Precíziós gazdálkodás

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Davidovic (vitalap | szerkesztései) 2005. december 17., 22:36-kor történt szerkesztése után volt. (Történeti modul)

Angol megnevezés: ...

Történeti modul

  • 1998-óta foglalkozunk a precíziós növénytermesztés kimunkálásával, üzemi adaptálásával. Közel hat éves fejlesztőmunkánknak köszönhetően ma már egységes rendszert tudunk felelősen ajánlani a gazdálkodóknak.

Mintegy 20 gazdaságban vagyunk jelen e modern technológiával. 150 tábláról rendelkezünk helyspecifikus adattal, a táblák egy részéről több éves adatsorral, amelyet térinformatikai rendszerürünkbe illesztettünk. Ezzel a még újnak számító technológiai módszerrel lehetőség nyílik a helyi igényekhez igazodó, elsősorban műtrágya (vetőmag és növényvédőszer fejlesztés alatt) differenciált kijuttatására, a műveletek módjának táblán belüli változtatására.

A műholdas helymeghatározó rendszer lehetővé teszi, hogy a táblán belül eltérő kezelést igénylő foltokat különítsünk el, így az egyes táblarészeken a leghatékonyabb gazdálkodást tudjuk megvalósítani.

A hozamtérkép digitálisan előállított és tárolt adatokat szolgáltat az adott tábláról. A szükséges adatokat méter alatti pontosságú DGPS vevővel és hozammérő rendszerrel felszerelt betakarítógép gyűjti össze és tárolja. Így a tábla bármely pontjára vonatkoztatva rendelkezésre állnak a terméssel kapcsolatos hozam és szemnedvesség információk, valamint a magassági koordinátaadatok a domborzati térkép készítéséhez.[1]

Ontológiai modul

  • ...

Ellentmondások és vitatott kijelentések modulja

  • ...

Definíciós modul

  • Definíciója:

A precíziós gazdálkodás olyan mezőgazdálkodás, mely a területen belüli változékonyságot is figyelembe veszi. Azt a technológiát jelenti, amelynél a táblán belül a helyi viszonyokhoz igazodva juttatjuk ki a tápanyagot (műtrágya, szervestrágya), a növényvédő szert és a vetőmagot. A cél úgy optimalizálni a befektetett tőke megtérülését, hogy közben minimalizáljuk a környezetkárosító hatást. Ez csak olyan gépekkel érhető el, amelyek a táblán történő mozgásuk közben változtatni tudják a kijuttatott anyagok mennyiségét és a műveletek módját. Ez a megközelítés megköveteli, hogy meghatározásra kerüljön a táblán belüli változékonyság és az a tényleges alapokra épüljön. Ez az elvárás a globális helyzetmeghatározó rendszer (GPS) segítségével valósítható meg, mely rendszer lehetővé teszi, hogy pontosan tudjuk, hol tartózkodik a gép, a traktor-munkagép gépcsoport, vagy a betakarító gép. A precíziós gazdálkodás a fenntartható mezőgazdasági fejlődéstől elválaszthatatlan termesztési rendszer, amely elektronikai és számítógépes technikát integrál a maximális gazdaságosság érdekében, miközben a környezeti és a természeti források maximális védelmét valósítja meg.

Tesztkérdések modul

  • ...

Ajánlott irodalmak modulja

  • ...