BA3:ló

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Lovaslány (vitalap | szerkesztései) 2009. szeptember 9., 18:24-kor történt szerkesztése után volt. (Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS))

Forrás

XLS

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Versenylovak ár/teljesítmény elemzése

A feladat előtörténete

Amiért ezt választottam az a lovak iránti szeretetem és tiszteletem, vonzódásom ezek iránt a szép és intelligens állatok iránt. Nap mint nap együtt dolgozni, és együtt lenni velük, szebbé tudják tenni a napot még akkor is, ha az a nap nem úgy indul, mint ahogyan mi szeretnénk. Sok mindent tanulhatunk tőlük, és a velük töltött idő alatt rengeteg új érzés és gondolat vetődik fel bennünk: odafigyelés, koncentráció, felelősség... Ezek a lovak angol telivérek, azaz versenylovak. Egy kicsit érzékenyebbek, mint más fajta társaik, de ez benne a szép. Telivérek versenyeznek minden vasárnap a Kincsem Parkban, szeretem ezt a közeget, és szeretem a verseny izgalmát, egy kicsit "lovi függő" is vagyok már. Egyszóval mindenkit csak buzdítani tudok, hogy ha ideje és lehetősége engedi, akkor lépjen kapcsolatba ezekkel az állatokkal.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

A versenylovak kereskedése és futtatása egy olyan üzleti terület, amelyhez irodalmat nem igazán találhatunk, mert ez üzleti titkot képez.

Ennek az üzleti területnek a szakértője a ló tulajdonosa. Ő dönt, hogy milyen lovat (lovakat) vásárol meg, amit utána folyamatosan karbantart (etet, edzet, felszereléseket biztosít). A tulajdonos ráfordítása a ló vételi ára + a ló fenntartási ára, bevétele pedig a versenyek díjaiból + a ló újra eladásából származó bevétel. Természetesen az idő faktor sem elhanyagolható: hiába vannak egy lónak jó eredményei, ha az már kiöregedett, akkor (profitszerzési célzattal) nem érdemes további befektetésre.

Egy szakértő egy ló lehetséges beszerzése előtt alapvetően a következőket szempontok alapján választ:

  • a ló vételi ára,
  • a ló eredményei és az abból származó bevétel.

A lótulajdonosok közt is van különbség: nem mindegyik választhatja a legdrágább vételi áru lovat. Én egy "top tulajdonos" szemszögéből vizsgálom az elemzést. Egy "top tulajdonos"-nak sok lova van, a lovakat viszonylag rövid idő alatt cseréli. Ő nem végez részletes ár/teljesítmény elemzést, helyette "biztosra megy": a favorit lovakat vásárolja, adja-veszi.

Ez az elemzés megmutathatja, hogy nem mindig a legdrágább lovak a legjobbak (a favoritok általában a legdrágábbak), hanem segíthet megtalálni az egyesúlyt a lovak vételi ára és azok potenciálja (közelmúltbeli versenyeredményei) alapján a maximáis profit elérése érdekében. Az elemzés természetesen a többi tulajdonos számára is előnnyel szolgál.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

A http://kincsempark.hu címről gyűjtöttem mintákat az elemzéshez. Öt lovat és hét attribútumot választottam. Az attribútumok egy része darabszám (futások száma, győzelem, második, harmadik, helyezetlen), míg a másik része (nyeremény, vételi ár) egy valós szám, amely millió forintban jelzi az árat.

Objektumok (sorok)

  • Possibellino
  • Proud Boris
  • Steady As A Rock
  • Sunny Sam
  • Városbíró

Attribútumok (X, Y oszlopok)

A lovak objektív összehasonlításához a következő attribútumaikat választottam:

  • Futások száma
  • Győzelem
  • Második
  • Harmadik
  • Helyezetlen
  • Nyeremény
  • A ló vételi ára

A feladat által érintett célcsoportok

Azok a tulajdonosok, akik figyelmet fordítanak arra, hogy pénzük befektetésük megtérül-e és ennek megfelelően, nem feltétlenül a legolcsóbb, illetve a legdrágább lovat választják.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

A COCO hasonlóságelemzés során kiderül mennyire értékarányos az egyes versenylovak esetében a vételi ár és a teljesített eredmény. Meghatározhatóak, hogy melyek azok az attribútumok, amelyek a leginkább meghatározzák a vételi árat, ill. melyek azok, amelyek a legkevésbé számítanak.

Az egyes attribútumok esetében - egy eset kivételével - az irányt 0-nak jelöltem meg, mert értéknövelő hatásúak, a "helyezetlen" attribútum az egyetlen, amelynek hatása negatív, ezért iránya 1.

