Notebook vásárlás

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Bmagyari (vitalap | szerkesztései) 2010. december 18., 02:26-kor történt szerkesztése után volt.

Forrás

http://miau.gau.hu/

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Adott piaci szegmensből a legmegfelelőbb ár-érték arányú termék kiválasztása.

A feladat előtörténete

Mivel előző notebookomat csaknem öt éve vásároltam, annak amortizációjával eljött az ideje, hogy új notebookot vásároljak. Lehetőségem van kedvező feltételekkel Toshiba notebookot vásárolni, így az usanotebook.hu weboldalán tettem egy látogatást és a feladatot ennek a problémának a megválaszolására használtam fel.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

A jelenlegi szűrési feltételeimnek öt különféle notebook termék felelt meg. Elvárásom, hogy 14 vagy annál kevesebb collos, könnyen hordozható, viszont versenyképes teljesítményű eszközhöz jussak az ár optimalizálásával. A kínált öt termékből a merevlemez (320 GB), a dvd-író, valamint a csatlakoztatási lehetőségek (USB, HDMI, eSATA, külső monitor, bluetooth), valamint a kapcsolt szoftverek mind egyenértékűek voltak, így más változók mentén volt szükséges differenciálnom, úgymint a processzor sebessége, a design (egyéni szempontok alapján), az üzemidő, a Video-hangkártya szolgáltatásai, valamint a javasolt felhasználási cél. (természetesen mindezt a költségek minimalizálása mellett szerettem volna elérni)

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ADAT)

A forrásom az usanotebook.hu weboldal volt, és kizárólag 11-14 collos Toshiba notebook között kerestem.

Objektumok (SOROK)

A 11-13 collos notebookok közül a következőket választottam ki összehasonlításra, ezek árszintje egyébként 180-280 ezer Ft között mozgott: Toshiba Satellite T210-10X Toshiba Satellite L630-102 Toshiba Satellite L635-10G Toshiba Satellite R630-105 Toshiba Satellite R630-13T

Attribútumok (X, Y oszlopok)

Az áron kívül öt jellegzetes változót sikerült körülhatárolnom, amelyek tekintetében a notebookok jellegzetes eltéréseket mutattak:

- processzor sebesség - design - üzemidő hosszúsága - Video- és hangkártya minősége - Javasolt felhasználási cél/terület

A feladat által érintett célcsoportok

Bár a példa magánfelhasználásról szól ugyanígy alkalmazható céges beszerzések mérlegelésekor is (ha pl. a Toshiba a beszállító), illetve bármely end-user részére sikerrel ajánlható a módszer.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

A probléma megválaszolásával kiszűrhetők azok a tényezők, amelyek esetleg irrelevánsak a döntés szempontából, így segítenek abban, hogy amennyiben létezik, feltárják azokat a szempontokat, amelyek az áron felül figyelembe veendők.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

1. A megfelelő internetes forrás felkutatása 2. Releváns attribútumok meghatározása 3. Táblázat feltöltése 4. Pivot tábla készítése, összegzendő az értékeket 5. Sorszámfüggvény alkalmazása az értékek rangsorolásához. 6. Solver, valamint My-X alkalmazása a becslések összevetéséhez. 7. Kapott eredmények értékelése.

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

A COCO valamint a My-X táblázatok eredményei alapján azt állapíthatjuk meg, hogy a becsült és a valós árak szintje teljes fedésben van, így a vizsgált attribútumok és az ár változása teljes mértékben kiegyenlített. Felmerülhet a kérdés, hogy érdemes-e az attribútumokat másképpen megválasztani, ha esetleg nem szignifikáns az ár szempontjából a hatásuk és újratesztelni a modellt. Mivel azonban nincsenek más változók amik végfelhasználói szinten elérhetők lennének, így az ár alapján optimalizált döntést célszerű hozni, annak figyelembevételével, hogy az alacsonyabb árral jelen lévő termékek már valószínűsíthetően a gyári termékciklus későbbi stádiumaiban tartanak, így hamarosan a terméktámogatási ciklus is véget érhet. Azonban a vizsgálat egyértelműen rávilágított a drágább termékek felesleges voltára, noha ezek is teljes mértékben ár-érték arányosak a vizsgálat eredménye szerint.

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

A vizsgálat elvégzése után a választásom a Toshiba Satellite L635-10G típusra esne, mely viszonylag kedvező árszinttel és kiegyenlítetten versenyképes szolgáltatásokkal jó választásnak tűnik, annak ellenére, hogy ebben a vizsgálatban nem találtunk rossz választást.

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Felmerülhet a kérdés, hogy amennyiben lehetőség lenne rá, akkor a notebookokat egyéb szempontok szerint lenne célszerű pontozni, nevezetesen a MIPS (számítási teljesítmény) szempontjából, valamint egyéb, nagyobb ingadozást mutató értékeken. Érdemes lenne skálázni a processzortípusokat is, amennyiben ehhez hozzáértő háttérrel rendelkeznék. Ezen kívül az egyéni preferenciák is nagyobb súlyt kaphatnának a vizsgálatban, tehát olyan attribútumokat kellene vizsgálni, amelyek kevésbé specifikusak, vagy egyéni szempontok alapján akár egy speciális index számot is össze lehetne állítani, hogy attól függően, hogy az illető számára értékelt-e egy-egy funkció, a funkciók összességét ebben az indexben pontozva az egyén részére történő hasznosságát is mérhetnénk a terméknek.

nyilatkozat és kitöltési segédlet: https://miau.gau.hu/mediawiki/index.php/Feladatterv:COCO:000_minta