Termék felhasználás
A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Maryna.1 (vitalap | szerkesztései) 2005. november 18., 10:41-kor történt szerkesztése után volt. (→Definíciós modul)
Angol megnevezés: ...
Tartalomjegyzék
Történeti modul
- XIX. század utolsó éveiben kezdtek mesterséges úton előállítani. A kaucsuk hírét Kolombusz Kristóf hozta Európába. Nagytömegű, felhasználásra alkalmas műanyagokat. Eleinte a természetben található óriásmolekulájú szerves anyagokat alakították át (pl. a kénnel módosított kaucsukból vulkanizált gumi és ebonit Ch. és N. Goodyear szabadalma).
- 1839-ben Simon előállította a polisztirolt sztiroloxid néven, de ennek a műanyagnak az alkalmazására közel száz évet kellett várni.
- 1906-ban Baekeland szabadalmaztatta a róla bakelitnek elnevezett fenol-formaldehid gyantát. A műanyagok térhódítását gyakorlatilag ettől az időtől számítjuk.[1]
Ontológiai modul
- "ez egy" kapcsolattípus":
- alma felhasználása almabornak
- állateladás fogyasztásra
- takarmány etetés
- fertőtlenítés a mezőgazdaságban
- "van neki, része a szócikknek" kapcsolattípus:
- Elosztás - a termelés erőforrásainak adott arányú felhasználása a különböző területeken, valamint a termelés eredményének felosztása a termelésben résztvevők között.
- Fogyasztás - a javak felhasználása a szükségletek kielégítésére.
- Átlagtermék - egységnyi tényezőfelhasználásra jutó kibocsátás, egyenletes eloszlást feltételezve. Ily módon a munka átlagterméke az összes termék osztva a felhasznált összes munkamennyiséggel - APL=q/L
- Határtermék - egy adott termelési tényező többletegységének felhasználásából származó többletkibocsátás. Matematikailag a termelési függvény parciális deriváltja az adott tényező mennyisége szerint (pl a munka határterméke, a tőke határterméke).
- "a szócikk része valaminek (a szócikkel egyenrangú fogalmak)" kapcsolattípus:
- áru felhasználás
- árucikk fogyasztás
- cikk alkalmazás
- készítmény használat
Ellentmondások és vitatott kijelentések modulja
- ...
Definíciós modul
- Emberi tevékenység eredményeként szükséglet kielégítésére létrejött javak alkalmazása, elfogyasztása, beépítése, egy következő termelési folyamatba.
Tesztkérdések modul
- Igaz -e, hogy a termék az emberi tevékenység eredménye?
- Igaz -e, hogy a termék szükségletkielégítést szolgál?
- Igaz -e, hogy az átlagtermék az összes termék és a felhasznált összes munkamennyiség hányadosa?
- Igaz -e, hogy az anyagi javak kizárólag termelési folyamat eredményei?