Funyiro traktorok osszehasonlitasa

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Glázer Éva (vitalap | szerkesztései) 2011. január 18., 14:34-kor történt szerkesztése után volt. (A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság)

Forrás

[1] Fűnyíró traktorok összehasonlítása xlsx fájl itt letölthető!

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Fűnyíró traktorok összehasonlítása

A feladat előtörténete

Magyarország legtöbb településén problémát okoz a gyomnövények irtása. A gyomnövények több fajtája az emberek egészségére is kártékony hatású: allergiás és egyéb megbetegedéseket okozhatnak. Kisebb családi gazdaságoknál, nagyobb területű kerttel rendelkező háztartásoknál, vagy kisebb-nagyobb parkokat fenntartó önkormányzatoknál, civil – és egyéb szervezeteknél fejtörést okozhat a terület esztétikus karbantartása. Az úgynevezett önjáró fűnyírókkal és fűkaszákkal ellentétben áthidaló megoldást jelentett a fűnyíró traktorok megjelenése, hiszen ez esetben nem szükséges az emberi erőforrások nehéz fizikai munkával való terhelése. A területek fűmentesítését esetlegesen egy nő vagy idősebb személy is könnyedén elvégezheti. A gyomok elburjánzása településünkön is problémákat okoz. A terület nagyobb kiterjedése miatt nem célszerű alapfunkciós, (kézi erővel mozgatott) fűnyíró gépeket használni. A fűnyíró traktorral történő gyomok kiterjedésének csökkentése tűnik a legracionálisabb döntésnek, viszont nemcsak a márka/név alapján, hanem teljesítmény szerinti döntést priorizálnánk.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

A kutatásban résztvevők (Forrás: családtagok, helyi polgármester, helyi civil szervezetek) tudomása és saját tapasztalat szerint az ilyen jellegű beruházás kapcsán az egyetlen módszer a fűnyíró traktor kiválasztására a kapcsolatfelvétel az értékesítő munkatársakkal, akiknek racionális döntésére kell hagyatkozniuk, illetve az interneten való böngészés, ahol kimutatások és elemzések hiányában saját logikánkra támaszkodva kell a döntést meghoznunk.

A megkérdezettek szerint a fent említett módszer nagyon körülményes - felvenni több szolgáltatóval a kapcsolatot - és a megfelelő teljesítmény-ár aránya az értékesítő munkatársak megkérdezése után sem biztos, hogy pontos képet mutat, illetve saját képességeink elemzés/számítások használata nélkül valószínűleg nem elég költséghatékony.

Kialakításra kerülhetne egy rendszer, amelyben különböző kritérimok (pivot munkalap 2. sor) alapján kiválasztásra kerülhetne a megfelelő mezőgazdasági gép.

Mivel nekem nagyon fontos a magas teljesítmény és a kedvező ár, a módszer nélkül a következő sorrendet alakítottam volna ki:

  • 1. MTD 75 Platinum RD
  • 2. AllRounder 50
  • 3. Craftsman SD 25369 2 HENGERES
  • 4. PTM1200
  • 5. HF2620 H

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

Az xlsx metaadatbázisában tárolt, a pivot munkalapon előállított és a solver munkalapra átemelt objektum attribútum mátrixában táblázatában található sorokat (objektumokat) az interneten megtalálható mezőgazdasági gépeket értékesítő cégek weboldalairól nyertük. Kutatásunk során próbáltunk több szolgáltató különböző termékét felvezetni, valamint próbáltuk a márka/vágószélesség/súly ismétlődését elkerülni, valamint az általunk állított igénykorlátoknak (ár/teljesítmény) megfelelni.

Objektumok (sorok)

  • AllRounder 50 - Cub Cadet AllRounder 50 Zéró fordulókörös fűnyíró vásárlása
  • Craftsman SD 25369 2 HENGERES - Craftsman SD 25369 fűnyíró traktor - 2 HENGERES vásárlása
  • HF2620 H - Honda HF2620 H fűnyíró traktor vásárlása
  • MTD 75 Platinum RD - MTD 75 Platinum RD Fűgyűjtős fűnyíró traktor vásárlása
  • PTM1200 - Makita PTM1200 Benzinmotoros fűnyírótraktor vásárlása

Attribútumok (X, Y oszlopok)

Jellemzők (oszlopok)

  • Vágószélesség: Centiméterben megadva, minél magasabb az értéke, annál többet ér maga az objektum.
  • Teljesítmény: Lóerőben megadva, minél magasabb az értéke, annál többet ér maga az objektum.
  • Súly: Kilogrammban megadva, minél magasabb az értéke, annál többet ér maga az objektum.
  • Gyűjtőtérfogat: Literben megadva, minél magasabb az értéke, annál többet ér maga az objektum.
  • Ár (Bruttó): Az ár forintban megadva.

