Gyogyfürdö2010
Ez a gyógyfürdő2010 lapom
Tartalomjegyzék
- 1 A tervezett alkalmazás/megoldás címe
- 2 A feladat előtörténete
- 3 A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
- 4 A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
- 5 A feladat által érintett célcsoportok
- 6 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
- 7 A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
- 8 Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
- 9 Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
- 10 Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
- 11 Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
- 12 Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
A tervezett alkalmazás/megoldás címe
Magyarországi néhány kiválasztott termál- és gyógyfürdő napi családi belépőjegy árainak összehasonlítása hasonlóságelemzéssel.
A feladat előtörténete
2010. szept 01-től kezdődő szezonban a kiválasztott gyógyfürdő közül melyik lenne a legkedvezőbb választás egy 4 tagú család ( 2 felnőtt és 2 gyermek számára) ? A vizsgálandó időszakban iskola szezon miatt elsősorban a hosszú hétvége lehet a legmegfelelőbb a pihenésre, „feltöltődésre”. Az elemzésemben a tervezett utazáshoz a legelőnyösebb úti cél meghatározásához keresem a választ, melyben a fürdőbelépő ára az egyik kritérium , a szolgáltatásokkal párhuzamban
A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
A gyógyfürdők összehasonlításához az Interneten fellelhető anyagokat, gyógyfürdők honlapjait vettem alapul. A klasszikusnak számító gyógyfürdők szolgáltatásait, víz össze tételét, gyógyhatásait vettem figyelembe, és ezt hasonlítottam össze a feltörekvő gyógyfürdők kínálatával. Magyarország termálvízben gazdag , és ennek a kiemelt adottságnak a kiaknázására nem megfelelő gondot fordítanak. A történelemben már a rómaik is ismerték ezt a természeti kincset a gyógyvizet és hatását. A globalizálódó világunkban , megnyíltak a határok és más igények kerültek előtérbe, már nem elsődleges szempont egy gyógyvíz összetétele, gyógyhatása, mert a figyelem középpontjába a wellness, és fitnesz szolgáltatások kerültek és csak másodrendűvé vált a gyógyvíz gyógyhatása. Az elemzéshez étszámát tekintve egy átlagos család szempontjából vizsgálódtam. Fontos szempont volt a gyógyfürdő helyszíne, környezete, mennyire ismert ( bevezetett ) és kiépített, avagy régi műemlék közelében található. A gyógyvíz kémiai összetételét tekintve mindegyik gyógyfürdő gyógyvizének alapvető alkotó eleme a hidrogén karbonát ezért azt hasonlítottam össze. A gyógyfürdők vizének gyógyhatását tekintve összehasonlítottam hogy melyik hány betegségre „gyógyír”. A szolgáltatások összehasonlításánál a balneoterápiás, wellness (egészség megőrző) és fitnesz szolgáltatások nyújtását vettem górcső alá. Többféle kutatásokat folytattak egészség turizmus, gyógy turizmus címén amelyek bebizonyították hogy az idő előre haladtával hogyan váltak az igények a gyógyításból megelőzéssé,és keletkeztek egy új pihenési formára a relaxációra .
A rohanó világunkban a pihenésre jut a legkevesebb idő, amire pedig nagy szüksége van az emberi szervezetnek. Tehát egy hosszú hétvégén kiszakadni a megszokott környezetből, egy ilyen gyógyfürdőbe és élményfürdőbe elmenni biztos kikapcsolódást garantál az egész családnak. Én is ennek fényében közelítettem meg ezt a témát. A gyermekeknek biztosított szolgáltatásokat is figyelembe vettem a szolgáltatások összehasonlításánál. A gazdasági válság hatására a fogyasztás beszűkült, ezért az ár - „érték” arány nagyon is meghatározó tényező egy családi hétvégi pihenés kiválasztására. Az elemzés abban segít, hogy a hasonló kínálatból a legoptimálisabb kerüljön kiválasztásra.
A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
A kiválasztott öt gyógy- és termálfürdő értékelési szempontjainak részletezése. Objektumok (sorok) 1.Bükfürdő 2.Cserkeszőlői Gyógy- és Strandfürdő 3.Harkányi Gyógyfürdő 4.Gyulai Várfürdő 5.Sárvári Gyógyfürdő
Választás indoka régi ismert közkedvelt gyógyfürdők és megújuló gyógyfürdők. A gyógyvíz és relaxációs lehetőségek , színvonalas szolgáltatások miatt kerültek kiválasztásra és eltérve a szokványos összehasonlításról. A szép környezet és a műemlékek bemutatásával a külföldi turistáknak, családosoknak az interneten idegen nyelvű reklámmal kellene felhívni a figyelmet a gyógyfürdőinkre, üzletembereknek, menedzsereknek kiváló lehetőség a regenerálódásra a stressztől.
