2008:Hiányzások

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen TPeter (vitalap | szerkesztései) 2010. július 15., 19:24-kor történt szerkesztése után volt. (A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG))

Forrás

XLS

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Veszteségidők vizsgálata egy munkaerő-kölcsönző kft 30 dolgozójánál 2010-ben, az életkor, nem, és a cégnél eltöltött idő függvényében.

A feladat előtörténete

Munkaerő kölcsönző cégnél dolgozom projektvezetőként több mint 10 éve. Választ keresek a hiányzások miértjére és arra, hogy van-e összefüggés az életkor, a nem és a cégnél eltöltött idő alapján a hiányzás mértéke között.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

Jelenleg egy Kölcsönbevevő cégnél dolgozó munkavállalóink hiányzásait vizsgáltam. Ez 30 főt jelent, ami kiindulási pontnak jó, de a feladat eredményes végrehajtásához a cég saját állományában lévő dolgozókat is vizsgálni kéne, ráadásul a lejobb eredmény elérése érdekében egy teljes éven keresztül. Régebb óta foglalkoztat, hogy milyen módon lehetne a témát alaposan körbejárni. Nem tudok olyan munkáról, ami jelenleg - más módon akár - ilyen témájú problémát dolgozna fel. Az én megoldásom is csak egy kísérlet, de úgy gondolom, hosszabb távon vizsgálva lehet belőle megfelelő következtetéseket levonni. A kölcsönző céghez betérő munkaválalók általában nem konkrét elképzeléssel jönnek be, csak annyit tudnak, hogy operátornak jelentkeznének valamelyik gyárba. Egy megfelelően összeállított kérdőív kitöltetésével célzottan irányíthatnánk a munkavállalót ahhoz a céghez, amelyik számára ideálisabb, mint a többi. Így nem csak az ő, de a kölcsönző cég szempontjából is előnyösebb pozicióhot jutunk, mert növeljük a valószínűségét annak, hogy a munkavállaló munkájára hosszabb távon számíthatunk.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

A munkavállalóink jelenléti ívéből gyűjtöttem ki a hiányzásokat, és dolgoztam fel. Így ismert a munkavállaló neve, neme, életkora, hiányzásainak napjai, mértéke, és oka. Ezen jellegű információ gyakorlatilag mindig rendelkezésemre állnak.

A feladat által érintett célcsoportok

A célcsoport elsősorban a cég, ahol dolgozom, másodsorban a cégek akiknek szolgáltatunk.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

A hasznosság főleg abban mutatkozna meg, hogy ha sikerült az adott munkavállalót a neki legmegfelelőbb céghez közvetíteni, lesz egy elégedett dolgozónk, aki bejár dolgozni, nem hiányzik sokat, és nem mond fel rövid időn belül. E szerint a megfelelő idő és energia rááldozása esetén jelentősen hatékonyabbá tehetjük a Kölcsönbevevő cég termelését, ezáltal növelhetjük elégedettségét, szorosabbá tehetjük a cégeink közötti kooperációt. Tehát: elégedett munkavállaló -> elégedett kölcsönbevevő -> hosszútávú együttműködés a kölcsönbeadóval.

A válaszokat befolyásoló tényezők

A végeredmény csak valószínűségeket hozhat, mivel nincs két egyforma év a munkavállalók életében sem. Azonban vannak olyan jellemző tulajdonságok, amik évről évre időszakosan előjönnek. Például egy fiatal anyukára nem célszerű olyan feladatot bízni, amit csak egyedül teljesíthet, mivel nagyobb valószínűséggel marad otthon egyik napról a másikra gyermekápolási táppénzen. Egy ilyen anyuka feladatkörét célszerű egy gyermektelen, más korosztájba tartozó munkavállalónak is betanítani, akinek a hiányzásai más jellemzőket mutatnak.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

A jelenléti ívekből kigyűjtöttem a munkavállalók következő adatait: - név (amit most kóddal helyettesítettem) - születési idő - hiányzás kezdete, vége - hiányzás oka Bérszámfejtő kolléganőmet megkértem, hogy a munkába állás dátumával egészítse ki táblázatomat. E táblázatból készítettem kimutatást, majd COCO elemzést, lineáris közelítést.

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

Az eredmények alapján a 20-30 éves korosztály inkább egyszerre, több napot hiányzik, míg a 40-50-es korosztály többször hiányzik, de csak 1-2 napokat egyszerre. Persze sajnos van olyan, aki egész hónapban hiányzott betegsége miatt, de remélhetőleg ez nem tartozik a jellemző hiányzásai közé, így őt jelen esetben célszerű figyelmen kívül hagyni. Jellemzően a nők hiányoznak többet, ami adódhat a gyermeknevelésből adódó kényszer hiányzásokból is. E szerint például 4 csoportba oszthatjuk a munkavállalókat a hiányzásaik valószínűsége szerint: 1. 20-30 éves nők 2. 20-30 éves férfiak 3. 40-50 éves nők 4. 40-50 éves férfiak

Perzse ez ennyi adatból ténylegesen nem állítható fel, valamint komoly hátulütője a dolognak, ha ezt egy kölcsönbevevő megnézi, azt mondja, nem vesz fel 20-30 éves nőket, hiszen ők sokat, és sokszor hiányoznak. E miatt lenne érdemes még a teljesítményt is egy külön vizsgálati szempontként figyelembe venni.

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

A következő következtetéseket vontam le:

- Egy termelő cégnél egy feladatra célszerű két különböző korosztály képviselőjét betanítani.

- Amennyiben a feladat minősége engedi, egy női munkaerő feladatát tudja ellátni egy férfi is, és fordítva.

A feladat mélyebbre menő vizsgálatokat kívánna, de úgy gondolom, egy ilyen részletes elemzés elvégzése, és eredményeinek figyelembe vétele gördülékenyebbé teheti a termelő cégek munkáját.

Érdemes lenne egy teljes éven át gyűjteni az adatokat, beleértve a munkahelyi teljesítményt is, és ezek alapján egy újabb kimutatást készíteni.

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

nyilatkozat és kitöltési segédlet