2009:Lakásvásárlás

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Inka82 (vitalap | szerkesztései) 2010. január 26., 21:34-kor történt szerkesztése után volt. (Szerkesztő:Inka82 lapot átneveztem 2009:Lakásvásárlás névre)

Forrás

XLS

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Tervezett lakásvásárlásomhoz internetről leszedett információk alapján szeretném kiválasztani azt az egyet, amit majd megvásárolok. A feladat azonban nem csak lakásvásárláshoz, hanem bármilyen más egyéb okból történő értékbecsléshez is felhasználható.

A feladat előtörténete

A lakásvásárlás sokak számára egy nagyon komplikált, sok herce-hurcával járó történet. E feladat ahhoz szeretne hozzájárulni, hogy mindez a tevékenység könnyebb legyen és megbízhatóbb eredményt hozzon. Lakást ugyanis az emberek többsége egyszer vagy kétszer vesz, ugyanis a mai lakásárak fizetésekhez viszonyított színvonala miatt relatíve magasak, így nagyon fontos annak megállapítása, hogy melyik lakást éri meg megvenni. A feladat az általam fontosnak ítélt paraméterek alapján alkot ítéletet, és a rangsor is szubjektív, hiszen kizárólag készítőjének elképzelése alapján jött létre. A végeredmény is tehát ennek függvényében értelmezendő.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

Napjainkban már szinte minden esetben az internetről tájékozódunk, így jelen esetben is erről van szó. Forrásként egy olyan internetes oldal szolgált, amely célja kifejezetten az ingatlanértékesítés. Kiválasztottam tehát tíz lakást, amely a megvásárlás szempontjából szóba jöhet és társítottam hozzájuk az általam fontosnak ítélt paramétereket.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása

A kiválasztás során csak olyan lakások kerültek be a feladat adatanyagába, amelyek 40 négyzetméternél kisebbek és maximum 1+1 félszobára tagolódnak a szokásos helyiségeken kívül. Az is szempont volt továbbá, hogy a fővárosban legyenek. A feladat forrása nem fiktív, egy jelenleg is létező internetes oldalról származnak, az adatok tehát nyilvánosak. A kiválasztás szempontjából fontos adatok az első táblázatba kerültek be, de, mint az későbbiekben látszató a szobák számával nem számolt a készítő, mert az minden esetben egy volt, mivel ez is az adathalmazba való bekerülés feltétele volt.

A feladat által érintett célcsoportok

A feladat mindazon személyek számára hasznos lehet, akik a közeljövőben lakást szeretnének venni. Egyfelől a paraméterek kiválasztása adhat ötletet, más felől látható, milyen paraméterek, milyen értékűvé teszik az ingatlant. A célcsoportok inkább az egyedül élők, azok akik, vagy még vagy már nem igényelnek nagyobb lakást. Természetesen a rangsor változtatásával nagyobb lakások adatbázisba rendezésével ugyanez a feladat más felhasználók igényeit is ki tudja elégíteni.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

A feladat hasznossága ugyanaz, mint a célja, vagyis az egyes lakások összehasonlíthatóvá válnak az egyes, megadott paraméterek alapján. Ennek alapján az a lakás kerül kiválasztásra a rendszer által, amelyiket leginkább megéri megvenni – a megadott információk alapján. Az értékbecslési célból való alkalmazása során fény derül arra, melyik lakás értékét becsülték túl, illetve alul.

A válaszokat befolyásoló tényezők

A saját megoldás bemutatása

Objektumok és attribútumok meghatározása: Objektumok: a tíz lakás, melyeket sorszámok jelölnek egytől tízig. Attributumok sorrendben: típus, alapterület (nm), szobák száma, félszobák száma, állapot, irányár (millió Ft), közművek, fűtés, közlekedés, padlás/pince Excell adatbázis készítése a fenti adatok felhasználásával Pivot tábla elkészítése Rangsor megállapítása szubjektív szempontok alapján a táblázat méretéből és tartalmából következően manuálisan. (Nagyobb adatbázisoknál lehet a sorszám függvényt használni.) Adatok bevitele az internetes szakértői rendszer létrehozása végett a COCO modulba. COCO futtatása Eredmények értékelése

Az eredmények értelmezése

A rangsorolás alapján a pontok egyszerű összeadása alapján a harmadik és a tízedik lakás bizonyul jobbnak a többinél. A későbbiek bizonyítják, hogy ez természetesen nem ennyire egyszerű, ezért van szükség a szakértői rendszerre. Árnyalja a képet a második munkalapon lévő táblázat , amely az irányár és a szobaszám nélküli összpontszám arányában pedig már az ötödik lakás mutatkozott a legjobbnak. A COCO modul lefuttatása után a kijött adatok meglepő eredményeket hoztak, ugyanis szintén az ötödik lakás ajánlata adódott a legkedvezőbbnek. Vagyis hasonló eredményt hozott, mint az egyszerű arányosítás. (A többi lakás esetében nem egyezett sorrend) Tehát ennek következtében a szakértői rendszer alapján az ötödik lakásnak legkedvezőbb az ár-érték aránya.

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

A fentiek alapján a táblázat segítséget adhat a megfelelő lakás kiválasztásához, persze az attribútumokat megváltoztatva módosítható is a rendszer. A jelenlegi, szubjektív tényezőket tartalmazó feladat alapján az ötödik lakást érdemes megvenni, persze, ha máshogy állítjuk föl a rangsort, akkor az eredmény is más lesz. A feladat módosításával tehát mindenki saját ízlése szerint választhat lakást.

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

A táblázat jelenlegi attribútumaival kiadja számunkra a megfelelő ár-érték arányú lakást, ennek alapján választ ad arra a kérdésünkre, hogy melyik lakást érdemes megvenni. A COCO futtatása során a rendszer meghatározza, hogy egy-egy lakás mennyit ér a megadott adatok alapján, és ehhez képest mennyi az irányára. Így a rendszer alapján el lehet dönteni, hogy a lakás megéri-e az árát.

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

Hasonló példákkal egyenlőre csak a WIKI-ben találkoztam.