek arra, hogy hosszabb ideig távol maradjanak a munkaerő-piactól, visszatérésüket pedig nehezíti az inaktivitásban töltött idő. Ezért foglalkoztathatóságunk és munkaerő-piaci helyzetük javításához specifikus intézkedések kerültek bevezetésre. Ennek egyik pontja, hogy a gyermekgondozási segély igénybevétele melletti munkavállalás időbeli korlátozása a családtámogatási törvény módosítása alapján 2006. január hó 1. napjától megszűnt. A GYES folyósítása mellett akár napi nyolc órában is munkát végezhetnek, azaz dolgozhatnak, amennyiben alkalmazzák őket. A foglalkoztatás lehetséges korábbi (a gyes igénybevételét megelőző) munkahelyén, illetve akár más munkahelyen is.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

XY nagyvállalat számára az optimális létszám meghatározása és biztosítása az elvégzendő feladatra (határidős) tekintettel fontos helyen szerepel. A kilépők melletti a tartós távollévők (szülési, GYED, GYES) pótlásáról is gondoskodnia kell. A tartós távollévő létszáma az összlétszámhoz viszonyítva 7 %, mely közel 70 főt tesz ki. Jelenlegi nyilvántartás tartalmazza a tartós távollévők nevét, nyilvántartási számát, szakterületét, munkakörét, besorolását, bérét, távollét típusát és idejét a helyettesítő nevét és adatait (az előbbi felsorolásnak megfelelő). Jelen helyzetben a közvetlen vezető aki a humán terület felé jelzi a pótlás igényét. A személyügyi munkatárs a nyilvántartási adatai alapján határozza meg a helyettesítés időpontját, a várható visszajövetel becslésére felfektetett rendszer nincs. Gyakorlatunk szerint legtöbb esetben a GYED (24 hónap) végét tekintjük a visszajöveteli időpontnak. A jelenleg tartósan távollévő munkatársakat helyettesíteni kell, a feladataikat el kell látni. A becslés célja, hogy a vezetőknek és humán szakembereknek segítséget nyújtson, támpontot adva, hogy a tartósan távollévők visszajövetele mikorra várható.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

Alapul vettem egy fiktív cég 2007-2008 évben tartósan távollévő majd visszajött munkavállalók adatait.

Objektumok (sorok)

  • Az elemzéshez 54 objektumot határoztam meg, mely tartós távollévők fiktív nevei.

Attribútumok (X, Y oszlopok)

  • Életkor (év)
  • Lakhely (kód)
  • Képzettség (kód)
  • Szakterület (kód)
  • Meglévő gyermekek száma (fő)
  • Munkába állás (hónap)
  • Helyettese van ? (kód)

A feladat által érintett célcsoportok

A feladat célcsoportja a szervezeti egység vezetői és a humán szakemberek.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

A feladat kiértékelése után a vezető és humán szakember egy "becsült" időt kap, hogy a jelenleg tartósan távollévő kolléga meddig lesz távol, helyettesítését meddig kell megoldani. További kérdés, hogy a visszatérés időpontjában a vezető képes-e munkakört és munkafeladatot biztosítani. Természetesen a munkába állást a vizsgált adatokon kívül sok más tényező is befolyásolhatja mélyen gyökerező szokások, az egyén saját értékrendje és a körülvevő teljes intézményrendszer.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

  • Az adatok összegyűjtését követően, az Excel segítségével létrehoztam a metaadatbázist. Az egyszerű kezelhetőség érdekében egyes adatokat kódoltam.
  • A pivot táblában ellenőriztem, hogy nincsenek-e átfedések az objektumok között. Az attributum további módosítást igényelt a munkába állásnál.
  • Az életkort sorszám függvénnyel sorbarendeztem.
  • A privot táblám megmutatja az objektumok X és Y értékeit a megadott kódokkal. Ezen adatok már alkalmasak lettek a Solver futtatására.
  • A kapott eredményt elküldtem és futtattam a coco-online rendszerbe OPTI2-n (MCM), így megkaptam az online lépcső-adatbázist.
  • A kapott eredmények alapján egy becslést készítettem FKERES fügvény segítségével a jövőbeli várható visszajövetelre.

