BA3:nyomtato
Tartalomjegyzék
- 1 Forrás
- 2 A tervezett alkalmazás/megoldás címe
- 3 A feladat előtörténete
- 4 A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
- 5 A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
- 6 A feladat által érintett célcsoportok
- 7 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
- 8 A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
- 9 Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
- 10 Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
- 11 Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
- 12 Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
- 13 Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
Forrás
A tervezett alkalmazás/megoldás címe
Egy nyomtatót forgalmazó és szervizelő vállalkozás új termék bevezetését tervezi. Nyereséges lesz e a változtatás, ha figyelembe vesszük a környezet szocioökonómiai jellemzőit?
A feladat előtörténete
Egy nyomtatót forgalmazó és szervizelő vállalkozás az egyre csökkenő árbevétele miatt úgy döntött, hogy más terméket is forgalmazna. A "több lábon állás" megszokott a vállalkozások körében. Mindenképpen olyan terméket keresnek, amely a portfoliójukba belefér. Az eddigi kapcsolatrendszerük kihasználásával szeretnének olyan terméket találni, mely alapján nyereségüket növelhetik. Az irodatechnika területén szóba került a nyomtató mellett a fénymásológép, a fax és a fénymásolópapír. Elsőrendű lett az új termék kiválasztásánál, hogy a legújabb technikát alkalmazzák, illetve figyelembe vegyék a környezet szocioökonómiai szempontjait. Feladatom megoldásával segítséget szeretnék nyújtani a vállalkozásnak a megfelelő döntéshez.
A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
A vállalkozás vezetőjével folytatott megbeszélésen sorba vettük azokat a szempontokat, melyeket fontosnak ítélt meg. A megfelelő piac kiválasztásához figyelembe szeretnék venni a szocioökonómiai hátteret. Megfigyelték eddigi tevékenységük során, hogy a vásárlók döntései és cselekvései mindig valamely közösség kontextusában történnek meg. A potenciális vásárló meg akar felelni a saját maga és a közösség által alkotott – gyakran eltérő – kívánalmaknak. Döntéseik és cselekvéseik során figyelembe vesznek a hasznossági megfontolásokon túl, általánosabb (etikai, esztétikai, környezetvédelmi, stb.) értékeket is. A közösségi elvárások jelentősen, sőt sokszor döntően befolyásolják az emberek cselekvéseit, vásárlási szokásait. Figyelembe veszik a hasznosságot, de a morált is. Az etikai tényezők mind a döntéshozatali korlátokat, mind pedig a döntéshozók preferenciáit befolyásolják, ezért fontos kihangsúlyozni ezeket a szempontokat.
A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
A megoldáshoz szükséges adatokat a vezető segítségével gyűjtöttük össze. A mellékelt excel fájlban megtalálhatók azok a szocioökonómiai szempontok, amelyeket fontosnak ítélt meg, és ami alapján a vállalkozás dönteni szeretne, hogy melyik terméket kezdje forgalmazni.
Objektumok (sorok)
- HP LaserJet M1120n nyomtató
- KonicaMinolta Bizhub 163 (fénymásoló)
- Brother FAX-2920 Lézerfax
- Lettura A/4 80 g környezetbarát papír
Attribútumok (X, Y oszlopok)
- Környezetvédelem
- Tisztességes üzleti magatartás
- Vásárlók anyagi helyzete
- Megbízható kommunikáció
- Minőségtanúsítás
- Dolgozók foglalkoztatása
- Racionalitás
- Társadalmi felelősségvállalás
- Márkahűség
- Árrés
A feladat által érintett célcsoportok
A vállalkozás azokat a leendő felhasználókat tekinti célcsoportnak, akik a feladatban szereplő termékek potenciális vásárlói lehetnek. Azokat az egyéneket vagy vállalkozásokat, amelyeket befolyásolnak a termékkel kapcsolatos etikai, szociális és gazdasági szempontok és tudatosan ezek alapján tervezik vásárlásaikat.
A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
Hasonlóságelemzésem segítségével a vállalkozás vezetője nagyobb biztonsággal meghozhatja döntését. Igazolhatja vagy elvetheti a prekoncepciót.
