Printer
Tartalomjegyzék
- 1 Forrás
- 2 A tervezett alkalmazás/megoldás címe
- 3 A feladat előtörténete
- 4 A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
- 5 A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
- 6 A feladat által érintett célcsoportok
- 7 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
- 8 A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
- 9 Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
- 10 Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
- 11 Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
- 12 Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
- 13 Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
Forrás
A tervezett alkalmazás/megoldás címe
Mono lézer multifunkciós készülékek összehasonlítása hasonlóság elemzéssel.
A feladat előtörténete
Vállalatunknál mono lézer multifunkciós készülékek beszerzése történt. Ezzel kapcsolatban készítettem munkámat, a döntés megkönnyítése érdekében.
A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
Manapság már inkább multifunkciós készülékeket vásárolnak a cégek és a magánszemélyek is, mint külön fénymásológépet, scannert,nyomtatót a praktikusság, helytakarékosság, és ár/érték arány miatt. Természetesen a vásárlás előtt én is, mint sokan mások, különböző szakboltokban keresem a választ melyik termék lenne az ideális számomra. Manapság már egyszerűbben tud tájékozódni az ember az internetes szakboltok, fórumok segítségével. Sajnos az egyéni vélemények mindenképpen attitűdökön alapulnak, így a fórumokon nem egy független szakvéleményt találhatunk. A szakboltokban a vélemény egyértelműen függ a bolt gazdasági döntéseitől (Melyik készüléken van nagyobb haszon, melyikből mennyi van raktáron.). Az interneten elérhető cikkek is segíthetik a döntést. De ezek a cikkek is személyi véleményektől, hozzáállástól függnek. A termékek gyártói honlapján is sok információhoz jutunk, néha túl sokhoz is. Nehezen dönthető el egy kevésbé kompetens személynek milyen információkat kell figyelembe venni. pl.:http://h10010.www1.hp.com/wwpc/hu/hu/ho/WF06a/18972-18972-3328064-3328083-3328083-3965842.html Eddig döntésemet ismerősöm tanácsai segítették, aki elmagyarázta milyen paraméterekre kell odafigyelnem a kompaktság mellet.Persze az ár is fontos tényező egy ilyen készülék vásárlásnál, hiszen nekem is egy adott keretösszegből kellett gazdálkodnom. Ez a hasonlóság elemzés segít rávilágítani, hogy melyik a legjobb ár teljesítmény arányos mono lézer multifunkciós gép az adott választékból. Ezek alapján én az Samsung SCX-3205 multifunkciós készüléket részesítem előnyben.
A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
Objektumok (sorok)
Mono lézer multifunkciós készülékeket tartalmaz:
1. Hp Laser Jet M1132 MFP
2. Samsung SCX-3205
3. Xerox Phaser 3100MFPV/X
4. Lexmark X203n
5. Canon i-SENSYS MF4410
Attribútumok (X, Y oszlopok)
1. Ár (Forint)
2. Saját memória (Mb)
3. Nyomtatási sebesség (lap/perc)
4. Havi terhelhetőség (lap/hó)
5. Felbontás (Mpx)
6. Lapadagoló kapacitás (lap)
7. Zajszint (dBA)
A feladat által érintett célcsoportok
Mindenki aki mono lézer multifunkciós készülék vásárlását tervezi.
A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
A hasonlóság elemzési módszer segítségével, könnyen és gyorsan megfelelő eredményhez juthatunk a mono lézer multifunkciós készülékek kiválasztása érdekében. Ezzel a módszerrel a kompaktság mellett a gép paraméterei is értékelésre kerülnek, megfelelő minőségű, jó paraméterekkel rendelkező, használható multifunkciós készülék választható ki.
A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
1. Adatgyűjtés a gyártók honlapjai, és az ebolt.hu segítségével.
2. A kinyert adatokból létrehoztam Alapadatok c. munkafüzetet, ami ezen adatokat táblázatba foglalja. Minden egyes készüléknél a hozzá tartozó tulajdonságokkal.
3. A kimutatás varázsló segítésével egy új munkafüzetben PIVOT táblázatot készítettem.
4. Az elkészült PIVOT táblázatot bemásoltam egy új munkafüzetbe, és a SORSZÁM függvény felhasználásaval egy újabb táblázatot hoztam létre, ami a Rangsor táblázat.
5. A Lépcsők táblázat megalkotásához a SOLVER-t használtam. Ahol be kellett állítanom, hogy az értékek minél kisebbek legyenek (min), és a lépcsőknél nem lehet nagyobb az egymás felett elhelyezkedő cella értéke.
6. A COCO táblázatot az FKERES függvény által készittem el, ami a Lépcsők táblázatra hivatkozik.
7. COCO táblázat mellé kiszámoltam a becsült értéket, az eredeti értéktől való eltérést, majd ezt százalék érékben is megadtam. Majd az értékelését is elkészítettem a HA fügvény által.
8. A munkalap alján táblázatba létrehoztam a szórást (SZÓRÁS fügvény) és az átlagot (ÁTLAG fügvény) is az egyes tulajdonságokra.