2010:Fenykepezogepek
Tartalomjegyzék
- 1 Forrás
- 2 A tervezett alkalmazás/megoldás címe
- 3 A feladat előtörténete
- 4 A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
- 5 A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
- 6 A feladat által érintett célcsoportok
- 7 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
- 8 A válaszokat befolyásoló tényezők
- 9 A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
- 10 Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
- 11 Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
- 12 Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
- 13 Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
Forrás
A tervezett alkalmazás/megoldás címe
Digitális fényképezőgépek összevetése ár és teljesítmény alapján
A feladat előtörténete
Karácsony közeledtével egy új digitális fényképezőgép vásárlását terveztem. Az interneten a nagyon nagy választék közül szinte lehetetlen volt választani, ezért döntöttem úgy, hogy összehasonlítom a gépeket a főbb tulajdonságaik alapján, hogy megtaláljam a megfelelő digitális fényképezőgépet.
A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
Az interneten való keresgélés során rengeteg oldalon találtam különféle ajánlatokat, felugró ablakokat, amelyek digitális fényképezőgépeket hirdettek. A különböző reklámok, rikító kedvezmények igazán megnehezítették a dolgom, ugyanis arra lettem figyelmes, hogy az egyes termékek kedvezményes árai nem is annyira különböznek a többi termék áraitól. A különböző marketing fogások könnyen megcsalhatják az emberek érzékeit, és sokszor a racionális döntés helyett az emberek másképp döntenek. Ezért is voltam igazán kíváncsi, hogy az elemzés során kiderül-e, hogy az egyes termékek teljesítményei és árai összhangban állnak-e egymással.
A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
A felhasznált adatok online forrásból származnak.
Objektumok (sorok)
A vizsgálat során a következő készülékeket elemeztem:
- Canon Digital Ixus 130
- Fuji FinePix Z70
- Nikon Coolpix S640
- Samsung WB650
- Sony Cyber-shot DSC-W320
Attribútumok (X, Y oszlopok)
A fényképező választásánál az elsődleges szempontjaim:
- x képfelbontás
- x kijelző mérete
- x optikai zoom nagysága
- x súly
- x üzemidő
- y ár
voltak.
A feladat által érintett célcsoportok
Elsődlegesen magamnak keresek gépet, azonban mindenkinek tudom ajánlani az előbbi attribútumok szerinti összehasonlítást, aki nem egy professzionális készüléket keres, hanem inkább egy standard gépet, amely rendelkezik az alapvető funkciókkal és könnyen kezelhető.
A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
Az összehasonlítás segít feltárni az objektumok közül azokat, amelyek ár-teljesítmény aránya a legjobb és ezáltal segítséget nyújt a legmegfelelőbb készülék kiválasztásában.
A válaszokat befolyásoló tényezők
A megfelelő minőségű digitális fényképezőgép kiválasztásához az attribútumok (képfelbontás, kijelző mérete, optikai zoom nagysága, súly, üzemidő) nyújtanak segítséget.
A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
- Alapadatok gyűjtése:
Az internetről (www.pixmania.hu) az adatokat kigyűjtöttem és rendszereztem.
- Pivot tábla elkészítése:
A kimutatásvarázsló segítségével elkészítettem a pivot táblát az alapadatok alapján.
- Rangsor tábla elkészítése:
A pivot táblát alapján az egyes attribútumok alapul véve rangsorba állítottam (sorszám függvény) az objektumokat (ügyelve az irányra).
- Lépcső tábla elkészítése:
Egy új munkalapra (Coco solver) hivatkozással bemásoltam a pivot- és rangsor táblát, majd alatta létrehoztam egy Lépcsők nevű táblát, amely mezőit üresen hagytam, mivel ezek lesznek a solver módosuló értékeinek helyei.
- Coco tábla elkészítése:
A Coco tábla létrehozása után a Számított érték oszlopot SZUMMA függvény segítségével, az Ítélet oszlopot pedig a HA függvény segítségével töltöttem ki. Az Eltérés oszlop a bolti ár és a Számított érték különbségeként jött ki, míg a Solver eltérés százalékos alakban fejezte ki az eltérést. A Coco táblában FKERES függvénnyel hivatkoztam a Lépcsők táblára, majd a Solver futtatása után az üres cellák is kitöltődtek.
Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
Az összehasonlítás eredménye szerint 3 termék (Fuji FinePix Z70, Nikon Coolpix S640, Samsung WB650) "Értékarányos" ítéletet kapott.
A Canon Digital Ixus 130 nevű termék "Drága" minősítést kapott.
A Coco táblázat eredményeként a Sony Cyber-shot DSC-W320 típusú fényképezőgép a "győztes", mivel "Olcsó" minősítést kapott, funkcióit tekintve.
Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
Az 5 készülék közül egyedül a Sony gép az, amely tulajdonságaihoz képest olcsó minősítést kapott, így ezt a terméket éri meg megvásárolni. Azonban fontos megjegyezni, hogy ez az eredmény kötött attribútumok alapján történt. Más tulajdonságok vizsgálata (preferálása) során könnyen előfordulhat, hogy egy másik készülék jut előnyhöz. Az én választásomat azonban nagyban segítette a hasonlóságelemzés.
Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
A hasonlóságelemzés segítségével a különböző termékeket könnyen és objektíven lehetett értékelni. Manapság az erőteljes marketing tevékenységek olykor még a kevésbé jó minőségű termékeket is jobb színben tüntetik fel. A jövőben a sablon alkalmazásával könnyen előhívhatjuk ezt a módszert más döntési helyzetekben is segítségül. Ez a módszer időt és pénzt takaríthat meg, illetve segíthet a legmegfelelőbb ár/érték arányú termék kiválasztásában.