Fadn olap
Az alábbi szócikk arra hivatott, hogy bemutassa az Agrárgazdasági Kutató Intézet (továbbiakban AKI) - Tesztüzemi adatbázisnak (FADN) átstrukturálási lépéseit, melynek végén egy OLAP felületen válik elérhetővé az adatbázis lekérdezhetősége.
Tesztüzemi információs rendszer
"A Mezőgazdasági Számviteli Információs Hálózat (FADN) a mezőgazdasági üzemek pénzügyi-, vagyoni helyzetét felmérő Európai Uniós reprezentatív információs rendszer. Magyarországi alrendszere a Tesztüzemi Információs Hálózat, ismertebb nevén tesztüzemi rendszer, ami a közösségi előírások teljesítésén túl kiszolgálja a hazai információs igényeket is. A felmérés 1900 üzem eredményszemléletű könyvvitele alapján történik, a rendszer az egyéni gazdaságok adatait is a gazdasági társaságokéhoz hasonló struktúrában tartalmazza, tehát az egyéni gazdaságoknak is van mérlegük és eredménykimutatásuk. A minta a 90 ezer magyarországi árutermelő gazdaságot reprezentálja. A magyar tesztüzemi rendszer az üzemszintű adatokon kívül a fontosabb növénytermesztő, állattenyésztő és kertészeti ágazatok adatait is tartalmazza" Forrás
Kiindulási helyzet
Az AKI a 2001-es évtől kezdődően építi Tesztüzemi adatbázisát. Kezdetben saját honlapján HTML formátumban, átláthatatlan táblázathalmazonként kerültek vizualizációra az évenként megjelenő mintegy 30.000 rekord, jelenleg pedig már lehetőség nyílt egy lekérdező felület biztosítására is a felhasználók számára. A HTML formátum átláthatóságának támogatására indult el az a törekvés 2006-ban, hogy a meglévő (addigra felhalmozódott) adatbázist egy felhasználóbarátabb felületen lehessen felkínálni a felhasználóknak. Ezen probléma megoldásának lépéseit igyekszik a szócikk minél részletesebben és univerzálisan (bármely hasonlóan átláthatatlan adatvagyon átstruktúrálásához alkalmazhatóan) bemutatni. Jelenleg az adatbázis teljes egészéhez a hozzáférés nem biztosított a lekérdező felületen keresztül, ezért minden évben az AKI munkatársai megküldik a teljes éves adatbázist xls-formátumban a további feldolgozáshoz.
Lépések
- -2. lépés: Egy olyan adatbázis léte, mely egyértelműen átstruktúrálásra szorul, és ennek eredményeként a lekérdezési folyamatok hatékonysága növekszik.
- -1. lépés: a konkrét elképzelés/módszer léte, melyben a végén az adatbázis lekérdezhetővé válik OLAP
- 0. lépés: Célszerű az előnyök, illetve hátrányok értékelésével kezdeni az összevetést, azaz, hogy mivel is kaphatunk többet/kevesebbet egy OLAP lekérdező felület esetében.
- OLAP
- Előnyök: multidimenzionális adatnézetlekérdezés, általános dimenzió-fogalom, korlátlan dimenziószám, transzparencia: technikai részletek ismerete nélküli könnyű elérhetőség, kliens-szerver architektúra, több felhasználó támogatása.
- Hátrányok: redundancia nehézkes kezelése
- AKI lekérdező
- Előnyök: részleges multidimenzionális adatnézetlekérdezés, transzparencia: technikai részletek ismerete nélküli könnyű elérhetőség, kliens-szerver architektúra, több felhasználó támogatása
- Hátrányok: többszöri kijelölés/lekérdezés (idősor, több mutatócsoport) támogatásának hiánya, a lekérdezési kombinációk nem kerülnek egyszerre vizualizációra.
- OLAP
- 1. lépés: Elkezdődhet az adatbázisunk felépítése. Elsőként az oszlopfejlécek meghatározása, mely egy adat leíró tulajdonságai alapján kerül azonosításra. Az FADN esetében egy adatot leíró tulajdonságok a következők:
- Sorszám
- Dimenzió 1 (Forrás)
- Dimenzió 2 (Rögzítette)
- Dimenzió 3 (Terület)
- Dimenzió 4 (Üzemméret (SFH))
- Dimenzió 5 (Üzemméret (MT))
- Dimenzió 6 (Csoport (++, --))
- Dimenzió 7 ( Forma (egyéni, társas, összes))
- Dimenzió 8 (Termelési irány)
- Dimenzió 9 (Év)
- Dimenzió 10 Főcsoport (Mutató főcsoport)
- Dimenzió 11 Csoport (Mutató csoport)
- Dimenzió 12 Alcsoport 1(Mutató alcsoport 1)
- Dimenzió 13 Alcsoport 2(Mutató alcsoport 2)
- Dimenzió 12 Alcsoport 3(Mutató alcsoport 3)
- Dimenzió 13 Mértékegység
- Dimenzió 14 Érték
- 2. lépés
- 3. lépés