BA3:Bank1
Tartalomjegyzék
- 1 Forrás
- 2 A tervezett alkalmazás/megoldás címe
- 3 A feladat előtörténete
- 4 A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
- 5 A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
- 6 A feladat által érintett célcsoportok
- 7 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
- 8 A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
- 9 Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
- 10 Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
- 11 Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
Forrás
A magyarországi kis-és középvállalkozások számára választható "standard" bankszámlacsomagok elemzése.
A tervezett alkalmazás/megoldás címe
A hazai, kis-és középvállalatok számára választható "standard" bankszámlacsomagok árainak összehasonlítása a piaci részesedések alapján, illetve ezek értelmezése és elemzése.
A feladat előtörténete
Feladatomban arra keresem a választ, hogy a nyolc vezető hazai kereskedelmi bankok közül, melyiknél érdemes és célszerű megnyitni a pénzforgalmi bankszámlát, ha vállalkozásba kezdek, illetve ha már vállalkozó vagyok. A feladatban azt is figyelembe veszem, hogy melyik bank mekkora piaci részesedét tudhat magáénak.
A következő magyarországi pénzintézetek "standard" bankszámla csomagjait elemeztem:
- Budapest Bank Nyrt.
- CIB Bank Zrt.
- Citibank Zrt.
- Erste Bank Zrt
- K&H Bank Nyrt.
- OTP Bank Nyrt.
- Raiffeisen Bank Zrt.
- UniCredit Bank Zrt.
A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
Napjainkaban egyre jobban nő a kis-és középvállalatok száma Magyarországon,folyamatosan jelennek meg a piacon az újabbnál-újabb családi vagy egyéni vállalkozások, akiknek -a törvény értelmében- kötelesek pénzforgalmi bankszámlát nyitni valamelyik hazai pénzintézetnél.
Azért választottam ezt a témát, mert úgy gondolom, hogy ebben a rohanó, költségérzékeny világban, ahol naponta találkozunk a reklámok széles skálájával,a folyamatos információ áradattal, a kezdő vállalkozóknak szükségük lehet egy olyan megbízható adatforrásra, ami gyorsan, pár adat megadásával mutatja meg, hogy melyik hazai pénzintézetet válasszuk.
Próbáltam vállalkozóként gondolkodni és abból indultam ki, hogy az idő pénz.
Miért is vesztegetnék az időnket arra, hogy akár napokat töltsünk el azzal, hogy bankfiókból-bankfiókba sétálunk. Kondíciós listák oldalait visszük magunkkal, közben folyamatosan böngésszük, a végén pedig már teljesen összezavarodtunk a rengeteg inforámció és számadatok láttán.
A célom pedig az: hogy időt, pénzt és energiát spóroljunk. Ekkor jött a felismerés, hogy megfelelő rendszerek segítségével, akár ki is számíthatnám, hogy melyik banknál érdemes pénzforgalmi számlát nyitni. Természetesen azt sem szabad figyelmen kivűl hagynunk, hogy mit tennénk olyan esetben ha nem létezne ilyen segédeszköz a számunkra. Mi lenne a legjobb megoldás? Valószínűleg átrendeződne a piaci szegmens szerkezete, hiszen lehet, hogy hallomásból, tapasztalatból, választunk fiókot,vagy csak egyszerűen a megérzéseinkre hagyatkoznánk, ha bankválasztás elé kerülünk. A számítások nélkül előfordulhat, hogy nem kapunk választ a kérdéseinkre, nem merülnek fel további fontossági szempontok bennnünk, de az is lehet, hogy teljesen eltérít bennünket az eredeti irányunkból.
Személy szerint én a következő tulajdonságok figyelembevételével választanék magamnak bankot:
Az Excel táblázat adatai alapján számomra a K&H Bankot választanám mert ott a legkevesebb az interneten való átutalás minimum költsége, és hogy mivel rengeteg tranzakcióm van amit interneten intézek, ez látszik a legmegfelelőbbnek. Tehát a sok központú értékelést, nálam most felváltja az egyetlen komponens alapján kilakított rangsorolás.
A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
Az általam vizsgált objektumokat, Excel táblázatban rögzítettem, amelyekez hozzárendeltam a forint, esetenként minimum összeget és a körülbelülre meghatározott piaci részesedésüket. Megpróbáltam azokat a fontosabb attríbutomokat összegyűjteni, amelyek elengedhetetlenek egy számlacsomag megválasztásához.
Objektumok (sorok)
A következő objektumokat (sorokat) vizsgáltam:
- Budapest Bank Nyrt.
- CIB Bank Zrt.
- Citibank Zrt.
- Erste Bank Zrt.
- K&H Bank Nyrt.
- OTP Bank Nyrt.
- Raiffeisen Bank Zrt.
- UniCredit Bank Zrt.
Attribútumok (X, Y oszlopok)
A következő attribútumok kerültek vizsgálat alá, amelyek magyar forintban értendők:
- Számlanyitási díj (egyszeri)
- Számlavezetési díj
- Átutalás formanyomtatványon (minimum)
- Átutalás Interneten (minimum)
- VIBER utalás (minimum)
- SEPA utalás formanyomtatványon (minimum)
- SEPA utalás Interneten (minimum)
- Pénztári befizetés (minimum)
- Pénztári kifizetés (minimum)
- Széfszolgáltatás (havonta)
- Postafiók szolgáltatás (havonta)
- Bankkártya éves díja (MasterCard esetén)
- Készpénzfelvét bankkártyával (minimum)
- Számlazárási díj
A feladat által érintett célcsoportok
Azok a kezdő vagy meglévő hazai vállalkozások, akik pénzforgalmi számlát szeretnének nyitni, illetve ha nincsenek megelégedve a jelenlegi bankuk által kínált kondíciókkal.
