Szerkesztővita:Szunszi

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Szunszi (vitalap | szerkesztései) 2010. július 1., 10:35-kor történt szerkesztése után volt. (A feladat által érintett célcsoportok)

Forrás

http://miau.gau.hu/oktatas/2010tavasz/ba3rt.xls

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

A szemes kávéval működő kávéfőzők ár-érték elemzése.

A feladat előtörténete

Azért esett a választásom a kávéfőzőkre, mert édesanyám születésnapjára egy szemes kávéval működő kávéfőző gépet kerestünk. Ő a frissen őrölt kávét szereti, és régóta vágyott már egy ilyen gépre. Csak alapvető tulajdonságokat vettem figyelembe, melyek lényegesek lehetnek a választás során. Fontos, hogy a gép milyen teljesítményű, mekkora a víztartálya és hány bár a pumpanyomása.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

A hasonlóság elemzés segítséget nyújt a választásban. Több márkát is figyelembe vettünk, mikor kigondoltuk, hogy mit kap édesanyám születésnapjára. Az ár – érték arány mindennapi vásárlásaink során is nagyon fontos. Én különösen figyelek erre amikor például háztartási gépet vagy akár élelmiszert vásárolok.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

A feladat a következő objektumokból és adatokból áll.

Objektumok (sorok)

Objektumok (sorok) Saeco Odea Krups Bosch TCA 5201 Solac Jura Impressa Melitta Caffeo Solo

Attribútumok (X, Y oszlopok)

Attribútumok (oszlopok) teljesítménye W kapacitás/l kapacitás/Csésze pumpanyomás/Bar kávétartály/g ár/Ft

A feladat által érintett célcsoportok

Minden olyan vállalkozás ahol a dolgozók kényelmére kávéfőzőt vásárolnak. Minden olyan magánszemély, aki a frissen őrölt kévét szereti és meg tud fizetni egy ilyen gépet. A pivo táblázat segítségével megtudhatjuk, hogy az egyes alaptulajdonságú termékeket, milyen árkategóriában keressük.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

A coco segítségével megtudhatjuk, hogy a kiválasztott kávéfőzők közül, melyiknek jó az ára illetve melyiknek kevésbé kedvező az ára a kiszámolt adatok alapján. Az elemzéssel információt kaphatunk a termék ár-érték arányáról, ami által könnyebben döntünk a variációk közül.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

Az adatok összegyűjtése alapján egy adatbázist kell készíteni. PIVOT- kimutatást kell készíteni az adatbázis adataiból. Az alapadatok előkészítése egy új munkalapon a feladat elvégzéséhez. Alapadatok tábla alatt új táblázat, mely a Rangsor tábla, (mely termék milyen helyezést ér el a tulajdonságokon belül) a sorszám függvény alkalmazásával A további táblázatok előkészítése adatfeltöltéshez. (Lépcsők, COCO, majd a segédtáblázat) A COCO tábla feltöltése következik az FKERES függvénnyel, melyben hivatkozni kell a Lépcsők táblázat adataira. Segédtáblázat adatainak kiszámításához be kell képletezni a táblázatot, melyhez az adatokat a Lépcsők táblából fogja átvenni. A Solver futtatásával automatikusan kitöltődik, mind a Lépcsők, a Segédtáblázat és a COCO adatai. A COCO tábla utolsó oszlopaiban a becsült érték számítása summázással, majd az eredeti bruttó értékekkel való összehasonlítása, történik mind összegben és százalékban. Ez a tábla tartalmazza az egyes mosógépek ár-érték arányát Kiegészítésként az egyes tulajdonságok átlagértéke található a COCO tábla alatt és az átlagok alapján az egyes tulajdonságok sorszámozása.

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

A Solver futtatásával megkapjuk az árak és értékek közti különbségeket. A legdrágább termék került a 3. helyre. Az első helyen egy közép-felső áras készülék végzett. A jó hír, hogy egyetlen termék minősült a legolcsóbbnak, és ennek a bruttó ára volt a leg kevesebb mind a hat termék közül. Így a legolcsóbb termék lett egyben a leg megfelelőbb is. A termék pontos megnevezése: Melitta Caffeo Solo.

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)