ONKOMM:Spec2
Tartalomjegyzék
- 1 Forrás
- 2 A tervezett alkalmazás/megoldás címe
- 3 A feladat előtörténete
- 4 A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
- 5 A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
- 6 A feladat által érintett célcsoportok
- 7 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
- 8 A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
- 9 Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
- 10 Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
- 11 Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
- 12 Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
- 13 Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
Forrás
http://miau.gau.hu/oktatas/2010osz/onkomm_spec1.xls
A tervezett alkalmazás/megoldás címe
Mit olvasson „Szemünkfénye”? – avagy külcsíny és belbecs a könyvespolcon
A feladat előtörténete
Szülőnek lenni óriási felelősség! Ez a közhely akkor válik hitelessé, ha az emberlánya/fia maga is szülővé válik, és hirtelen rá kell döbbennie, hogy a hétköznapokban hozott jelentéktelennek tűnő döntése, amelyet korábban szinte át sem gondolt, csak cselekedett, ahogy épp a kedve (vagy szíve, vagy hangulata, vagy pénztárcája) diktálta, mára bizony következményekkel járó, komoly, felelősségteljes, következetes, jól átgondolt választássá nőtte ki magát. Ilyen súlyos döntés lehet például a megfelelő szerző, megfelelő meséskönyvének kiválasztása utódaink számára, amely igen sok előkészületet, s ráhangolódást igényel. Ezekkel a nyomasztó gondolatokkal állok itt (pontosabban ülök) a (virtuális) könyvesbolt (virtuális) polcai előtt és próbálom meghozni a jó döntést.
A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
Szóval, folytatva a gondolatmenetemet, melyik könyv lenne a legmegfelelőbb alapanyag arra, hogy az otthonunkban toporgó, információk után sóvárgó és azokat félelmetes mennyiségben magukba szippantó lurkóknak megfelelő alapot nyújtson a világról szerzett ismereteik további bővítéséhez. Ha minden befolyásolástól mentesíteni próbálom magam, és mélyen magamba tekintek, nyilvánvalóan Weöres Sándor könyvét, a Bóbitát választanám, mivel egyrészt azt már születésüktől hallgattjuk CD-n a gyermekeimmel, így ismerősként csengenek a mondatok számukra, másrészt saját emlékeim is szerepet játszanak döntésemben. Viszont, ha így teszek, és a régi – bár kétségtelenül jól bevált - könyvet vásárolom meg, megfosztom őket – és persze magamat - attól, hogy a kortársai által ismert mesék, versek, és azok szereplőinek ismerői lehessenek. Úgy is mondhatnám, hogy ezzel kirekesztem magunkat a divat hulláma alól, amely ebben az esetben nem feltétlenül pozitív eredményeket szül. Úgy gondolom, kevés olyan mű közül választhatunk, amely klasszikusnak és ugyanakkor közkedveltnek is mondható! Valahogyan fel kéne lendítsük a keresletet apáink és nagyapáink olvasmányai iránt, hiszen azok már kipróbált, és a jelek szerint bevált utakat képviselnek. Vagy ha ez nem sikerül, vásároljunk, s ezzel népszerűsítsünk olyan könyveket, amelyek ugyanolyan értékközvetítő szerepet tölthetnek be, mint a mára klasszikussá vált művek. Ezek alapján a kritériumok alapján igyekeztem összeállítani a mellékelt forrásanyagban található vizsgálandó termékeket.
A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
Adott számtalan szerző, számtalan művel, akik papírra vetik gyermekeink számára megálmodott fikcióikat, s nekünk ezekből kell kiválasztanunk azokat, amelyek jó irányba terelik – de legalábbis nem túlzottan billentik ki onnan – csemetéink gondolatvilágát. Manapság, ha jobban szétnézünk a piacon, rengeteg olyan irományt találunk (szándékosan nem nevezem műnek), amelyek rendkívüli módon alkalmasak arra, hogy fent említett veszélyeket előidézzék. Ez a probléma áthidalható azáltal, hogy eleve egy szűkebb körben kezdünk vizsgálódni, például, hogy mindig egy azon adatbázisból választjuk a termékeket. Bár természetesen ez a lehetőség is rejt magában kockázatot, például, hogy nem kísérjük figyelemmel az egész piacot. Ezáltal hiányosak lehetnek az információink.
