HR:betegnap

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Nory (vitalap | szerkesztései) 2009. január 29., 20:06-kor történt szerkesztése után volt. (A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER))

Forrás

XLS

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

A betegségnapok számának vizsgálata/alakulása az adott dolgozó életkorának, ledolgozott évek számának, illetve a műszakos munkarendek figyelembe vételével.

A feladat előtörténete

A munkavállalók betegségnapjainak száma sok-sok kérdésre adhat okot. A betegnapok számát számos tényező befolyásolhatja, ami további vizsgálati alapot is képezhet egy cég életében, pl. mennyire egészségkárosító az adott munkahely vagy munkafolyamat; hatással van-e az egyénre a folyamatos műszakban (4 műszakban) történő munkavégzés; vagy akár az alaptalanul táppénzen lévők kiszűrése. Mindezen tényezők figyelembe vételével az elemzés további olyan mutatószámokat képezhet a cég számára, ami fontos kimutatásokban, prezentációkban hatékonyan felhasználhatóvá tehető.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

A közvetlen termelésben dolgozók körében, akik többnyire 3, illetve 4 műszakos munkarendben dolgoznak alapvetően magasabb a betegségnapok száma, mint az egyéb területeken, vagy azokon ahol csak 2 műszakos munkarendben dolgoznak. Fontos megtudni azt, hogy valóban a munkarend van erre alapvető hatással, vagy esetlegesen más téynezők is befolyással vannak erre.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

A vizsgálathoz felhasznált személyek nevei fiktívek, a többi adatot a valóságnak megfelelően megtartottam.

Objektumok (sorok)

Objektumként a vizsgált személyek neveit adtam meg.

Attribútumok (X, Y oszlopok)

Attribútumként a következő adatokat adtam meg: a vizsgált személy életkora, ledolgozott éveinek száma a cégnél, milyen munkarendben dolgozik, betegségnapjainak száma 2008-ban.

A feladat által érintett célcsoportok

Az elemzés felhasználható a cégvezetők, költséghelyvezetők és a HR területen dolgozók számára, akik a betegségnapok számának alakulásával, összehasonlításával, elemzésével foglalkoznak.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

A vizsgálat egy olyan értékelő rendszer használatának lehetőségét mutatja be, amely által az eddig felmerült kérdések megválaszolható válnak, a dolgozók pontos betegségnapjainak tudatában. Pontosabban kiszűrhetővé válnak az eddig csak találgatott egészségkárosító tényezők, vagy plussz információk hiányában az alacsony "munkakedvvel" rendelkező dolgozók.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

1. Adatbázis létrehozása. A vizsgálathoz szükséges adatok összegyűjtése a teljesség igénye nélkül.

2. Az összegyűjtött adatok rendezése, majd egy Pivot tábla készítése a kimutatás varázsló segítségével. A Pivot tábla hatékony használhatóságának feltétele a fentiekben ismertetett objektumok és attribútumok meghatározása.

3. A használt attribútumok között rangsort állítottam fel, annak megfelelően hogy a vizsgálat egyszerűbben használható,értékelhető legyen. Itt fontos az irány pontos meghatározása; 0- minél fiatalabb a dolgozó annál kevesebb a betegségnapjainak száma; minél régebb óta a cégnél dolgozik annál több a betegségnapjainak száma; minél több műszakban dolgozik annál több a betegségnapjainak száma.

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

nyilatkozat és kitöltési segédlet