A feladat által érintett célcsoportok

Magyarország lakossága, főként a kisebb családi gazdaságok, nagyobb területű kerttel rendelkező háztartások, vagy kisebb-nagyobb parkokat fenntartó önkormányzatok, civil – és egyéb szervezetek, akiknek érdekük az általuk vállalt beruházás költségeinek csökkentése, valamint a mezőgazdasági gépeket értékesítő cégek a jobb megítélés reményében.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

Családi gazdaságok, háztartások, civil – és egyéb szervezetek: e módszer alapján látható, hogy az alacsonyabb árral rendelkező tétel is megfelelő lehet a feladat ellátásra, az elemzés elkészítése több ezer forintot is jelenthet egyes esetekben. Utazási ktg: legalább 8-10 000 Ft,

Mezőgazdasági gépeket értékesítő cégek: a kimutatás alapján meghatározható, hogy mely gépet ajánlhatják a vásárlóknak, amely ár-teljesítmény arányban kiemelkedőbb helyezéssel bír, ezzel javíthatja megítélését, melynek fontossága pénzben nem biztos, hogy kifejezhető, valamint iránymutatás lehet a szállítói márka kiválasztásával kapcsolatban is.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

A mezőgazdasági gépek összehasonlító táblázata alapján valósítottuk meg a kutatást, amelynek a lépései az alábbiak: A feladat megoldása során megvizsgáltuk néhány fűnyíró traktor a vásárlásnál figyelembeveendő több jellemzőjét. Táblázatunk a racionális döntés elősegítése céljából készült, vagyis a legjobb ár-teljesítmény arányú fűnyíró traktor kiválasztása végett. Az internetes kutatás után felvezettük a data táblázatba az objektumokat és az általunk fontosnak tartott jellemzőiket, majd kimutatás-varázsló segítségével létrehoztuk a pivot munkalapon szereplő kimutatásokat. A kimutatásunk kapcsán rangsoroltuk az objektumok egyes jellemzőit.(solver tábla B12: E16) Minden jellemzőnél érvényesült a több jobb elve. A teljesítménynél a terhelés, vágószélességnél az időhatékonyság, takarékosság (nagyobb vágószélesség: egy nyomvonalon nagyobb terület megmunkálása), gyűjtőtérfogatnál a kényelem, tömegnél pedig a könnyebb mozgás szempontjai alapján készült el rangsorunk. Az excel táblázatunkban a solver kiszámolta, hogy egyes kiválasztott traktorok ezen kimutatás kapcsán figyelembe vett jellemzői alapján milyen értéket képviselnek. A végső táblázatunk (A26:J31) J sorában látható a szöveges értékelés az egyes objektumokról.

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

Rangsor - Cselekvési program - Eredmény (%)

  • 1. AllRounder 50 - (14%)
  • 2. Craftsman SD 25369 2 HENGERES - (10%)
  • 3. PTM1200 - (0%)
  • 4. MTD 75 Platinum RD - (-8%)
  • 5. HF2620 H - (-11%)

A kiszámított eredmény alapján látszik, hogy az 5 vizsgált fűnyíró traktor közül kettő ért el pozitív eredményt, vagyis a teljesítmény-ár arányuk kedvező. Jelenlegi vizsgálatunk után a AllRounder 50 fűnyíró tűnik a legracionálisabb döntésnek, hiszen a traktor ellenértékeként megszabott eladási ár 14%-kal alacsonyabb, mint a teljesítménye alapján kérhető becsült érték. A 2. sorban található Craftsman SD 25369 2 HENGERES fűnyíró a vizsgált attribútumok szerint 10%-kal kedvezőbb áron kapható, mint a jellemzői által kalkulált érték. A 3. sorban szereplő PTM1200 fűnyíró teljesítmény-ár aránya megfelelő. A 4. és 5. sorban előforduló traktorok értékesítők által meghatározott ára pedig a teljesítmény alapján kalkulált ár felett található.

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

A hasonlóságelemzés módszerével készült kimutatás alapján az AllRounder 50 fűnyíró a nyertes mezőgazdasági gépünk. Az elemzés után midenféleképpen az alulértékelt vagy jól pozícionált gépek közül választanék, viszont a beruházás nagyságától függően lehetséges, hogy a "nyertes" gépek kapcsán több általam priorzált egyéb jellemzőt is megvizsgálnék (zajszint, kezelés/vezérlés egyszerűsége) egyes esetekben egy új, bővített elemzést is elvégeznék, ugyanezen módszerrel, hiszen objektívebb döntést mutat.

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

A vizsgálatot érdemes volt elvégezni, hiszen látható, hogy több esetben jelentős mennyiségű költséget takaríthatunk meg, akár egy kisebb léptékű beruházás kapcsán is. A módszerrel időt és pénzt (telefon költség 1-2000 Ft az értkesítőkhoz, utazási költség: 8-10 000 Ft és a fűnyíró traktor valós teljesítmény-ár különbsége: 161 075 Ft, hiszen 161 075 Ft-tal kevesebb a becsült érték, mint a szolgáltató által feltüntetett költség) spórolhatunk meg. A döntés optimalizálása/pontosítása érdekében végzett esetleges további vizsgálat során egyéb attribútumokat is figyelembe vehetünk személyre szabott igények szerint.

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

nyilatkozat és kitöltési segédlet