Szerkesztő:Barbara001
Tartalomjegyzék
- 1 Forrás
- 2 A tervezett alkalmazás/megoldás címe: Melyik fényképezőgépet válasszuk?
- 3 A feladat előtörténete
- 4 A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
- 5 Vizsgált termékek a következők,az ide tartozó termékcsaoportok különböző funkcióik alapján: (ANYAG)
- 6 A feladat által érintett célcsoportok
- 7 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
- 8 A válaszokat befolyásoló tényezők: (tulajdonság – vizsgálat)
- 9 A saját megoldás bemutatása: (MÓDSZER)
- 10 Az eredmények értelmezése: (EREDMÉNY)
- 11 Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
- 12 Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
- 13 Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
- 14 Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
Forrás
http://miau.gau.hu/oktatas/2009osz/kb.xls
A tervezett alkalmazás/megoldás címe: Melyik fényképezőgépet válasszuk?
A feladat előtörténete
Manapság ha körbenézünk a szórakoztató elektronikai boltokon, rengeteg digitális fényképezőgép van bennük, típus, felszereltség szerint, melyekkel akár pár apró beállítással a leges-legszebb képeket készíthetjül el hihetetlenül éles minőségben. Dolgozatomban a alsóárkategóriás fényképezőgépeket vizsgáltam, célom a feladat elkészítésével az volt, hogy saját célra vásárlás előtt megbizonyosodjak arról, hogy az általam kerestt termékeket milyen áron kinálják, valamint ezért a pénzért milyen tipusú, kapacitású gépet kapok, nem utolsó sorban pedig további potenciáslis vásárloknak segítsek a döntésben, valamint azt is szem előtt tartottam, hogy ezek a termékeket vajon reális áron szerezhetőek-e be?
A vizsgált fényképezőgépek csupán néhány ezer forint a különbség a gépek között, ezért összehasonlítottam ezeket a legismertebb paramétereik, tulajdonságaik alapján.
A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
Mielőtt arra szántam el magam, hogy vásárolok egy digitális fényképezőgépet, de a megkérdezett baráti körre is ez a jellemző, általában terep-szemlére adom a fejem. Ilyenkor el szoktunk menni egy hosszabb körútra, ezek általában nagyobb bevásárlóközpontok, majd végigjárjuk a pláza által felkínált összes szórakoztatói elektronikai üzletek kínálatát!
Nagyjából egy ilyen döntés előtt különböző eelektronikai boltok honlapját szoktam böngészni, vagy telefonon érdeklőödöm az általam kiválasztott termék felől, majd ha minden megfelel az elvárásaimnak el is indulok a termékért, hogy azt megvegyem! Beszámolomból azt szeretném kiemelni, hogy a vásárlás előtt mindig járjuk körbe az általunk kiválasztott terméket, nálam mindig fontos hogy legyen már egy előre elképzelt képem az adott termékről, ez általában lehet, szín, méret, teljesítmény, kapacitás (pixel, zoom...stb.), ár; majd csak ezután vegyük meg a terméket! Hiszen nem mindig az a jó lépés, hogyha elsőre veszünk meg valamit, mert lehet hogy csak pár lépésünkbe/utána járásunkba kerülne, hogy aztán egy sokkal jobban tudhassunk magunkénak! Hiszen ki ne járt volna így, hogy meg vett valamit majd a későbbiek panaszkodott, sopánkodott egy sokkal jobb, szebb termék után?!
Vizsgált termékek a következők,az ide tartozó termékcsaoportok különböző funkcióik alapján: (ANYAG)
Dolgozatom elkészítésében nagy segítségére volt, az internetes anyaggyűjtés, a használt adatokat tehát on-line módon, az Internetről elérhető forrásból szereztem. Az árakat nem vettem elsőre figyelembe. Tulajdonságaik alapján hasonlítotam össze a termékeket, a következő volt segítségemre: www.extremdigital.hu
A feladat által érintett célcsoportok
A célcsoport, akikhez szólni akarok, minden olyan egyén, akik szeretnék akár vagy hobbyjuknak a fényképezésnek élni, vagy akár utazásaik során élményeiket magas szinvonalon, gyönyörű midőségben szeretnék rögzíteni, ezzel is nyomot hagyva az unokák számára. A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság: Elsődleges célom az volt, hogy saját magam részére megfelelő képet kaphassak arról, hogy a vásárlás előtt könnyebb legyen választanom a sokfajta termékek közül, másrészt pedig dolgozatommal is szeretnék hozzásegíteni mindenkit ahhoz,hogy könnyebben tudjon választani a kínálatból, akár most vesz először digitális fényképezőgépet vagy a régit cserélné le!
