HR:GPS
Tartalomjegyzék
- 1 Forrás
- 2 A tervezett alkalmazás/megoldás címe
- 3 A feladat előtörténete
- 4 A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
- 5 A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
- 6 A feladat által érintett célcsoportok
- 7 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
- 8 A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
- 9 Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
- 10 Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
- 11 Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
- 12 Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
- 13 Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
Forrás
A tervezett alkalmazás/megoldás címe
Különböző GPS-ek összehasonlítása
A feladat előtörténete
A férjemmel szeretünk kirándulni, utazni. Nem szeretjük azonban a szervezet csoportos utakat, így általában egyénileg, autóval utazunk. Eddig autós térképet használtunk, de már többször szóba került egy GPS vásárlásának lehetősége (mivel térképolvasásban nem vagyok túl erős...)
A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
Az elmúlt hetekben több üzletben megfordultam és érdeklődtem a különböző GPS-ek iránt. A boltokban azonban vagy nem tudtak információval szolgálni, vagy az eladó által nyújtott adatok számomra nem voltak összehasonlíthatóak. Emiatt az interneten kezdtem keresgélni. Ott találtam rá a www.fotomarket.hu oldalra, ami az egyes termékek paramétereinek összehasonlítását segíti. Itt választottam a családi igényeknek és pénztárcának megfelelő GPS-eket.
A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
Az előző pontban említett internetes oldalról gyűjtöttem adatokat.
Objektumok (sorok)
5 féle GPS-t választottam ki. Ezek: Iconx G400 FEU+TMC PNA, DreimGo DG-120 PNA, Xroad Tibo V4150 Extra PNA, Navon N460 FEU PNA, MyGuide 4200 PNA
Attribútumok (X, Y oszlopok)
Az internetes oldal által bemutatott jellemzők közül a számomra lényeges és fontos tulajdonságokat választottam ki. Ezek: memória (RAM),kijelző, térképszoftver, akkumulátor, megjelenés, súly, beépített GPS, ár
A feladat által érintett célcsoportok
A feladat eredménye elsősorban azon "hétköznapi" emberek számára nyújtanak hasznos információt, akik GPS vásárlását tervezik.
A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
A feladat megoldása hasznos információkkal szolgálthat a velem hasonló helyzetben lévőknek és természetesen nekem. Az elemzéstől azt várom, hogy segítse a döntésemet, hogy melyik GPS-t vásároljam meg.
A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
1. Adatbázist készítettem (objektumok és attribútomok meghatározása).
2. Az adatok összehasonlíthatóságának biztosításához az egyes attribútomokat kódoltam. A kódok az adattábla alatt megtalálhatók. A kódoláshoz az fkeres és a ha függvényt használtam fel.
3. A kódolt adatokból rendezett adathalmazt hoztam létre, melyből elkészítettem a pivot táblát a kimutatásvarázsló segítségével.
4. A táblázat adatait a megfelelő irány megadásával rangsoroltam a sorszám függvény segítségével.
5. A rangsorolás után a min és a max függvényekkel meghatároztam a lépcsők számát, majd ennek segítségével a Lépcső táblázatot alakítottam ki, mely a solver alkalmazás helyét biztosítja.
6. A solver elindítása előtt szükséges volt egy "becsléses" tábla elkészítése. Ebben az fkeres függvény segítségével a lépcsős táblázat adataira tettem visszautalást. Ezen (solver lefutása után kapott) értékek összesítéséből kapom a GPS-ek becsült árát. A tényleges és a becsült ár különbségének meghatározása mutatja a feladat eredményét.
7. A solver futtatása - a különbségek négyeztösszegének minimalizálásával, valamint korlátozó tényezők megadásával.
8. A kapott eredményeket értékeltem. Azonban a hasonlóságelemzés által egyensúlyi piaci helyzetet tapasztaltam, azaz minden GPS ára az általam vizsgált attribútomok alapján levezethető egyetlen szabályrendszer szerint.
9. Az egyensúlyi állapot feloldásaként a STEP IX modult használtam. Az egyes objetumok esetén a még egyensúlyt biztosító minimális és maximális árat próbáltam meghatározni.
10. A kapott eredményeket táblázatba rendeztem az értékelés elvégzéséhez.
Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
http://miau.gau.hu/myx-free/index.php3?x=i0100 http://miau.gau.hu/myx-free/files/myx_fch1hu.png http://miau.gau.hu/myx-free/index_e8.php3?x=stp4