Szerkesztő:Maxiszor

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Maxiszor (vitalap | szerkesztései) 2010. február 2., 21:12-kor történt szerkesztése után volt. (Forrás)

(eltér) ← Régebbi változat | legfrissebb változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)


Forrás

[[1]]

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Mélymerülésű hajók közlekedése a Dunán

A feladat előtörténete

Számomra a Dunaparti séták jelentik a kikapcsolódást, feltöltődést, gondolataimat többnyire itt tudom nyugodtan rendezni, s a természet „működéséből” merítek ihletet munkámhoz, s e feladat megoldásához. A nyári időszakban nagyon sok hajó közlekedik a Dunán, a hidegebb időszakokban kevesebb, míg jeges felületen természetesen szünetel a hajózás. Pecásokat és kajakosokat egyaránt feldühítik azok a hajók, melyek nagyok, s a folyóvizet szinte beszippantják amint közelednek, majd utánuk óriási hullámok koptatják a partot. Arról viszont sok esetben fogalmunk sincs, mennyire károsodik a természet. Ekként jutottam ahhoz az elhatározáshoz, hogy a dunai hajózás lehetséges időszakaiba betekintsek. Ezért jelen esetben azt vizsgálom, hogy egy mélymerülésű hajó teherszállítmányozás céljából a 2006., 2007., 2008-ban évi vízállások alapján mely időszakokban közlekedhetnek a Dunán.


A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

http://www.wwf.hu/index.php?p=hirek&sub=sajto&id=62 http://www.vbd.uni-duisburg.de/inbat/index.htm Európai közösségek foglalkoznak azzal, miként lehetne a Dunát csatornaként használni, ezzel is növelve az áruforgalmat. Több beszámolót és kimutatást találtam ami e témát elemzi. A mélymerülésű hajók közlekedéséhez a budapesti vímérce szerint min. 2,5m vízmagasság szükséges, míg ahhoz a hajókhoz, melyek most is közlekednek a Dunán , elég a 1,5m. Arra vonatkozóan, hogy a jelenlegi hajózás, s ez esetben a áruszállítmányozás milyen hatékonysággal működik, adatot nem találtam. Ezek ismeretében engem az érdekel, hogy a jelenleg használt teherhajók az év mely időszakában közlekedhetek a Dunán.


A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

http://www.hydroinfo.hu/Html/archivum/archiv_tabla.html Vizsgált objektumok: - 2006. , 2007., 2008. évek Vizsgált attribútumok: dunai napi vízállások cm-ben (budapesti vízmércéhez viszonyítva) A feladat által érintett célcsoportok Logisztikai és szállítmányozással foglalkozó cégek. A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság A vízi áruforgalom a szállítmányozás egyik alternatívája, így adott esetben akár jelentősebb összegeket is meg lehet takarítani (közúti szállítmányozással szemben), ha a lehetséges hajózási időszakokat előre jelezzük. A válaszokat befolyásoló tényezők A Duna vízmagassága.


A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

Adatgyűjtés az internetről, 2006, 2007., 2008. évi vízállás adatokat külön munkalapra helyeztem. Meta-adatbázis készítése függvények használatával. Ez alapján pivot-kimutatás előállítása. Primer adattábla készítése, majd a rangsorok kialakítása "SORSZÁM" függvény segítségével. Ezután solver használatával a 2009 évre a havi vízállás átlag előrejelzése.

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

Azt láthatjuk, hogy egész évben mélymerülésű hajókkal nem lehet a vízi szállítmányozásra alapozni, sőt meglehetősen kevés ez az időszak. Hisz alacsony vízállás mellett a hajó az iszapba ragad, túl nagy vízállás esetén megnő a sodrás és vele együtt a hordalék mennyisége, ami a hajótestben okozhat sérülést. Ellenben a jelenleg is használ flottával nagyobb kihasználtságú vízi szállítmányozással lehet tervezni.


Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

A jelenleg is használt teherhajókkal az év nagy részében az áruszállítás megoldható. Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok Az adatokat kizárólag saját kutatás és anyaggyűjtés alapján állítottam össze. Az Interneten ehhez hasonló (számomra hozzáférhető) kimutatást, táblázatot nem találtam.