BA3:bank2

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen HajmásiGy (vitalap | szerkesztései) 2010. november 26., 02:10-kor történt szerkesztése után volt. (Objektumok (sorok))

Forrás

http://miau.gau.hu/oktatas/2010osz/hgyn.xls

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Hazai bankkártyával rendelkező vállalkozások és személyek részére történő elemzés, melynek célja nyolc vezető hazai kereskedelmi bank bankjegykiadó automatáik (ATM), és bankfiókjaik különböző tulajdonságainak összehasonlítása. Kérdés: ezeket a tulajdonságaikat figyelembe véve melyik bankot választanánk, továbbá reálisak -e a bankok bankkártyáinak éves díjai(MasterCard esetén).

A feladat előtörténete

Feladatomban nyolc vezető hazai kereskedelmi bank ATM-jeit, bankfiókjait és MasterCard bankkártyáiknak éves díját vizsgáltam meg, melyeknél arra kerestem a választ, hogy a bankjegyautomaták és bankfiókok különböző tulajdonságainak összehasonlítása alapján melyik bankot érdemesebb választani, továbbá azt vizsgáltam, hogy reálisak -e a bankkártyák éves díjai, ha ezen tulajdonságokat veszem alapul.

A következő magyarországi pénzintézeteket vizsgáltam meg:

  • Budapest Bank Nyrt.,
  • CIB Bank Zrt.,
  • Citibank Zrt.,
  • Erste Bank Zrt.,
  • K&H Bank Nyrt.,
  • OTP Bank Nyrt.,
  • Raiffeisen Bank Zrt.,
  • UniCredit Bank Zrt.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

A különböző bankkártyák összehasonlításáról elég sok információ van a neten, viszont a bankjegyautomaták és bankfiókok ilyen irányú elemzéséről kevés információ található.A legtöbb oldalra rákattintva a wwww.bankkartya.hu internetes oldal jön fel, ahol a kiválasztott bankra rákeresve megtalálhatóak az ATM-ek és bankfiókok különböző tulajdonságaik (pl. akadálymentesített)szerint. A kigyűjtött adatok alapján és a hasonlóságelemző rendszer ismerete nélkül én az alábbi megoldásra jutottam, amelynél a fő szempont az ATM-ek darabszáma volt.

  • 1. helyezés OTP bank,
  • 2. helyezés K&H Bank,
  • 3. helyezés Erste Bank,
  • 4. helyezés Cib Bank,
  • 5. helyezés Raiffeisen Bank,
  • 6. helyezés UniCredit Bank,
  • 7. helyezés Budapest Bank,
  • 8. helyezés Citibank

Az ATM-ek darabszámán kívül csak két helyen vettem figyelembe a bankkártya éves díját, ez az UniCredit Bank és a Budapest Bank volt. Mivel mindkét bank ugyanannyi ATM-el rendelkezik, ezért azt választottam, amelyiknek kevesebb volt az éves díja. A többi tulajdonságot nem is vizsgáltam meg, igen hosszadalmas folyamat lett volna,továbbá nem tudtam volna pontosan meghatározni, hogy reálisak -e az éves bankkártya díjak. A hasonlóságelemzés viszont segít ezek megválaszolásában.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

A bankkártyák éves díjaira vonatkozó adatokat egy olyan összeállításból gyűjtöttem össze, amely a hazai, kis-és középvállalatok számára választható "standard" bankszámlacsomagok árait hasonlította össze a piaci részesedések alapján. A feladat ATM-ekre és bankfiókokra vonatkozó adatait pedig a www.bankkartya.hu internetes oldalon található adatok alapján állítottam össze.

Az adatgyűjtés mérete: 8*10 adat

Objektumok (sorok)

  • 01 Budapest Bank,
  • 02 CIB Bank,
  • 03 Citibank,
  • 04 Erste Bank,
  • 05 K&H Bank,
  • 06 OTP Bank,
  • 07 Raiffeisen Bank,
  • 08 UniCredit Bank

Attribútumok (X, Y oszlopok)

X1 ATM-ek száma, X2 Akadálymentesített ATM-ek száma, X3 Zárt elhelyezésű ATM-ek száma, X4 Látássérülteknek ATM-ek száma, X5 Budapesti ATM-ek száma, X6 Euróval működő ATM-ek száma, X7 0-24 órás elérhetőségű ATM-ek száma, X8 Bankfiókok száma, X9 Akadálymentesített bankfiókok száma, Y Bankkártya éves díja (MasterCard esetén)(Ft)

A feladat által érintett célcsoportok

Az elemzés a hazai MasterCard bankkártyával rendelkező vállalkozások és személyek részére készült, akiket érdekel, hogy a felsorolt hazai vezető kereskedelmi bankok ATM-ek és bankfiókok különböző tulajdonságainak összevetése során számított (becsült) éves bankkártya díjak és a jelenlegi díjak között van –e eltérés, és ha van milyen mértékű?

