Printer
Tartalomjegyzék
- 1 Forrás
- 2 A tervezett alkalmazás/megoldás címe
- 3 A feladat előtörténete
- 4 A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
- 5 A feladat által érintett célcsoportok
- 6 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
- 7 A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
- 8 Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
- 9 Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
- 10 Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
- 11 Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
- 12 Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
Forrás
A tervezett alkalmazás/megoldás címe
Mono lézer multifunkciós készülékek összehasonlítása hasonlóság elemzéssel.
A feladat előtörténete
Vállalatunknál mono lézer multifunkciós készülékek beszerzése történt. Ezzel kapcsolatban készítettem munkámat, a döntés megkönnyítése érdekében.
Természetesen a vásárlás előtt én is, mint sokan mások, különböző szakboltokban keresem a választ melyik termék lenne az ideális számomra. Manapság már egyszerűbben tud tájékozódni az ember az internetes szakboltok, fórumok segítségével. Sajnos az egyéni vélemények mindenképpen attitűdökön alapulnak, így a fórumokon nem egy független szakvéleményt találhatunk. A szakboltokban a vélemény egyértelműen függ a bolt gazdasági döntéseitől (Melyik készüléken van nagyobb haszon, melyikből mennyi van raktáron.). Az interneten elérhető cikkek is segíthetik a döntést. De ezek a cikkek is személyi véleményektől, hozzáállástól függnek és sokszor nem a saját preferenciáink szerint vizsgálják az objektumokat. A termékek gyártói honlapján is sok információhoz jutunk, néha túl sokhoz is. Nehezen dönthető el egy kevésbé kompetens személynek milyen információkat kell figyelembe venni. pl.:http://h10010.www1.hp.com/wwpc/hu/hu/ho/WF06a/18972-18972-3328064-3328083-3328083-3965842.html Eddig döntésemet ismerősöm tanácsai segítették, aki elmagyarázta milyen paraméterekre kell odafigyelnem.Persze az ár is fontos tényező egy ilyen készülék vásárlásnál, hiszen nekem is egy adott keretösszegből kell gazdálkodnom. Elvárásként megfogalmazódott bennem egy független szakértői rendszer, ahol a felhasználó több szempont figyelembevételével jut eredményhez.
A számomra elérhető készülékek közül az ár/érték arány figyelembevételével és a számomra fontos tulajdonságok alapján (ár, megbízhatóság, felhasználhatóság) a következő rangsort állítottam fel:
1. Xerox Phaser 3100, mert az ár/érték a legjobb a mezőnyben.
2. Canon i-SENSYS MF4410-es gépet tartom. Ár/érték arányban csak kicsivel roszabb a Xeroxnál.
3. Samsung az alacsony ár dönt.
4. Lexmark készüléke túlárazottnak tűnik számomra., illetve nem igazán elismert márka.
5. HP 1132-es szériát egészen biztosan nem választanám talán ennek a gépnek a legrosszabb az ár/érték aránya.
A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
Forrásként több internetes weboldalon kerestem mono lézer multifunkciós készülékeket. Öt különböző gépet válaszottam ki, amelyek a következő paramétereknek megfelelnek: 0,36-1,44 Mpx felbontással rendelkeznek, havi terhelhetőségük 5000-10000 lap közé esik, lapadagoló kapacitásuk 150-250 lap, nyomtatási sebességük 16-23 lap/perc, saját memóriájuk 8-64 Mb-ig terjed, zajszintjük 40-51 dBA közé esik. Ezáltal különböző árkategóriájú, de hasonló paraméterű gépek lettek összehasonlítva.
Objektumok (sorok)
Mono lézer multifunkciós készülékeket tartalmaz:
1. Hp Laser Jet M1132 MFP
2. Samsung SCX-3205
3. Xerox Phaser 3100MFPV/X
4. Lexmark X203n
5. Canon i-SENSYS MF4410
Attribútumok (X, Y oszlopok)
1. Ár (Forint)
2. Saját memória (Mb)
3. Nyomtatási sebesség (lap/perc)
4. Havi terhelhetőség (lap/hó)
5. Felbontás (Mpx)
6. Lapadagoló kapacitás (lap)
7. Zajszint (dBA)
Az attribútumok meghatározásánál a készülékek olyan tulajdonságait vettem figyelembe amelyek számszerűen összehasonlíthatók. Az első 5 attribútum iránya 0 (azaz minél nagyobb annál jobb), az utolsó attribútum iránya 1 (azaz minél kissebb annál jobb).