A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
Az elemzés lépései:
- Adatok gyűjtése a vállalkozás vezetője által megadott szempontok segítségével.
- Primer Adattábla készítése, adatokkal való feltöltése. Y megállapítása.
- Rangsorolás készítése az attribútumok alapján, SORSZÁM függvény segítségével.
- Segédtábla készítése, amely a Solver korlátozó feltételeit tartalmazza.
- Lépcső táblázat készítése, amely a Solver kimeneti paramétereit tartalmazza.
- COCO táblázat előkészítése, amely FKERES függvénnyel hivatkozik a lépcsők táblázatra.
- Solver futtatása
- Kapott eredmények kiértékelése SOROZATÖSSZEG és HA függvény segítségével.
- Kiegészítő számítások ÁTLAG, SORSZÁM és SZÓRÁS függvény segítségével
- Eredmények kiértékelése a valós és becsült árkülönbséggel, szorzatösszeg függvény segítségével.
- Szórás és átlag függvényekkel való kiegészítés, és a számítások elvégzése.
Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
A COCO táblázat ítélet oszlopában, a kiszámolt adatok alapján a HA függvénnyel a következő megállapítások alakulhattak ki: jól pozícionált, alulértékelt, felülértékelt. A Solver futtatása során, ha a Solver által megállapított árrés százaléka kevesebb, mint az eredeti árrés százaléka, akkor alulértékeltnek, ha több, akkor felülértékeltnek, ha egyforma érték jött volna ki, akkor jól pozícionáltnak lehet mondani a terméket. A számítások alapján egyik termék sem jól pozícionált, vagyis nem jól lett az árrés kikalkulálva. A nyomtatóra és a fénymásoló készülékre alulértékelt, a faxra és a környezetbarát papírra a felülértékelt ítélet alakult ki. Ami azt jelenti, hogy a Solver által számolt árrés az első két esetben magasabb volt, mint a tervezett, így a termékek magasabb árrést is elbírnának. A fax készülék és a fénymásoló papír viszont nem bírja el a termék forgalmazásához szükséges árrést.
Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
Az eredmények figyelembevételével megállapítható, hogy a különféle termékek árai nem jól lettek pozícionálva. A tervezett és a számított árrés százalékos összege vagy alulértékelt vagy felülértékelt. A vállalkozás egyik termék esetében sem állapította meg jól a piaci árat. A nyomtató esetében különösen fontos, hogy kevesebb árréssel dolgoznak, mint ami lehetséges lenne, hiszen az már forgalmazott termékük. A rangsor alapján két szempontot emeltem ki (vásárlók anyagi helyzete és a megbízható kommunikáció). A táblázatok eredményeinek feldolgozása után a cégvezetőnek azt tanácsolom, hogy az esetlegesen bevezetésre kerülő új termék a fénymásológép legyen. A vállalkozás bevételének növekedése szempontjából ennek van reális esélye, hogy a szocióökonómiai attributumok figyelembevételével a legjobb választás legyen. Táblázatomból a KonicaMinolta Bizhub 163 (fénymásoló) rendelkezik ugyanolyan fontos szempontokkal, mint a nyomtató. A legtöbb olyan tulajdonsággal, amit a feladat kezdetekor fontosnak állapítottak meg. A kialakult rangsor alapján a vásárlók anyagi helyzetének megítélésekor a nyomtató került az első helyre, a fénymásoló a másodikra, míg a megbízható kommunikáció esetében a fénymásoló került az első helyre és a nyomtató a másodikra.
Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
A vállalkozások döntő többségben nem alkalmaznak hasonlóságelemzést új termék bevezetése esetén. Az általuk pozícionált termékek nem mindig felelnek meg az adott piaci viszonyoknak. A termék bevezetése után szembesülnek a termék rosszul kikalkulált árrésével. Lehet, hogy túl magasan állapítják meg, illetve kevesebbet alkalmaznak, mint lehetne. Az általam elkészített hasonlóságelemzés segítségével, előre meghatározható - a termék piacra történő bevezetése előtt – , hogy a prekoncepció megfelelő volt e. Figyelembe véve a potenciális vásárlók szociális, etikai és gazdasági megfontolásait kedvezőbb feltételekkel tervezhetnek a vállalkozások a jövőben.