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

A feladat által érintett célcsoportok a COCO segítségével és a fent felsorolt tulajdonságok alapján, rövid idő alatt tudnak választani a számukra legkedvezőbb bankkártya díjat kínáló bankok közül. A Solver alkalmazásánál lehetőség nyílik arra, hogy az egyén a számára legfontosabb tulajdonságok alapján válasszon, továbbá azt is figyelembe veszi, hogy melyek azok a szempontok, amelyeket nagyobb súllyal szeretne figyelembe venni az értékelésnél.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

Az elemzés lépései: 1. Az alapadatok gyűjtése a www.bankkartya.hu internetes oldalról, és „ A hazai, kis-és középvállalatok számára választható "standard" bankszámlacsomagok árainak összehasonlítása a piaci részesedések alapján, illetve ezek értelmezése és elemzése” című feladatból. Ezeknek az adatoknak összesítése egy táblázatban. 2. attribútumok és objektumok meghatározása,Data tábla készítése 3. Pivot tábla készítése a Data adatbázisból, kimutatás varázsló segítségével 4. Primer adattábla elkészítése, a Pivot tábla segítségével 5. Rangsorolás az attribútumok alapján, rangsor függvény alkalmazásával 6. A lépcsős táblázat készítése, mely a Solver kimeneti paramétereit tartalmazza 7. COCO tábla készítése, melynek a hiányzó adatait FKERES függvénnyel töltöttem fel, a tábla további adatait: becsült árat a Summa függvény segítségével, az értékelést pedig a HA függvény segítségével készítettem el. 8. A kapott eredmények kiértékelése és vizsgálata

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

A Solver lefuttatása után - az ATM-ek és bankfiókok különböző tulajdonságai alapján - megállapítottam, a bankkártyák éves díjának becsült (számított) árát. Ezt az eredményt úgy kaptam meg, hogy a Coco táblázatban lévő adatokat, vagyis a bankok különböző tulajdonságaik alapján kapott értékeket összeadtam, így megkaptam a Bankkártyák becsült éves díját. Az értékelést a Ha függvény segítségével hoztam létre, melynél ha a becsült ár és a jelenlegi ár megegyezik, az „jó”, ha a becsült ár magasabb, mint a jelenlegi ár akkor „alulértékelt”, ha pedig a becsült ár alacsonyabb, mint a jelenlegi ár, akkor „felülértékelt” lesz az eredmény. Mivel az UniCredit Bank éves díja 0 Ft, ezért jelképes 1 Ft-ot írtam az Y értéknek a képlethibák ellenszereként. Ha ezeket a tulajdonságokat, vagyis az ATM-ek és a bankfiókok ezen tulajdonságait vesszük alapul, akkor a következő megállapításra juthatunk: Az Erste Bank, az OTP Bank és a Raiffeinsen Bank értékelése „jó”, mert a jelenlegi ár és a becsült ár megegyezik. A Cib Bank, a K&H Bank és az Uni Credit Bank „alulértékelt”, vagyis alacsonyabb a jelenlegi ár, mint a becsült ár. A Budapest Bank és a Citibank „felülértékelt”, mivel magasabb a jelenlegi ára, mint a becsült ára.

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Ha csak az értékelést veszem alapul, az UniCredit bankot választanám, mivel ott nem kell fizetni éves bankkártya díjat. Ha viszont a rangsorolást is figyelembe veszem, akkor arra a megállapításra jutok, hogy az UniCredit Banknak azért lett ilyen jó az értékelése, mert nem számítanak fel éves kártyadíjat. A különböző tulajdonságok rangsorolásánál a K&H Bank és a Cib Bank sokkal jobb értékelést kapott, mint az UniCredit Bank. Tehát ha ezen tulajdonságokat veszem alapul, akkor a K&H Bankot választanám, mivel a rangsorolásnál a legjobb eredményeket kapta a három bank közül.Az összes bank közül pedig a második helyet érte el (csak az OTP Bank előzte meg).

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Természetesen az általam vizsgált attribútumok vitathatóak, hiszen minden egyes embernek más szempontok lehetnek fontosak. Lehet, hogy nem is ezeket venné alapul. Az ügyfél lehet, hogy azt a bankot választja, amelyik a lakóhelyéhez közel van, vagy azt, amelyiknél kevesebb számlavezetési díjat számolnak fel. Ezért hosszú távon sokkal többe kerülne neki, ha az elemzésem által választana a kedvezőbb bankkártya díjakat kínáló bankok közül.

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

nyilatkozat és kitöltési segédlet https://miau.gau.hu/mediawiki/index.php/BA3:Bank1