Az vizsgálandó objektumok a következők: Nyulász Péter: Miazami Péter Erika: Verselhetek Bartos Erika: Zsákbamacska Bartos Erika: Bárányfelhők Gryllus Vilmos: Maszkabál Móra Ferenc: Zengő ABC Weöres Sándor: Bóbita Füzesi Zsuzsa: Mondókáskönyv
Az attribútumok pedig a következők: A szerző ismertsége. (ennek a feltételnek a mértékegysége nem meghatározható, csupán 2 opció közül választhatunk)Irány:0 A mű mennyisége. (oldalszámban fejezhető ki)Irány:0 A könyv kivitelezése tartósság szempontjából (mértékegysége szintén nem határozható meg)Irány:0 A könyv kivitelezése színek és illusztrációk tekintetében, a szülő és a gyermek elbírálása alapján ( nincs kifejezhető mértékegység)Irány:0 CD vagy DVD melléklet (nincs mértékegység, két opció áll rendelkezésünkre)Irány:0 Fejlesztő hatása (nincs mértékegység)Irány:0 Sorozat része ( két opciós lehetőség)Irány:0 Ára (mértékegysége: Ft)Irány:1
A feladat által érintett célcsoportok
Az érintett célcsoportok gyermekek, akik kiszolgáltatottan várják és elvárják, hogy a szülők és a szülőkön túli világ eléjük tárja megszerzett és megszerezhető óriási és ennél fogva roppant izgalmas tudáshalmazukat, a szülők, akik a szerzőknek kiszolgáltatva próbálják szavakba önteni az elmondhatatlant. Továbbá a szerzők, akik a kiadóknak kiszolgáltatva küzdenek az irodalom létjogosultságáért, s végül a kiadók, akik a szellemi örökségeket, a művészetet, a kultúrát próbálják közvetíteni a pénz és az egocentrizmus világában. Lássuk be, egyik sem könnyű feladat!
A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
A hasznosság ebben az esetben a mi számunkra (és a többes szám első személy alatt most az összes célcsoportot értem) akkor az elvárható legmagasabb, ha a könyv beváltja a hozzá fűzött reményeket, és amellett, hogy kielégíti a kisgyermek igényeit, a szülő pénztárcáját sem fosztja ki túlzottan. Mivel ebben az esetben a fogyasztó nagy valószínűséggel legközelebbi vásárlásakor is szívesen fordul a már „bevált” szerző illetve kiadó munkái felé. Amennyiben a termékek hasznosságát forintban akarjuk kifejezni, úgy azok árát vehetjük alapul, tehát pl: A Weöres S.: Bóbita c. könyv várható hasznossága 1600 Ft, Nyulász Péter: Miazami c. könyvének 1430 Ft, Bartos Erika által írt könyveké pedig 1440 Ft. Mi a teendőm? A vizsgált objektumok hasznosság szerinti sorba rendezésével könnyedén eljuthatok a megfelelő ajándékhoz, amelyet megfizethetőnek tartok és méltónak arra, hogy a gyerekszoba könyvespolcán landoljon. Kezdődjön hát a munka!
A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
Módszerem lényege talán már az eddigiekből is világosan látható. Felsorakoztattam a lehetséges termékeket, majd összeszedtem a számomra - gyermekem számára - fontosnak tartott szempontokat. Ezután kezdődött a kutatómunka. A lehető legpontosabb információkat begyűjteni adott műről minden lehetséges eszközzel - internet, személyes tapasztalatszerzés, egyéb információs források. Az így megszerzett adathalmazt értékelve határoztam meg az attributomokat. Az általam felállított sorrend legfontosabb szempontja: az ára. A fő szempont azonban előtte áll olyan lényeges tényezőknek, mint például a könyv kivitelezése, vagy fejlesztő hatása. Az attribútumok felhasználásával, látható az eredményekben, hogy a számomra fontos szempont a gyermeket leginkább érintő szempontok tekintetében, nem biztos, hogy a legjobb választás. A módszer rávilágít minden objektum minden jellemzőjére és ez alapján értékel. Ez tehát a lényeg.
Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
A vizsgálat során 7 szerző 8 művét vizsgáltuk 10 attribútum mellett.
1. Bartos Erika: Zsákbamacska
1. Bartos Erika: Bárányfelhők
3. Péter Erika: Verselhetek
4. Nyulász Péter: Miazami
5. Móra Ferenc: Zengő ABC
6. Gryllus Vilmos: Maszkabál
7. Weöres Sándor: Bóbita
8. Füzesi Zsuzsa: Mondókáskönyv
Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
Mivel az első döntésem kizárólag érzelmi alapon született, a hasonlóságelemzéssel pedig eljutottam a számomra leghasznosabb könyvig (könyvekig), természetesen az egyik Bartos Erika könyvet fogom megvásárolni.
Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
A ténylegesen realizált hasznosság ez esetben: 1736,7 Ft, amely +20,6%-ot jelent A keresett innováció létrejött, mivel a hasznosság meghaladja a kifizetendő forintösszeget. Továbbá a 296,7Ft-os többlet megítélésem szerint megérte a befektetett energiát.