A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
Elsősorban ezt az egész feladatot saját célra készítettem el, azért, hogy meggyorsítsam és megkönnyítsem munkámat, valamint hogy a későbbiekben ki tudjam majd választani a legmegfelelőbb terméket az adott, jelen esetben az extrem digital üzletnek a kínálatból. Nem utolsó sorban pedig azért, hogy munkámmal ne csak saját magamnak könnyítsem meg a választást egy fényképezőgép vásárlásakor, hanem hogy mások is hozzájussanak a legmegfeleőbb termékhez!
A válaszokat befolyásoló tényezők: (tulajdonság – vizsgálat)
A fényképezőgépeket az alábbi szempontok alapján kerültek rangsorolásra: - Belső memória (MB, maximalizálandó) - Digitális zoom (maximalizálandó) - Garancia (maximalizálandó) - LCD (col, maximalizálandó) - Súly (gramm, minimalizálandó) - Valós pixelszám (MP, maximalizálandó) - Zoom (maximalizálandó)
Emellett, számomra még fontos volt az Ár: A kiváló minőségű gépek, a speciális gyártási technológia, és a magas hatékonysági mutatók természetesen vonzanak egy bizonyos szintű árfekvést, ami az ár-érték tekintetében nem mindig felelhetnek meg a valóságban.
A saját megoldás bemutatása: (MÓDSZER)
Munkámat először adatgyűjtéssel kezdtem, ebbe nagy segítségemre volt az Internet, majd ezeket egy meta adatbázisba töltöttem fel, adatokként, utána egy új munkalapot felhasználva kimutatást készítettem, a megadott szempontok szerint. Végül az eredmények meghozatala után kialakult a reális kép, miszerint eldöntöttem melyik készüléket érdemes megvenni.
Lépésekben közölve:
1 lépés: a feladat alapjául szolgáló termékek adatainak táblázatban való összesítése,
2 lépés: az objektum-attribútum mátrix alapján egy Privot táblázat felvázolása,
3 lépés: Privot táblázatban szereplő adatok alapján ellenőrzést végzünk,
4 lépés: a rendelkezésre álló adatok, és preferenciák segítségével, sorszám függvénnyel rangsorolást képzünk,
5 lépés: COCO- táblázat elkészítése FKERES függvény használatával,
6 lépés: Solver program alkalmazása, ellenőrzés (az esetleges hibáknak a kiküszöbölésére),
7 lépés: a kapott eredmények értékelése, a feladat értelmezése, feltöltése szöveges információkkal ellátva.
Az eredmények értelmezése: (EREDMÉNY)
A Solver program és a Coco lineáris futtatása után egyes fényképezőgépeknél az eredeti és a becsült ár között lényeges eltérést az eredményben nem tapasztaltam, melyről ilyen formában nem mondható el, hogy érték-ár arányban lenne az összes vizsgált termék.
A két program futtatása után a kiértékelt eredmények mindkét esetben minden gépnél szinte majdnem azonos eredményt mutatnak (néhol tized pontossággal). Az értékelés során mindkét program értékarányosnak minősítette a Samsung S630, valamint a Panasonic DMC-LS65 típusú fényképezőgépet. A vizsgálat során a legfontosabb vizsgálati tényezők számomra a belső memória, és a pixel szám bizonyult.
