BA3: konzerv kutyaeledelek

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Viki (vitalap | szerkesztései) 2010. április 22., 18:34-kor történt szerkesztése után volt. (Forrás)

Forrás

Excel táblázat[1]

Tervezett alkalmazás/ megoldás címe

A konzerv kutyaeledelek hasonlóság elemzése


Előtörténet

Kutyabarát vagyok és nekem is van egy. Az elmúlt időben egyre jobban odafigyelek, mit tartalmaznak az eledelek. A konzerves eledelekre esett a választásom, mert az én kutyám jobban szereti ezeket, mint a száraz tápokat.


Feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

Az elemzéssel megtudhatom, a sok egyforma eledel közül melyiket válasszam. Nagy a választék és nehéz dönteni. Sokan csak az árat, vagy a márkát nézik a tartalmat nem. Az elemezéssel megtudtam az egyes tulajdonságok értékét, fontosságát a többihez képest.


A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

Objektumok (sorok)

Salvana Hussa Fleischtopf Wild&Rind
Salvana Hussa Fleischtopf Geflügel
Salvana Hussa Menü
Salvana Hussa Fleischtopf
Trovet Intestinal Duck&Potato
TROVET HYPOALLERGENIC VENISON

Attribútumok (oszlopok)

nyers fehérje
nyers zsír
nyers rost
nyers hamu
bruttó ár


Feladat által érintett célcsoport

Azokat az embereket érinti ez a téma, akik jobban odafigyelnek a kutyájuk táplálkozására. Természetesen nem a konzerves eledelek a legmegfelelőbbek kedvenceink számára, de az elemzés által megtudhatjuk melyik termék a legértékesebb, milyen mértékű tulajdonságnak mi az ára.


A feladat megválaszolása során várható hasznosság

Az elemzés segítségével kiderül a termékekről, hogy alulértékeltek, vagy drágák, esetleg kiegyenlítettek. A táblázat tájékoztatást ad a termékek ár-érték arányáról, ami által egyszerűbb a döntés.


A saját megoldás bemutatása

Adatbázis készítésével kezdődik a folyamat.
Metaadatbázis létrehozásának a segítségével PIVOT kimutatást kell készíteni, mind darab, mind összeg szemléletben.
Új munkalapon az alapadatok előkészítésével kezdődik a hasonlóság elemzés.
Alapadatok után új táblázatot hozunk létre, mely a Rangsorokat tartalmazza (melyik termék milyen helyen áll a többihez képest az adott tulajdonság alapján) a sorszám függvény alkalmazásával.
Következő feladatként elő kell készíteni a további táblázatokat, amiket szintén függvényekkel és generált adatokkal töltünk fel. Ezek a Lépcső, COCO és a segédtáblázat
A Lépcső tábla alatt helyezkedik el a COCO tábla. Ezt az FKERES függvénnyel kell feltölteni, a Lépcsők táblázat adataira hivatkozva.
Segédtáblázat beképletezése következik. A Lépcső tábla egyik adatát vonja ki a másikból.
Következőként a Solver futtatásával feltöltődik a Lépcsők ás a többi adat nélküli táblázat (segédtábla és COCO).
A COCO tábla tartalmazza a becsült értéket, a különbséget és az értékelést. A becsül értéket összehasonlítom a bruttó értékekkel és százalékban, illetve összegben is, ezáltal jön létre a következtetés.


Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

A Solver lehívása után jönnek létre a bruttó árak és a becsült értékek közötti különbségek. 2-2 drága, olcsó és kiegyenlített termék lett az eredmény. Drága:
Salvana Hussa Menü
Salvana Hussa Fleischtopf

Kiegyenlített:
Salvana Hussa Fleischtopf Wild&Rind
TROVET HYPOALLERGENIC VENISON

Olcsó:
Salvana Hussa Fleischtopf Geflügel
Trovet Intestinal Duck&Potato


Ajánlás megfogalmazása (következtetés)

A Salvana Hussa Fleischtopf Geflügel minősült a legolcsóbbnak, de ebben az esetben mégsem ezt ajánlanám, mivel a másik olcsó termék a Trovet Intestinal Duck&Potato a rangsor táblázatban minden tulajdonságával az első helyezést kapta. Az elemzés alapján 6% különbség van köztük, még is ez minősül leginkább ár-érték arányosnak.


Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Az elemzéssel időt és pénzt spórolhatunk meg magunknak. Vagy ha csak azt szeretnénk megtudni melyik tulajdonság a legértékesebb azt is megmutatja részünkre.

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

A lépcsők táblázatból az FKERES függvény segítségével lehet a szakértői rendszer táblázatába átemelni az adatokat. Az egyes tulajdonságok értékeit a Solver segítségével generáljuk. Az adatok átforgatása után keletkező táblázatot szakértői rendszernek nevezhetjük, azaz a COCO táblázatot.


Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

nyilatkozat és kitöltési segédlet