Szerkesztő:Blaca
Forrás
http://miau.gau.hu/oktatas/2009osz/ba3_bl.xls
A tervezett alkalmazás/megoldás címe
Különböző szabadidő-autók összehasonlítása hasonlóságelemzés segítségével, a legalapvetőbb műszaki adatok és az ár alapján.
A feladat előtörténete
A magyarországi utakon is nagy számban találkozhatunk (a belvárosban talán indokolatlanul sokkal) a nagy teljesítményű, egyterű szabadidő-autókkal, amelyeket általában a (luxus) terepjárók vagy SUV (sports utility vehicle – „sportcélú haszonjármű”) kategóriába szokás besorolni. Ez a gépjárműtípus felépítéséből adódóan biztonságos és kényelmes utazást biztosít egy nagyobb család részére is akár hosszútávra. Ugyanakkor a nagy erőforrásuknak köszönhetően dinamikus, akár sportos autózást tesz lehetővé a vezetőjének. Itthon – talán helytelenül - egyfajta státuszszimbólumként is funkcionál. Ezeknek a pozitív tulajdonságoknak azonban ára van, azaz igen drága autókról van szó. Ezért próbálok az összehasonlító elemzésemmel segítséget nyújtani a választásban.
A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
Autók bemutatásával, tesztelésével, műszaki adataival rengetek nyomtatott magazin, és még több internetes lap foglalkozik. A különböző típusok „nyers” adatait viszont elég nehéz összehasonlítani, sok időt igényel az „összeszedésük”. A weben is kevés olyan lehetőség van, ahol egyidejűleg több gépjárműre vonatkozó adat hasonlítható össze.
A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
Az általam használt adatok begyűjtése az Internetről történt, elérésüket az „adat” táblázatom tartalmazza.
Objektumok: 1.Audi Q7 (3,6 Fsi Quatro) 2.Jeep Grand Cherokee 3.Land Rover Range Rover (Se) 4.Lexus Rx 350 5.BMW X5 3.0i 6.Mercedes ML 350 7.Nissan Murano Xtronic Cvt 8.Mazda CX-7 2.3 DISI Turbo
Attribútumok:
1.Hengerűrtartalom
2.Teljesítmény
3.Nyomaték
4.Végsebesség
5.Fogyasztás
6.Ár
A feladat által érintett célcsoportok
Azok a tehetősebb családok, akik nem feltétlenül annyira árérzékenyek, de az autó vásárlásakor szeretnének racionális döntést hozni.
A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
Az összehasonlításom segítségével a vásárolni szándékozó rengeteg időt és energiát takaríthat meg, mivel nem kell a műszaki adatok és vételárak begyűjtésével foglalkoznia, mindent egyben megtalál a táblázatban. Az elemzés egy objektív képet nyújt, amivel megalapozott döntés hozható.
A válaszokat befolyásoló tényezők
A kiválasztott 8 autótípus esetében 6 tulajdonságot vettem figyelembe: Hengerűrtartalom (cm3, maximalizálandó) Teljesítmény (kW, maximalizálandó) Nyomaték (Nm, maximalizálandó) Végsebesség (km/h, maximalizálandó) Fogyasztás (l/100km, minimalizálandó) Vételár (Ft, minimalizálandó)
A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
A feladat gyakorlati lépései:
1.Adatok gyűjtése 2.Meta-adatbázis elkészítése 3.Pivot kimutatás előállítása 4.Primer adattábla elkészítése 5.A rangsor tábla elkészítése sorszám függvény segítségével 6.Coco-online futtatása 7.Coco tábla elkészítése fkeres függvénnyel 8.Eredmények kiértékelése
Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
A coco lefuttatása után látható, hogy minden gépjármű esetében az ár reálisnak tekinthető, semmilyen eltérés nem mutatható ki, sehol nem találkozhatunk drága vagy olcsó ítélettel. Ez abból adódik, hogy mindegyik autó más és más tulajdonságban erős vagy éppen gyenge, így a rangsorolás is igen nagy szórást mutat, de összességében az ár-érték arány mindegyiknél megfelelő.
Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
Az elemzés megmutatja, hogy az autók különböző műszaki paraméterei mellé mindenhol reális ár kapcsolódik, így a végleges döntés kialakításakor mindenkinek mérlegelnie kell, hogy mi számára a fontosabb tulajdonság. De a kiegyensúlyozott árazásból is az látszik, hogy ebben a kategóriában már leginkább a szubjektív elemek döntenek, mint a külső megjelenés, az extrák sora, vagy éppen a márkahűség.
Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
Láthatjuk, hogy egy autó vásárlásakor mennyi adatot kell feldolgozni ahhoz, hogy a legracionálisabb döntést meghozhassuk, és ez nem könnyű feladat. Egy ilyen táblázat segíthet a választásban, főképp, ha minél több tulajdonság alapján történik az összehasonlítás. De végül az emberi, emocionális tényezők is sokat nyomnak a latba, amikor a végső döntés megszületik. Az ilyen kategóriájú autóknál meg végképp, ahol általában legkevésbé az ár számít…