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

Az elemzés alapján a vezető és a humán terület információt kap a lehetésges visszajövetel időpontjáról, ezzel egy támpontot kapva a létszámgazdálkodás tervezéséhez, a költségvetési terv készítéséhez, továbbá a határozott idejű szerződés megkötésének időpontját illetően. A létrehozott becslés alapja lehet a jelenlegi gyakorlat (24 hónap) megváltoztatására, az időintervallum csökkentésére vagy növelésére. Az excel táblámban szereplő adataim irányultságát nem tudtam megadni, így a coco-online MCM a tetszoleges kódok egymashoz való viszonyát térképezte fel, mindig a legjobb állapotból indult a keresés.

  • A kapott eredményeknél alapján megállapítható, hogy akinek felsőfokú végzettsége (egyetemi és főiskolai) azok hamarabb visszajönnek dolgozni mint akinek középfokú és alapfokú végzettsége van. A helyettesítés és a lakhely tekintetében két kód (1,2)került összehasonlításra. Azon munkatársakat akik nem helyettesítésítenek hamarabb visszajönnek dolgozni, mint akik rendelkeznek helyettessel. A vidéki munkatársakat preferálja az elemzés. Jellemzően a több gyermekes szülők a hamarabb munkába állnak. Az 33 éves feletti korban szülői tevékenységet vállalók nagyobb gyakorlattal rendelkeznek, már fix munkahellyel rendelkeznek, féltik munkahelyüket. A tartós távollévők többsége alaptevékenyéget végez, így az összehasonlítás is ezt emeli ki. Egyes eredmények további vizsgálatra szorulnának, felvet kérdéseket. Például helyettesítés esetén sok esetben a helyettesített hamarabb munkába áll, félti munkáját.
  • A coco-online rendszer OPTI2-n (MCM) egy becslést készített a várható munkába állásáról (a hónap számát megadva, de azt megnövelve, hogy elemezhető legyen).
  • A tényleges munkába állással összevetve kijön egy eltérés amit a delta oszlop tartalmaz, és %-os eltérés is megadásra kerül.
    • A negatív szám a delta oszlopban azt jelenti, hogy hamarabb állt munkába a becsléshez képest, mint az tőle elvárható.
    • A pozitív szám azt jelenti, hogy később állt munkába a becsléshez képest.
    • 0 a becslés pontos volt, az elvárásnak megfelelően alakult visszajövetel.

Egyes esetekben meghatározott visszatérési időpont kisebb-nagyobb mértékben eltért a becsült adatoktól, de a legnagyobb eltéré 8,5 %, amely eltérés elfogadható mértékű. A rendelkezésre álló adatok sokszínésége miatt pontos becslés nem lehetséges. További attributum megadása szükséges lenne a pontosabb becslés érdekében , például a munkakör, bér. A lehetséges indokok tekintetében egy kérdőives megkérdezés is nagyban segítené a pontos meghatározást.

  • A becslés munkalap a jelenleg tartósan távollévő munkatársak adatait figyelembe véve a rendszer (MCM) által meghatározott adatokat figyelembevéve, FKERES függvényt alkalmazva kiszámítja a várható visszajöveteli időpontot.

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

A meglévő adatokat érdemes lenne további információval (pl: jövedelem változás, egyéni élethelyzet változás, stb.) kíbővíteni, így egy átfogobb reálisabb képet kapnánk a visszajövetel indoklásait illetően. A helyettesítés sarkalatos pont a cégek életében. A helyettesítési munkák kínálatának palettája rendkívül sokszínű. A legtöbb kis- és középvállalkozás az egyszerűbb feladatokat előszeretettel bizzák diákokra, a bonyolult feladatokra határozott idejű szerződéssel alkalmaznak embereket.

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

Az adataim fiktív vállalatról és munkatársakról szólnak. nyilatkozat és kitöltési segédlet