ATTribútumok (X, Y oszlopok)
1. Helyszín ( gyógyfürdő környezete, ismertsége) 2. Gyógyhatás (gyógyított betegségek számba vétele alapján) 3. Hidrogénkarbonát ( a gyógyvíz kémiai összetételének alapvető része) 4. Szolgáltatások ( szolgáltatáskód : balneoterápiás, wellness, fitnesz szolgáltatások)
Y = ár (Ft)
Ezek azok a tulajdonságok amelyeknek döntő szerepe van a választásban, és adottak. Az attribútumokra vonatkozóan az előnyök irányát COCO táblában 0-val jelöltem kivéve a helyszínt.
A feladat által érintett célcsoportok
Jelen esetben azok a családok akik ( 2 felnőtt és 2 gyermek), akik egy hosszú hétvégén fürdéssel egybekötött kikapcsolódásra vágynak az őszi vagy téli időszakban . Akik számára meghatározó a környezet, és a szolgáltatások, és a gyógyvíz.
A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
A vizsgált szempontok (jellemzők) alapján kaptunk egy ár-érték arányt és egy rangsorolást amely segíti a célcsoportot a legideálisabb döntés meghozatalában. A jól kiválasztott gyógyfürdő amely kellemessé, élmény dússá varázsolja a hétvégét, megéri az árát. Az értékeléskor minden figyelembe vett tulajdonság döntően befolyásolja és alakítja ki a végleges eredményt.
A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
A feladat megoldásának lépései:
- 1 1. Magyarország gyógy és termálfürdőiből interneten adatgyűjtés
- 2. 2. Adatbázis készítése az alapadatok alapján (Data tábla)
- 3 3. PIVOT tábla elkészítése az irány megadásával (PIVOT munkalap)
- 4. 4. Rangsor készítése Sorszám függvénnyel (PIVOT munkalap)
- 5. 5. COCO tábla elkészítése rangsoronként (COCO munkalap)
- 6. 6. Solver programmal a becslés elkészítése, ellenőrzés
- 7. 7. A kapott eredmény kiértékelése (COCO munkalap
Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
Hasonlóságelemzésem az összes jellemzési szempont alapján az alábbi eredményt produkálta:
- 1. helyezés: Kirman Hotel Arycanda De Luxe
- 2. helyezés: Kirman Hotel Leodikya Resort
- 3. helyezés: Champion Holiday Village
- 4. helyezés: Lyra Resort Hotel
- 5. helyezés: Hotel Delphin de Luxe Resort
- 6. helyezés: Sirene Belek Golf & Wellness Hotel
A becsült és valós árak között kisebb-nagyobb eltérések mutatkoznak pozitív és negatív irányban is. A két leginkább preferált szálloda közül érdemes választani (1., 2.), mivel ezek mutatják a legjobb ár-érték arányokat, a legjobb, legtöbb szolgáltatást nyújtókat, s gyermekek számára is kedvező kínálattal szolgálnak. A 3. és 4. helyezett szállodák már nem mutatnak olyan jó megelégedettségi szintet, s a katalógus további leírásai szerint sem bizonyultak igazán megfelelőnek a többihez képest. Az 5. és 6. helyen végzettek pedig drágának mutatkoznak a nyújtott szolgáltatásokhoz képest. Az 5. a TUI-vendégek véleménye a megadott összes szempontból a 100 %-ot produkálta, viszont a gyermekeknek attribútum nem hozott teljes elégedettséget. A 6. meglehetősen előnytelen pozíciót szerzett magának az értékelés alapján. A gyermekeknek jellemző max. pontot kapott, viszont a katalógus leírások szerint inkább a golfra és a wellness szolgáltatásokra specializálódott, mintsem családbarát szállodaként tűnt volna ki, ami a mi esetünkben fontos szempont lett volna.
Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
Azon családok részére, akik a fenti szállodák közül szeretnének választani, érdemes az elemzést elvégezni. Hiszen nem mindegy, hogy az egy hetes üdülésüket milyen környezetben, milyen szintű és mennyiségű szolgáltatások kihasználásával töltik el. Mindenki jogos elvárása, hogy az ár-érték arányt figyelembe véve, az elvárásainak megfelelő maximumot kapja. Az élmény pedig egy örök emlék marad. A COCO hasonlóságelemző módszert ajánlani tudom, ha döntésünket gyorsan és optimális módon akarjuk meghozni. Megállapítható, hogy a módszer rendszeresen hasznosítható.
Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
Az elemzés a tényleges ár-érték arányra mutat rá, de a kiválasztáskor egyéb szubjektív szempontok is felvetődnek. Mivel az első két szálloda jellemzői szinte teljesen megegyeznek, így végleges döntésünket befolyásolhatják a katalógusban közölt részletes leírások (pl. elhelyezkedés, további szolgáltatások, környezet, szórakozás, stb.), fotók. Mivel gyermekkel érkezünk, számukra melyek a legkedvezőbb feltételek. Összegzésképpen: a COCO hasonlóságelemzés sokkal gyorsabb, és az eredményt is automatikusan kapjuk, összehasonlítva a hagyományos excel táblázatok összesítéseivel, melyek hosszasabb levezetéseket igényelnek.