A Step IX elemzés során kiválasztásra kerül a győztes ló, a további sorrend alapján megfelelő döntés hozható.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

  1. Adatgyűjtés, adattábla elkészítése soronként egy objektum egy attribútumának értéke,
  2. Pivot tábla elkészítése, ahol az egyik tengely az objektumok a másik és attribútumok, az adott objektum (sor) adott oszlopbán (attribútum) szerepel az objektum adott attribútumának értéke.
  3. COCO-solver elkészítése, futtatása:
    1. Pivot tábla hivatkozása a COCO-solverhez tartozó sheetre,
    2. irányok meghatározása,
    3. rangsorolás: az egyes attribútumok értékeinek rangsorolása,
    4. lépcsők táblázat elkészítése (kezdeti 0 kiinduló értékkel),
    5. lépcsők segédtáblázat (a lépcső táblázat egyes sorainak különsége),
    6. COCO-táblázat elkészítése,
    7. COCO-solver paraméterezése, futtatása (lépcsők segédtábla egyes celláinak értéke >= 0).
  4. Step IX analízis elkészítése:
    1. minden objektumhoz a COCO sheet alapján egy minimum és maximum sheet létrehozása (ez összesen 10 sheet),
    2. az egyensúlyi helyzetből kiindulva a minimumszámításnál az adott objektum értékét 0-ról indítva felfelé megtalálni a 0 hibás egyensúlyi állapotot,
    3. az egyensúlyi helyzetből kiindulva a maximumszámításnál az adott objektum értékét elég magas értékről indítva lefelé megtalálni a 0 hibás egyensúlyi állapotot.
    4. Step IX táblázat elkészítése, amely tartalmazza az egyes objektumok esetén a minimum és maximum árat, valamint a minimum és maximum ár arányát a tényárhoz (vételárhoz) képest.

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

A COCO-solver egyensúlyi állapotot vett fel. Az egyes attribútumok átlagértékei csökkenő sorrendben:

  • nyeremény (1,11),
  • futások száma (1,06),
  • győzelem és harmadik helyezés (0,98),
  • második helyezés és helyezetlen (0,81).

Ez alapján a két legfontosabb szempont az elemzés során a nyeremény és a futások száma, a különbség nem szignifikáns, ami nem meglepő, hiszen jórészt győztes vagy 2. ill. 3. helyezést elérő lovakat vizsgáltunk (a legtöbb helyezés pedig 1. hely volt). A vizsgálatban szereplő lovak tehát általában is jól szereplőek, ezért nagyvonalúan a futások száma arányos a nyereménnyel. (Ezért van, hogy ez a két attribútum közel egyforma fontosságú.)

Az attribútumok szórásai csökkenő sorrendben:

  • győzelem (1,10),
  • futások száma (0,85),
  • nyeremény (0,55),
  • harmadik helyezés (0,08),
  • második helyezés, helyezetlen (0).

Ez alapján kijelenthető, hogy a győzelmek és a futások száma befolyásolja szignifikánsan a vételárat, de nem elhanyagolható a nyeremény sem. A második helyezés és a helyezetlen attribútum lépcsői jóformán megegyeznek, ezért többnyire csak zajt jelentenek. (Érdekesebb lett volna az elemzés egy nagyobb mintán, ugyanis a kiválasztott objektumok esetében ezek az attribútumok jórészt konstans értékkel rendelkeznek.)

A StepIX elemzés során a min/tény értékek csökkenő sorrendje:

  • Steady as a rock (0,77),
  • Sunny Sam (0,59),
  • Possibellino (0,5)
  • Városbíró (0,44),
  • Proud Boris (0).

"Steady as a rock" max/tény értéke 37,9, amely végtelennek tekinthető, tehát ő a győztes.

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

A COCO és Step IX elemzések megmutatták, hogy minden ló megéri az árát. A Step IX elemzésben a "Steady as a rock" nevű ló a győztes, az ő vételára van a legközelebb a minimumárához.

A Step IX elemzés kimutatta, hogy az elemzés során a győztes a "Steady as a rock" nevű ló. Vételára azonban igen borsos (8,6mFt vételár, 4,94mFt nyeremény), ezért nem rossz választás a második helyezett "Sunny Sam" sem (4,9mFt vételár, 6.52mFt nyeremény).

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Az elemzést mindenképpen érdemes volt elvégezni, mert a "józan paraszti ésszel" elvégzett elemzés nem egyértelmű. Az elemzés kimutatta, hogy melyek azok az attribútumok, amelyek valóban számítanak a kiértékelésben, és melyek azok a lovak, amelyekbe érdemes befektetni.

Azoknak, akik befektetési céllal szándékoznak versenylovat vásárolni, ez az objektív elemzés kifejezetten segít a megfelelő döntés meghozásában.

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

A lépcsős függvény abban segít, hogy a különböző tulajdonságokat összehasonlíthassuk. Adott eredmények milyen vételi árat eredményeznek, ill. melyek azok a tulajdonságok, amelyek leginkább meghatározzák azt.

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

nyilatkozat és kitöltési segédlet

StepIX elemzés guide

Folyamatábra