BA3:kg

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Gabo24 (vitalap | szerkesztései) 2009. december 16., 13:55-kor történt szerkesztése után volt. (A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER))

Forrás

xls

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Vitaminok és táplálékkiegészítők összehasonlítása vitamin és ásványianyag összetétel alapján, azaz melyik vitamin készítményt válasszam amely árban és összetétel szerint is megfelelő számomra.

A feladat előtörténete

Véleményem szerint a megfelelő gyümölcs és zöldség fogyasztásával elegendő vitaminhoz juthatunk, azonban a vitaminbevitel a téli időszakokban nehezen pótolható, ezért szükségesnek tartom vitaminkészítmények fogyasztását immunrendszerünk megfelelő működése végett.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

Manapság rengeteg vitamin készítmény van forgalomban, vannak olyanok, amelyeket gyógyszertárakban forgalmaznak, ezeket általában sokat reklámozzák a médiában, de amelyeket kisebb természetgyógyászati boltban lehet megvásárolni, azokat pedig nem reklámozzák. Sokan a reklámok által döntenek, és nem veszik figyelembe az összetevők mennyiségét. A gyógyszertári vitaminok közül a Supradint és a Béres Aktivált választottam volna ár és összetétel alapján, a patikában nem kapható vitaminkészítmények közül pedig a Dr. Fit Basic-et, mivel az összetétel elengedhetetlen fontosságú egy termék megvásárlása esetén.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

Objektumok (sorok)

Objektumok: Béres Aktival Max, Centrum, Dr Fit Basic, Dr Fit Medium, Dr Fit Mega, Supradin

Attribútumok (X, Y oszlopok)

Mivel a téli időszakban gyakran használunk vitaminkészítményeket ezért a dolgozatom megírásához a gyógyszertári szórólapok, internetes források nyújtottak segítséget. Összetétel szerint a következő vitaminokat vizsgáltam meg: • A, D,C,B12 ,Kálcium, Vas , Króm • ár szempontjából A dimenziókat mg, mcg, NE formában adtam meg. (mg = miligramm, a gram ezred része, mcg = microgram, a gram miliomod része, NE = Nemzeti Egység. Vannak vitaminok, amelyeket nehéz súlyra megmérni, mert több anyag együtteseként vannak jelen)

A feladat által érintett célcsoportok

Az egészségesek számára a napi vitaminszükséglet bevitel szinten tartását jelenti , a betegek számára pedig vitaminpótlás, vagyis szervezetük megerősítéséhez járul hozzá, tehát miden korosztálynak javaslom aki szellemi és fizikai igénybevételnek van kitéve. Fontos, hogy egy készítmény megvásárlása esetén olyan optimális döntést hozzunk, amely számunkra a legkedvezőbb.( ár , összetevők szempontjából).

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

A technológia, technika fejlődésével az embereknek egyre többet kell teljesíteniük, fejlődniük, a jobb és szebb jövő eléréséhez szükséges úton gyakran nem figyelnek oda táplálkozási szokásaikra, ez pedig az egészségük romlásához fog vezetni. Ha odafigyelünk magunkra és megadjuk szervezetünknek azokat az ásványi anyagokat, nyomelemeket, mi a nap bevitelhez szükséges, akkor elmondhatjuk, hogy az első lépéseket már megtettük egészségünk megőrzése érdekében.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

Objektumok: Béres Aktival Max, Centrum, Dr Fit Basic, Dr Fit Medium, Dr Fit Mega, Supradin drazsé. Attribútomok: A, C, D , B12 vitaminok, Króm, Vas, Kalcium. A feladat megoldásának lépései:  Metadatbázis elkészítése az általam gyűjtött adatokból  Az alapadatok létrehozása után a Pivot –táblát készítettem el összeg/ érték illetve darab/érték alapján  Objektum tábla meghatározása, irány megadása, majd sorszám függvény segítségével Rangsor táblázat meghatározása  Lépcsők táblázat feltöltése 0-val , majd F-keres segítségével a coco tábla elkészítése,  Solver paramétereinek a meghatározása , korlátozó tényezők megadása , négyzetösszeg meghatározása  Solver futtatása Eszközök menüpontból  A Solver lefuttatása után azt tapasztalhatjuk, hogy az eddigi 0 –ás értékeket( lépcsők táblázat és coco táblázat) feltöltötte értékekkel, a valós ár és a számított érték különbözete az eltérés oszlop  Solver ítélet kiértékelése – HA függvény, Szorzatösszeg függvény alkalmazása  Kiegészítő számítások megadása: fontosság jellemzése: ÁTLAG függvénnyel , érzékenység vizsgálata: SZÓRÁS függvénnyel

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

nyilatkozat és kitöltési segédlet