2010:Fenykepezogepek

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Rtunde (vitalap | szerkesztései) 2010. december 13., 15:22-kor történt szerkesztése után volt. (Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS))

Forrás

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Digitális fényképezőgépek összevetése ár és teljesítmény alapján hasonlóságelemzés segítségével

A feladat előtörténete

Karácsony közeledtével egy új digitális fényképezőgép vásárlását terveztem. Az interneten a nagyon nagy választék közül szinte lehetetlen volt választani, ezért döntöttem úgy, hogy összehasonlítom a gépeket a főbb tulajdonságaik alapján, hogy megtaláljam a megfelelő digitális fényképezőgépet számomra.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

A www.pixmania.hu oldalon próbáltam rátalálni a számomra legideálisabb fényképezőgépre. A számos lehetőség közül azonban nehezemre esett a választás, mivel nem volt megfelelő módszer, amivel az összes szóba jövő terméket egyszerre összehasonlíthattam volna. A készülékeket így kénytelen voltam párosával összevetni és a páronként alulmaradt készülékekről "lemondani", amíg csak egy készülék maradt: a Nikon Coolpix S640 típusú készülék lett a nyertes. Ezen módszer alkalmazása során azonban többször egy-egy domináns tulajdonság alapján választottam két termék közül és nem az összteljesítményt vettem figyelembe. Illetve korábbi pozitív tapasztalataim a Nikon készülékekről is befolyásolhatták az eredmény kimenetelét, ami nem feltétlenül a leghatékonyabb ár/érték arányt képviseli. Hatékonyabb lenne egy olyan módszer, ami a szubjektív nézőpontokat nélkülözi és a készülékek összes fontosnak tartott tulajdonságát egyszerre képes kezelni, értékelni.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

A feladat során közel azonos teljesítménnyel és árral rendelkező gépek kerültek kiválasztásra. A felhasznált adatok online forrásból származnak. [[1]]

Objektumok (sorok)

  • Canon Digital Ixus 130
  • Fuji FinePix Z70
  • Nikon Coolpix S640
  • Samsung WB650
  • Sony Cyber-shot DSC-W320

Attribútumok (X, Y oszlopok)

A fényképező választásánál az elsődleges szempontjaim:

  • x képfelbontás (megapixel) - maximalizálandó
  • x kijelző mérete (inches) - maximalizálandó
  • x optikai zoom nagysága (hányszoros) - maximalizálandó
  • x súly (gramm) - minimalizálandó
  • x üzemidő (fénykép) - maximalizálandó
  • y ár

A feladat által érintett célcsoportok

  • Elsődlegesen saját magam
  • Új digitális fényképezőgépet kereső személy (hasonló attribútumok alapján)

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

Az összehasonlítás segítségével lehetőség nyílik arra, hogy a döntéshozó megállapítsa, hogy az objektumok közül melyik készülék rendelkezik a legjobb ár-érték aránnyal. A hasonlóságelemzés végén meg lehet majd állapítani, hogy az egyes fényképezőgépek tulajdonságai milyen súllyal számítanak, illetve hogy a készülékek mennyivel vannak alul- vagy felülértékelve a bolti árukhoz képest.


A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

  • Alapadatok gyűjtése /Alapadatok munkalap - A1:H31/ :

Az internetről (http://www.pixmania.hu/hu/hu/home.html) az adatokat kigyűjtöttem és rendszereztem.

  • Pivot tábla elkészítése /Pivot munkalap - A5:G12/ :

A kimutatásvarázsló segítségével elkészítettem a pivot táblát az alapadatok alapján.

  • Rangsor tábla elkészítése /Rangsor munkalap - A10:G15/ :

A pivot tábla alapján az egyes attribútumok alapul véve rangsorba állítottam (SORSZÁM függvény) az objektumokat - ügyelve az irányra - .

  • Lépcső tábla elkészítése /Coco solver munkalap - A19:F24/ :

Egy új munkalapra (Coco solver) hivatkozással bemásoltam a pivot- és rangsor táblát, majd alatta létrehoztam egy Lépcsők nevű táblát, amely mezőit üresen hagytam, mivel ezek lesznek a solver módosuló értékeinek helyei.

  • Coco tábla elkészítése /Coco solver munkalap - A28:K34/:

A Coco tábla létrehozása után a Számított érték oszlopot SZUMMA függvény segítségével, az Ítélet oszlopot pedig a HA függvény segítségével töltöttem ki. Az Eltérés oszlop a bolti ár és a Számított érték különbségeként jött ki, míg a Solver eltérés százalékos alakban fejezte ki az eltérést. A Coco táblában FKERES függvénnyel hivatkoztam a Lépcsők táblára, majd a Solver futtatása után az üres cellák is kitöltődtek. Végül a kapott eredményeket elemeztem.

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

Az összehasonlítás eredménye szerint 3 termék (Fuji FinePix Z70, Nikon Coolpix S640, Samsung WB650) "Értékarányos" ítéletet kapott.

A Canon Digital Ixus 130 nevű termék "Drága" minősítést kapott.

A Coco táblázat eredményeként a Sony Cyber-shot DSC-W320 típusú fényképezőgép "Olcsó" minősítést kapott funkcióit tekintve.

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

A hasonlóságelemzés eredményeként kapott ítéletek szerint a legjobb választás a Sony Cyber-shot DSC-W320 gép, amely eltér a hasonlóságelemzés segítsége nélküli választásomtól (Nikon). Érdemes volt elkészíteni az elemzést, hiszen ezzel a módszerrel lehetőségem nyílt a termékek objektív összehasonlítására nemcsak egy-egy domináns tulajdonság alapján, hanem az összteljesítményt figyelembe véve.Ez a módszer segített kiválasztani azt a készüléket, amelyiknek az ár-érték aránya a legjobb és a legoptimálisabb számomra. A végső választásom a Sony Cyber-shot DSC-W320 készülékre esett.

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

A hasonlóságelemzés segítségével a különböző termékeket könnyen és objektíven lehetett értékelni. Manapság az erőteljes marketing tevékenységek olykor még a kevésbé jó minőségű termékeket is jobb színben tüntetik fel, megtévesztve ezzel a vásárlót. A jövőben a sablon alkalmazásával könnyen segítségül hívhatjuk ezt a módszert más döntési helyzetekben is. Ez a módszer időt és pénzt takaríthat meg, illetve segíthet a legmegfelelőbb ár/érték arányú termék kiválasztásában.

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

nyilatkozat és kitöltési segédlet