HR:infrastruktura
Tartalomjegyzék
- 1 Forrás
- 2 A tervezett alkalmazás/megoldás címe
- 3 A feladat előtörténete
- 4 A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
- 5 A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
- 6 A feladat által érintett célcsoportok
- 7 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
- 8 A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
- 9 Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
- 10 Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
- 11 Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
- 12 Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
- 13 Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
Forrás
A tervezett alkalmazás/megoldás címe
Versenyzés szempontjából a versenyíjak összehasonlítása.
A feladat előtörténete
Kedvenc szórakozásom és időtöltésem, amit versenyszerűen is űzök az íjászat. Kezdő íjászként nagyon nehéz volt eldöntenem milyen íj használata a legkedvezőbb számomra ez volt az első probléma. A második probléma az volt, hogy a Compound Unilimeted (CU) kategória, amely a tetszésemet elnyerte inkább férfias kategóriának számított és én nőként fehér hollónak számítottam mivel más testi adottságokkal és erővel rendelkezem. A harmadik probléma, hogy itthon akkor még forrásanyagok erről a kategóriáról nem igen voltak és így csak a sporttársaim véleményei alapján dönthettem a különböző íj fajták osztályozásáról. Az így szerzett információkról nem mindig tudtam eldönteni, hogy mennyire valósak és támaszkodhatom-e rájuk. Ma már igen sok adatot megtudunk szerezni különböző katalógusok , internet segítségével és erre szakosodott boltok is megjelentek. Az említett kategóriába tartozó új modern íjakat számítógépes programok segítségével tervezik, ami lehetővé teszi a tökéletes teszt és versenyeredményeket. Számomra ebben az esetben a rendszeres versenyszerű használat a cél és erre szerettem volna valamilyen hasonlóság elemzést végrehajtani.
A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
Az íjak, is mint bármi más értékes tárgy vásárlása esetén figyelembe kell venni, hogy milyen szintű lesz a felhasználása. Ebben az esetben a fő szempont a versenyszerű használat. Tehát az elemzésem fontos célja a versenyzés eredményessége, és a testi adottságok hátrányának a kiküszöbölése ezért a fő paraméterek a sebesség, tengelytávolság, aljzási távolság, erősség, súly, könnyülés és húzás hossz. Ezek tulajdonságok vizsgálatával eljutunk az eredményesség fő szempontjaihoz. Az íjunk legyen könnyű így a kezünk tovább marad remegés mentes. Fontos az íj kiegyensúlyozottsága, amit befolyásol a tengelytávolság. Az íj középrésze biztosítja számunkra, hogy az íj a lövés pillanatában nyugodtan viselkedjen úgymond „ne ugráljon”. Az íj könnyülése is létfontosságú, hiszen nem mindegy, hogy milyen könnyülésű íjat kell sokáig felajzva tartanunk a cél irányában. A sebességet a csigák befolyásolják mivel a lövés leadásakor jobban „bünteti” a kézmozgást és nagyobb szórásképet ad, de viszont a nagyobb sebesség jobban tolerálja a távolságbecslés hibáit. Mivel a gyorsabb íjaknak a röppályája egyenesebb, mint a lassú íjak esetén, aminél magas a röppálya, nem tolerálja a távbecslési hibákat és nagy szórásképet ad.
A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
Az elemzéshez kapcsolódó anyagokat a http://mathewsinc.com/ oldalról és az Eleven Világ Íjászbólt adataiból állítottam ossze.