BA3: konzerv kutyaeledelek

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Viki (vitalap | szerkesztései) 2010. április 14., 22:52-kor történt szerkesztése után volt. (Új oldal, tartalma: „=Forrás= Excel táblázat:http:/ =Tervezett alkalmazás/ megoldás címe= A konzerv kutyaeledelek hasonlóság elemzése =Előtörténet= Kutyabarát vagyok és...”)

(eltér) ← Régebbi változat | legfrissebb változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

Forrás

Excel táblázat:http:/


Tervezett alkalmazás/ megoldás címe

A konzerv kutyaeledelek hasonlóság elemzése


Előtörténet

Kutyabarát vagyok és nekem is van egy. Az elmúlt időben egyre jobban odafigyelek, mit tartalmaznak az eledelek. A konzerves eledelekre esett a választásom, mert az én kutyám jobban szereti ezeket, mint a száraz tápokat.


Feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

Az elemzéssel megtudhatom, a sok egyforma eledel közül melyiket válasszam. Nagy a választék és nehéz dönteni. Sokan csak az árat, vagy a márkát nézik a tartalmat nem. Az elemezéssel megtudtam az egyes tulajdonságok értékét, fontosságát a többihez képest.


A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

Objektumok (sorok)

Salvana Hussa Fleischtopf Wild&Rind
Salvana Hussa Fleischtopf Geflügel
Salvana Hussa Menü
Salvana Hussa Fleischtopf
Trovet Intestinal Duck&Potato
TROVET HYPOALLERGENIC VENISON

Attribútumok (oszlopok)

nyers fehérje
nyers zsír
nyers rost
nyers hamu
bruttó ár


Feladat által érintett célcsoport

Azokat az embereket érinti ez a téma, akik jobban odafigyelnek a kutyájuk táplálkozására. Természetesen nem a konzerves eledelek a legmegfelelőbbek kedvenceink számára, de az elemzés által megtudhatjuk melyik termék a legértékesebb, milyen mértékű tulajdonságnak mi az ára.


A feladat megválaszolása során várható hasznosság

Az elemzés segítségével kiderül a termékekről, hogy alulértékeltek, vagy drágák, esetleg kiegyenlítettek. A táblázat tájékoztatást ad a termékek ár-érték arányáról, ami által egyszerűbb a döntés.


A saját megoldás bemutatása

Adatbázis készítésével kezdődik a folyamat.
Metaadatbázis létrehozásának a segítségével PIVOT kimutatást kell készíteni, mind darab, mind összeg szemléletben.
Új munkalapon az alapadatok előkészítésével kezdődik a hasonlóság elemzés.
Alapadatok után új táblázatot hozunk létre, mely a Rangsorokat tartalmazza (melyik termék milyen helyen áll a többihez képest az adott tulajdonság alapján) a sorszám függvény alkalmazásával.
Következő feladatként elő kell készíteni a további táblázatokat, amiket szintén függvényekkel és generált adatokkal töltünk fel. Ezek a Lépcső, COCO és a segédtáblázat
A Lépcső tábla alatt helyezkedik el a COCO tábla. Ezt az FKERES függvénnyel kell feltölteni, a Lépcsők táblázat adataira hivatkozva.
Segédtáblázat beképletezése következik. A Lépcső tábla egyik adatát vonja ki a másikból.
Következőként a Solver futtatásával feltöltődik a Lépcsők ás a többi adat nélküli táblázat (segédtábla és COCO).
A COCO tábla tartalmazza a becsült értéket, a különbséget és az értékelést. A becsül értéket összehasonlítom a bruttó értékekkel és százalékban, illetve összegben is, ezáltal jön létre a következtetés.


Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

A Solver lehívása után jönnek létre a bruttó árak és a becsült értékek közötti különbségek. 2-2 drága, olcsó és kiegyenlített termék lett az eredmény. Drága:
Salvana Hussa Menü
Salvana Hussa Fleischtopf

Kiegyenlített:
Salvana Hussa Fleischtopf Wild&Rind
TROVET HYPOALLERGENIC VENISON

Olcsó:
Salvana Hussa Fleischtopf Geflügel
Trovet Intestinal Duck&Potato


Ajánlás megfogalmazása (következtetés)

A Salvana Hussa Fleischtopf Geflügel minősült a legolcsóbbnak, de ebben az esetben mégsem ezt ajánlanám, mivel a másik olcsó termék a Trovet Intestinal Duck&Potato a rangsor táblázatban minden tulajdonságával az első helyezést kapta. Az elemzés alapján 6% különbség van köztük, még is ez minősül leginkább ár-érték arányosnak.


Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

A kiválasztás sok keresgetéssel, kérdezősködéssel jár. A fórumokon sok tapasztalatról lehet olvasni, melyek segítenek ám rengeteg időt vesznek igénybe. Az eredmény nem bizonyul túl meggyőzőnek. Az elemzéssel kevesebb idővel és utazással hasznos, értékelhető eredményt kapunk az általunk összehasonlított mosógépekről. Amennyiben valaki egy adott gyártót kedvel, vagy már kiválasztott egy pár számára jónak minősülő terméket, akkor is sok segítséget nyújt az elemzés. Segít meggyőződni az adott termék érték-ár hasznosságáról.


Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

A lépcsők táblázatból az FKERES függvény segítségével lehet a szakértői rendszer táblázatába átemelni az adatokat. Az egyes tulajdonságok értékeit a Solver segítségével generáljuk. Az adatok átforgatása után keletkező táblázatot szakértői rendszernek nevezhetjük, azaz a COCO táblázatot.


Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

nyilatkozat és kitöltési segédlet https://miau.gau.hu/mediawiki/index.php/2008:Mosogat%C3%B3g%C3%A9pek