A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
A COCO segítségével és módszerével az érintettek, rövidebb idő alatt látják át a bankok áltak kínált kondíciókat. Időt,pénzt takarítanak meg, illetve sokkal gyorsabban találják meg számukra a megfelelő, személyre szabott bankszámlacsomagot.
A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
Az elemzés lépései:
- Az alapadatok kigyűjtése a kondíciós listákból, és ezek Excel táblázatba való rögzítése
- A Primer adattábla elkészítése, adatokkal való feltöltése és Y megállapítása
- Rangsorolás készítése az attribútumok alapján, illetve rangsor függvény alkalmazása
- A segédtábla elkészítése a további lépésekhez
- A lépcsős táblázat készítése
- A COCO futtatása
- A kapott eredmények kiértékelése és vizsgálata
Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
A COCO többszöri lefuttatása után a következő eredményeknek lehetünk szemtanúi az Excel táblázatban. A sorokban továbbra is az objektumokat láthatjuk, ami a bank nevét jelzi, az oszlopokban pedig azokat az attríbútumokat láthatjuk amelyek a lépcsős függvény számítása nem eredményett nullákat. Így a kezdeti 14 attríbútum helyett most már csak öt attríbútumot veszünk figyelembe.
Az "Y" a valós piaci részesedések értékét jelenti, a "delta/Y" pedig a COCO által számított eltérést mutatja meg számunkra.
Ha a valós objektum azaz az "Y" értéke nagyonbb mint a becslés a "delta/Y", akkor az azt jelenti, hogy túl nagy a részesedés így csökkenés várható.
Öt eseben látható a COCO táblázatban ,hogy a valós piaci részesedés "Y" magasabb mint az eltérés %-a azaz a "delta/Y". Jól láthatjuk, hogy a legmagasabb eltérés az (O)5 amely a K&H Bank, mert a valós piaci részesedés 10% de az eltérés -87%-os. A sort a CIB Bank követi, melynél a valós objektum az "Y", szintén 10% és az eltérés -64%. A következő az (O)4-es objektum ami az Erste Bank, itt is 10%-os a valós piaci részesedés ellenben az eltérés értékével, ami -17%-os. A (O)7 ami a Raiffeisen Bank és (O)8-as ami az UniCredit Bank valós objektumai közel ugyanannyi értéke mutatnak. Mindkét esetben 10%-os a valós piaci részesedés értéke és az eltérés mindkét esetben 7%-os.
Három vizsgálati bankunk maradt hátra, amelyeknél a valós objektív adat az "Y" alacsonyabb minta a "delta/Y" eltérés adatai, így ezesetben majd növekedés várható.
A sort az (O)6 nyitja amely az OTP Bank, ahol a valós piaci részesedés 30%-os és az eltérés 37,67%. Ezt követi az (O)1 ami a Budapest Bank, amelynél "Y" értéke azaz a valós piaci részesedés 15%-os ám az eltérés 22%-os. Végül, de nem utolsó sorban az (O)3 következik ami a Citibank ahol "Y" 5% és a "delta/Y" azaz az eltérés 6%-os.
Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
A COCO többszöri lefuttatása után, változatos eredményeknek lehetünk szemtanúi. A mellékelt Excel táblázatban jól megfigyelhető, hogy a tényleges értékek és a becsült részesedések eltérő adatokat tükröznek. Megfigyelhető, hogy egyik esetben sem jött ki 0%-os részesedési arány.
Azt a bankot választanám, amely a legnagyobb terjeszkedési esély előtt áll, mert az valószínű, hogy relatíve olcsó is. A számítási adatok azt tükrözik, hogy a jelenlegi 30%-os piaci lefedettséggel bíró OTP Bank további 7,67%-t tud majd megszerezni, mert a becslési adatok azt mutatják, hogy 37,67%-os lesz a piaci részesedése, terjeszkedése.
Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
Természetesen az általam vizsgált attribútomok vitathatóak, hiszen minden egyes embernek más szempontok lehetnek fontosak. Van akinél teljesen elhanyagolható a bankkártya éves költsége, ugyanakkor fontosabb számára a havi számlavezetési díj. Az is lehet, hogy egyes szolgáltatásokat nem kíván az ügyfél igénybe venni, így a számlacsomag-kalkulátor, nem biztos, hogy a legkedvezőbb kondíciókat és bankot ajánlja fel.
Időközben az is felmerült bennem, hogy túl sok attríbútomot vizsgáltam, holott az ügyfél lehet, hogy nem azokra kiváncsi, mert számára nem is olyan fontosak azok a tényezők. Nem elhanyagolható szempont az sem, hogy a bankfiók földrajzilag, hol helyezkedik el.
Ugyanis lehet, hogy a Erste Banknál a legkedvezőbb a számlavezetési díj, de az is lehet, hogy leendő ügyfelünknek túl sokat kell oda utaznia, ami már lehet, hogy nem éri meg számára. Tehát lehet, hogy választ egy drágább bankot, ami közelebb helyezkedi el a vállalkozás telephelyéhez, így spórolva jelentős időt és energiát.