Fontos, hogy említést tegyek a következő eredményekről is:
Termék neve/típusa: Bolti Ára Reális Ára
Fujifilm Finepix A800 29 800,00 Ft 29800 Ft
Kodak EasyShare C653 26 000,00 Ft 26000 Ft
Nikon Coolpix L11 28 900,00 Ft 27900 Ft
Olympus Fe-170 26 900,00 Ft 27900 Ft
Panasonic DMC-LS65 32 900,00 Ft 32900 Ft
Samsung Digimax D60 28 200,00 Ft 28200 Ft
Samsung Digimax D70 31 900,00 Ft 32400 Ft
Samsung S630 32 900,00 Ft 32400 Ft
Jól láthatjuk hogy csupán néhány forintos eltérés van az eredményekben, mégis az ember ezek alapján fogja eldönteni majd, mint ahogyan többet között már én is, hogy melyik terméket érdemes végül megvenni!
Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
A fentebb felsorolt, majd megvizsgált elemek között számos tulajdonság van, melyre az is mondhatnánk hogy hasonló, de ugyanakkor eltérés is tapasztaltam, ezért is fontos, mindig, minden esetben végezzük el ezt az elemzést. Mielőtt végrehajtunk egy ilyen hasonlóságelemzést nem árt tudnunk azt, hogy melyik fényképezőgépet választjuk, mivel nem szabad azonos termékeket összeshasonlítani, ugyanis bár mindegyik tulajonságuk UGYANAZ, kivéve egyet, amely jelen esetben az ÁR. A hasonlóságelemzéssel megállapíthatjuk hogy a szempontok alapján mely vizsgált termékünk került ki győztesen. Az én példámban bár árak szempontjából lényeges eltérést, pár ezernyi forint különbséggel tapasztalhattunk, fontos volt eldönteni azt, melyik fényképezőgép éri meg számomra a legjobban, bár ezt vizsgálat nélkül is első látásra megállapíthatja az ember, ugyanakkor úgy érzem a helyes döntésben mégis a hasonlóságelemzés után bizonyosodik meg a vásárló 100%-ban!
Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
A feladat végéhez közelítve most már megbizonyosodtam róla, hogy egy ilyen feladatnak/elemzésnek a megoldása, bebizonyítása, nem is olyan egyszerű, mint ahogyan azt gondoltam volna! Legnagyobb problémám az volt, hogy nem találtam semmilyen anyagot, vagy bármilyen segítséget a témával kapcsolatban de szerencsére az adatokat az interneten keresztül és egy kis utána járással kinyerhettem.
Segítségemre volt talán az egyik legnívósabb cég a piacon, www.extremdigital.hu, akik nem csak honlapjukkal támogatták ezt az emelzést, hanem telefonon és személyesen is segítőkészségesen álltak a rendelkezésemre!
Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
Többször tapasztalom akár ismerősök körében, akár úgy általában a vásárló rétegen, sokszor sajnos csak egy szempont szerint döntenek, ez pedig a termék ára! Én úgy gondolom, hogy nem minden esetben, sőt legtöbbször nem az ár az, amely szerint kellene meghoznunk döntéseinket. Nagyon sokan azt tapasztalom, hogy csupán megelégszenek ennyivel is, hiszen nem mindenkinek van ideje arra, hogy jobban körüljárja a terméket, ennek oka sokszor általában az idő/energia hiány, ezért is választják sokan az úgymond, ami " elsőre a keze ügyébe kerül" tárgyat. Ebből a hasonlóságelemzésből is megtudhattam, melyet azért már eddig is sokszor megtapasztaltam, hogy nem mindig a legdrágább a legjobb számomra! Hiszen nem attól lesz jó egy termék, hogy annak neve, sokszor magát a márkát fizetjük meg, de vajon a márka garantálja-e a legjobb minőséget, vagy csupán csak márkahűséget érnek el vele a vállalatok? Amennyiben ilyen esettel találkozunk, érdemes mindig néhány időt ráfordítani, hogy elvégezzünk egy ehhez hasonlatos elemzést, máskülönben sajnos sok-sok pénzt dobhatunk ki az ablakon! :(
Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
http://www.digitcam.hu/?gclid=CIaS2JrU2KACFQi7ZwodsCuSMw
http://www.pixmania.hu/hu/hu/foto/digitalis-fenykepezogep/1/1/categorie.html
?srcid=633&mctag=gu_goog_25&gclid=CLrByKTU2KACFQZgZwodnxfDNA
http://www.ipon.hu/webshop/group/fenykepezogep/1034/
http://www.digifenykep.hu/index.php?topic_id=161&link=shop/prices.php