Kkv2

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Rendesalina (vitalap | szerkesztései) 2010. június 15., 21:45-kor történt szerkesztése után volt. (Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY))

Forrás

[1]

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Okostelefonok elemzése – beszerzés racionalizálása funkciók ár/érték aránya szerint

A feladat előtörténete

Bő másfél évvel a világgazdasági válságot követően a valamennyi cégnek fontos, mondhatni elsődleges az, hogy költségeit a minimum szinten tartsa. Különösen fontos ez a kis-és középvállalkozások esetében, hiszen ennek a szektornak a résztvevői a legkiszolgáltatottabbak és legérzékenyebbek a piaci változásokra. A zökkenőmentes üzleti tevékenység elengedhetetlen feltétele ugyanakkor, hogy a munkavállalók részére olyan eszközöket biztosítson a vállalat, melyek segítségével a lehető leggyorsabban, legkényelmesebben és megfelelő színvonalon láthassák el feladataikat. Innen jött az ötlet, hogy olyan mindennapos használati eszközöket hasonlítsak össze, és ezáltal ismerjek meg jobban, mint az úgynevezett okostelefonok. A feladat során érdekes volt „szembesülni” azzal a hihetetlen fejlődéssel, melyen a mobiltelefon-szolgáltatók az egyéb elektronikai megoldásokkal karöltve végigmentek szűk két évtized alatt. Az 1999-ben olyan nagyon modernnek számító „rövid szöveges üzenetküldési lehetőség” mára már alapfunkció.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

A különböző készülékek összehasonlítása már csak azért is fontos, mert az egyes szolgáltatóknál van ugyan ilyen jellegű szolgáltatás, de ez általában csak két telefont foglal magába és nem biztos, hogy azokat a funkciókat emeli ki, amik nekünk lennének fontosak. Az elkészült elemzés azonban világosan megmutatja, hogy a négy általam fontosnak vélt funkció ár-érték aránya hogy viszonyul egymáshoz, megkönnyítve ezzel a költséghatékony és a munka (funkciók) szempontjából is racionális beszerzést.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

A táblázatban szereplő valamennyi jellemzőt (adattal) a T-Mobile weboldalán található információk alapján töltöttem fel a táblázatokba (http://webshop.t-mobile.hu/webapp/wcs/stores/WSPhoneDisplayCmd ). 5.1. Objektumok: A tíz különböző típusú telefon megnevezése, 5.2. Attribútorok: listaár, belső memória, HSDPA letöltési sebesség, készenléti idő, kijelző mérete.

A feladat által érintett célcsoportok

Az elemzés valamennyi olyan cég számára hasznos információkkal bír, melyeknél most terveznek ilyen típusú beszerzéseket, de tulajdonképpen bárki számára hasznos lehet, aki szeretne magának okostelefont venni és nem tud eligazodni a hatalmas kínálat és a számos funkciók között. Főleg azért sem, mert az egyes szolgáltatóknál sem kaphatnak ilyen részletesen, ennyi készüléket érintő tájékoztatást.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

Akár cégekről, akár magánszemélyekről beszélünk, mindenkinek vannak egy adott termékkel kapcsolatban prioritásai, és mindenkinek számít az, hogy miért mennyit fizet, illetve, hogy valójában azt kapja-e a pénzéért, amire számít. Táblázataim alapján az egyes funkciók beárazhatóak és a költési hajlandóság, valamint a fontosnak tartott tulajdonságok alapján különösebb kockázat nélkül választhatjuk ki a számunkra megfelelő készüléket, és ha csak nem fogunk ki egy gyári hibás készüléket, a teljesítmény és szempontjából azt kapjuk majd, amit választottunk.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

A listaár mellett kiválasztottam négy olyan funkciót, ami egy felhasználó esetében fontos lehet. Hiszen lényeges, hogy a készülék mennyi adatot tud tárolni, milyen gyors a letöltési sebessége (Internet-felhasználás), milyen hosszú a készenléti ideje, illetve, hogy mekkora a kijelzője, milyen mértékben tudja azt a munkájának megfelelően használni a kolléga.

Lépések: 1. A feladat rövid bemutatása az alapinformációkon keresztül 2. Adatbázis alapján pivot-tábla készítése 3. Adattábla elkészítése, ami az elemzés alapja 4. Alapadatokat összesítő táblázat készítése 5. Rangsor-tábla elkészítése az egyes jellemzők alapján 6. COCO tábla készítése SOLVER segítségével 7. A COCO táblában található értékek alapján az egyes tulajdonságok beárazása telefonok szerint 8. Az egyes funkciók értékeit telefononként összegezzük, és a telefon árával összevetjük, így megkapjuk, hogy a telefonok áraik szerint drágák, olcsók, illetve funkcióik értékarányaiban éppen megfelnek-e a piaci áraiknak.

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

A telefonok kiemelt funkcióinak "beárazásával" és azok egymáshoz, majd a telefonok eladási árához történő viszonyításával azonnal kiszámítható, hogy egy-egy telefon megéri-e az árát.

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

A mezőgazdasági kis vállalkozásoknak olyan stratégia kidolgozását javasoljuk, mellyel „előnyüket” meg tudják tartani a nagyvállalkozásokkal szemben, javasoljuk a támogatások további kihasználását.

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Javasoljuk, hogy a média pontosabban tájékozódjon és a feltevéseit előbb ellenőrizze, mielőtt „hátrányos” megnevezést használja a KKV szektor helyzetére vonatkozóan.

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

[2]