Szerkesztő:Bika

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Bika (vitalap | szerkesztései) 2010. február 22., 12:05-kor történt szerkesztése után volt.

A feladat címe

A piacon kapható Holstein-fríz spermák minőségi értékeinek és árainak összevetése, majd ennek eredményeként az optimális sperma kiválasztása.

Forrás

[[1]] [2]

A feladat előtörténete

A piacon nagyon sok Holstein-fríz sperma található. Ezek közül választottunk ki kétszer tizenkét darabot, amelyek az általunk reflektált kétféle tenyésztési célt elégíti ki. Ezek a spermák most a piacon a legújabbak. A feladat segít abban, hogy azok a tenyésztők és az inszeminátorok a munkájukhoz szükséges spermák közül könnyen tudjanak választani a tenyésztési célnak megfelelő olcsó spermát. Nem biztos, hogy az a sperma a tökéletes egy adott tenyésztési célra, amelyik drága. A feladat segítségével megismerjük ezeknek a spermáknak a minőségi ismérveit is.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és értékelése

Sok tenyésztőnek és gazdálkodónak gondot okoz, hogy a piacon lévő szaporító anyagok közül melyiket válasszák, ha szem előtt kívánják tartani a kényelem, és az anyagi szempontokat. A spermák széles választéka megvásárolható ma már számos szaporító anyagot előállító cégeknél. A legjobb ár-érték arányt az első táblázatban az AGÁRD, a második táblázatban a CSÁKÁNY nevű bika spermája érte el, de ha most kellene választanunk egy szaporító anyagot mi a LOZARO-t és a GOLDMAT-ot választanánk. Az ár-érték arány nem olyan jó mint az AGÁRD és a CSÁKÁNY-nál, de számunkra elfogadható a jelenlegi attribútumok értékei és a tenyésztési célunk alapján.

A tervezett megoldás adatainak bemutatása (ANYAG)

Vizsgált egyedek: Spirit, Lozaro, Pictor, Tóbiás, Garton, Bronz, Hamper, Csongor, Agárd, Rang, Bubó, Amper, Devil, Csákány, Búvár, Budha, Kernel, Webert, Ics, Gilles, Jumpy, Inward, Goldmat, Darling. A vizsgált attribútumok: Zsír kg, Fehérje kg, Zsír %, Fehérje %, Tőgy index, Láb index, Lábvég, Ár.

A feladat által érintett célcsoport

Feladatunkban elsősorban a Holstein-fríz tenyésztők és inszeminátorok voltak a célcsoport.

A feladat megvalósítása kapcsán várható hasznosság

A felsorolt szempontok alapján segítséget nyújt, hogy vásárláskor nem csak a sperma származását nézzük, hanem azt is, hogy a kiválasztott sperma minőségileg is megfelelő legyen. Attól hogy egy sperma ismert egyedtől származik és drága is, nem biztos, hogy a legjobb minőséget nyújtja.

Saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

Adatgyűjtés saját kutatás alapján. Meta-adatbázis készítése egy értékoszlopos és egy attribútum oszlopos struktúra alapján. Primer adattábla készítése, majd a rangsorok kialakítása "SORSZÁM" függvény segítségével. Coco tábla készítése, mely az FKERES függvény segítségével hivatkozik a LÉPCSŐK táblára.

Eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

Az összesítő táblázatban láthatjuk, hogy az attribútum táblákat figyelembe véve az első táblázatban nyolc sperma, a második táblázatban hét sperma esetében nincs nagy eltérés a valódi és a becsült ár között. Az első táblázatból Lozaro esetében 750Ft, Garton 250Ft, Csongor 250Ft, Agárd 750Ft az eltérés. A második táblázatból Csákány esetében 1540Ft, Kernel 1240Ft, Ics 1150Ft, Jumpy 1400Ft, Inward 1310Ft, Goldmat 1030Ft az eltérés. Az elemzés során vizsgált attribútumok mindegyikénél vannak változások. A rendszer segítséget nyújt a legjobb sperma kiválasztásában. Azt is mérlegelni kell, hogy mekkora távolságot és mennyi időt kell ráfordítani egy-egy sperma beszerzéséhez. Ha az egyik sperma, még ha drágább is, de közel van, lehet, hogy jobban megéri megvásárolni, mint egy másik olcsóbb spermát, amely plusz utazási költséggel is járhat.

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Az adatbázis alapján több spermánál megegyezik a számított és a valódi ár, mégis minőségileg vannak eltérések. Érdemes kipróbálni a kisebb hírnévvel rendelkező spermákat is.

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Az elemzés célja, hogy megtaláljuk a legjobb árteljesítményű spermát. Aki több pénzzel rendelkezik az átlagosnál az általában a drágább, ismertebb spermát vásárol, míg az átlagosnál kevesebb pénzzel rendelkező emberek az olcsóbb spermát helyezik előtérbe. Nem mindig a drága termék a jó, az olcsóbb termék is nyújthat kedvező ár-teljesítmény arányt.

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Ha a vizsgált sperma ár/minőség aránya 15% körül mozog és a sperma minősége abszolút értékben is kedvező akkor az a sperma használata ajánlott.

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

Az adatokat kizárólag saját kutatás alapján állítottuk össze. Az eredeti adatok megtalálhatóak a FORRÁS címszó alatt található hivatkozásban.