A feladat által érintett célcsoportok
Elsősorban a cég ahol dolgozom, másodsorban bárki aki mono lézer multifunkciós készülék vásárlását tervezi.
A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
A hasonlóság elemzési módszer segítségével, könnyen és gyorsan megfelelő eredményhez juthatunk a mono lézer multifunkciós készülékek kiválasztása érdekében. Ezzel a módszerrel a kompaktság mellett a gép paraméterei is értékelésre kerülnek, megfelelő minőségű, jó paraméterekkel rendelkező, használható, jó ár/érték aránnyal rendelkező multifunkciós készülék választható ki.
Az adatvagyon feltárása Extra költséggel nem jár, az interneten elérhető.
A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
1. Adatgyűjtés a gyártók honlapjai, és az ebolt.hu segítségével.
2. A kinyert adatokból létrehoztam Alapadatok c. munkafüzetet, ami ezen adatokat táblázatba foglalja. Minden egyes készüléknél a hozzá tartozó tulajdonságokkal.
3. A kimutatás varázsló segítésével egy új munkafüzetben PIVOT táblázatot készítettem.
4. Az elkészült PIVOT táblázatot bemásoltam egy új munkafüzetbe, és a SORSZÁM függvény felhasználásaval egy újabb táblázatot hoztam létre, ami a Rangsor táblázat.
5. A Lépcsők táblázat megalkotásához a SOLVER-t használtam. Ahol be kellett állítanom, hogy az értékek minél kisebbek legyenek (min), és a lépcsőknél nem lehet nagyobb az egymás felett elhelyezkedő cella értéke.
6. A COCO táblázatot az FKERES függvény által készittem el, ami a Lépcsők táblázatra hivatkozik.
7. COCO táblázat mellé kiszámoltam a becsült értéket, az eredeti értéktől való eltérést, majd ezt százalék érékben is megadtam. Majd az értékelését is elkészítettem a HA fügvény által.
8. A munkalap alján táblázatba létrehoztam a szórást (SZÓRÁS fügvény) és az átlagot (ÁTLAG fügvény) is az egyes tulajdonságokra.
Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
Az öt darab multifunkciós készülék hasonlóság elemzés eredményei:
1. Samsung SCX-3205 (Olcsó 24,10%),
2. Hp Laser Jet M1132 MFP, Lexmark X203n (Kiegyenlített),
3. Xerox Phaser 3100MFPV/X (Drága, -4,09%)
4. Canon i-SENSYS MF4410 (Drága, -13,16%).
Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
A készüleket akkor érdemes megvásárolni, ha a becsült ár magasabb mint a tényleges piaci ár. Az elkészített elemzésnek 1 győztese van, mivel ennek az egy készüléknek lett a piaci ára olcsóbb a becsült árnál.
2 készülék lett kiegyenlített, azaz a becsült áruk megegyezik a piaci árral. Ide tartozik a Lexmark X203n, amely termékről kifelyezetten jó vélemények olvashatóak. Így ezen termék megvásárlását is ajánlom.
Minden embernek más tulajdonságokat tart fontosnabbank, más a preferencia sorrendje, így az attribútumok meghatározása is különböző. Ezáltal ebben a feladatban egy érték megváltoztatásával is teljesen más eredmény jöhet ki.
Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
Összehasonlító elemzésem több fontos szemponton alapul, amik talán másoknak is annyira lényegesek, mint számomra. Azonban előfordulhat, hogy mások számára fontosabb lehet a készülék külső paraméterei, helytakarékosság szempontból, vagy akár a tonerek élettartama, de szempont lehet még az energia felvétel nagysága is.
Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
A lépcsős függvény megmutatja, hogy adott tulajdonság milyen mértékben képes befolyásolni a termék árát. A fügvény által meghatározhatjuk, hogy egy bizonyos ár mellett milyen tulajdonságokkal kell rendelkeznie a vizsgált objektumnak.
HA a felbontás 0,72 Mpx ÉS a havi terhelhetőség 8000 lap/hó ÉS a lapadagoló kapacitás 250 lap ÉS a nyomtatási sebesség 23 lap/perc ÉS a saját memória 64 Mb ÉS a zajszint 43 dBA AKKOR a készülék kiegyenlített ára 37.870 ,- Ft
Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
https://miau.gau.hu/mediawiki/index.php/2010:_NYOMTATOK
Dr. Pitlik László: Gazdasági/üzleti informatika jegyzet, 2008, http://miau.gau.hu/miau/121/hr_jegyzet_v2.doc