MunkaberC3Šk
Tartalomjegyzék
- 1 Forrás
- 2 A tervezett alkalmazás/megoldás címe
- 3 A feladat előtörténete
- 4 A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
- 5 A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
- 6 A feladat által érintett célcsoportok
- 7 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
- 8 A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
- 9 Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
- 10 Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
- 11 Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
- 12 Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
- 13 Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
Forrás
A tervezett alkalmazás/megoldás címe
A munkabérek alakulása a kompetenciák/tulajdonságok függvényében
A feladat előtörténete
Mindenképpen olyan témát akartam választani, amely közel áll a leendő szakterületemhez, a HR-hez, valamint nagyon kiváncsi voltam arra,hogy bizonyos kompetenciák/tulajdonságok valamilyen mértékű megléte esetén mely munkakört betöltő személyek vannak túlfizetve vagy éppen alulfizetve.
A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
Amennyiben egy olyan feladatot kaptam volna, hogy állapítsam meg, hogy melyik munkakör dolgozói vannak túlfizetve vagy éppen alulfizetve (ez utóbbi érdemel tehát fizetésemelést) a jelenlegi átlagfizetésük alapján, megfigyeléses módszert alkalmaztam volna. Egyébként is minden munkavállalóról kialakul egy kép, hogy milyen kompetenciákkal/tulajdonságokkal rendelkezik, amelyet kiegészítettem volna a megfigyeléses módszer által tapasztaltakkal. Azonban az általam alkalmazott módszer szubjektív, tehát az így kapott eredmény (miszerint a művezetők, könyvelők és az autószerelők érdemelnének fizetésemelést)nem objektív, vagyis a saját személyes benyomástól/véleménytől nem mentes. Tehát ennek eredményeként a művezetőknek, a könyvelőknek és az autószerelőknek adtam volna fizetésemelést.
A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
Objektumok (sorok)
Az elemzéshez 8 objektumot használtam fel: könyvelők, fuvarszervezők, tehergépkocsi vezetők, autószerelők, éjjeli őrök, karosszérialakatosok, művezetők és a titkárok.
Attribútumok (X, Y oszlopok)
Az elemzésem attribútumai az alábbi kompetenciák/tulajdonságok: 1, X oszlop: beszédkészség, idegen nyelvismeret, rugalmasság, csapatmunka, hatákonyság, precízitás, határozottság, megbízhatóság és szorgalom. Ezek mértékegysége pontszámok. 2, Y oszlop az adott munkakört betöltő személyek jelenlegi átlagfizetése,amelynek mértékegysége forint. Az attribútumok olyan kompetenciák/tulajdonságok, amelyekben minél nagyobb pontszámot ér el egy adott munkakör dolgozói átlagosan, annál magasabb átlagfizetést érdemelnek.
A feladat által érintett célcsoportok
A munkáltató számára mindenképpen hasznos információt jelent ez az elemzés, hiszen ők fizetik meg a munkavállalókat, tehát célcsoportnak tekinthetők, azonban szerintem a legfőbb célcsoport a HR-esek, mivel ez az elemzés nagyon sokat segít nekik a bérrendszer kialakításában. Ezzel az elemzéssel körvonalazható, hogy a cégben dolgozó munkavállalók munkakörönként milyen átlagos fizetést érdemelnek a kompetenciák/tulajdonságok alapján. Természetesen viszonyítási pontnak felel meg más, hasonló tevékenységet folyató cégek által fizetett átlagos munkabér egy adott munkakörre nézve, de a személyes tulajdonságok és készségek is jelentős tényezők és ez az elemzés ezt tárja fel.
A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
Amennyiben én lennék a döntéshozó abban, hogy megvalósuljon-e ez az elemzés, biztosan mellette döntenék. Véleményem szerint indokolt az erőforrás ráfordítás annak érdekében, hogy a cég a bérmegállapítás, így a bérkifizetés szempontjából mennnyire hatékony. Az elemzés megmutatja, hogy egy adott munkakört betöltő személyek kompetenciáik/tulajdonságaik alapján a megérdemelt fizetést kapják-e meg, vagyis az én feladatom esetében a "fiktív cégem" ilyen szempontból hatékonyan működik-e. Kiváncsi vagyok, hogy a "cégem" bevételének a fizetésekre fordított hányada reális-e.
A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
Az alaptáblázatom tartalmazza az adatbázist, amely fiktív. Az adatbázis objektumokból, attribútumokból, valamint ezeket meghatározó adatokból áll. Az adatbázis megszerkesztése után megadtam az attribútumok irányát, amely azért szükséges, hogy segítségével meghatározzam a rangsort. A rangsortábla ahhoz szükséges, hogy elkészítsem a MY X-FACTOR Y FREE alkalmazásával a feladatom lépcsőit és a COCO-elemzést.
Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
A COCO-elemzés igen érdekes eredményt mutatott. Az adott munkaköröket betöltő személyek átlagos jelenlegi fizetése megegyezik a az átlagos pontszámuk által kívánt átlagos fizetéssel. Azonban nem szabad figyelmen kívűl hagyni azt a tényt, hogy a COCO-elemzés 4 kompetenciának/tulajdonságnak nem tulajdonított jelentőséget, mivel a többi alapján elérte a célját és talált nem diszkriminatív megoldást. Ez a négy kompetencia/tulajdonság: csapatmunka, hatékonyságra való törekvés, precizitás és a megbízhatóság. Véleményem szerint ezek a kompetenciák/tulajdonságok is legalább olyan fontosak, mint a többi, így csak ezek alapján, készítettem mégegy COCO-elemzést. Ebben az esetben már csak a precízitás volt csekély hatással a végeredményre. A második COCO-elemzés alapján a leginkább alulfizetettek a karosszérialakatosok, majd az autószerelők és végül az éjjeli őrök. A többi munkakör dolgozói túl vannak fizetve.
Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
A hasonlóságelemzés előtt úgy vélekedtem, hogy akik fizetésemelést érdemelnek a kompetenciáik/tulajdonságaik alapján, a művezetők, a könyvelők és az autószerelők. A hasonlóságelemzés ettől eltérő eredményt hozott: karosszérialakatosok, autószerelők és az éjjeli őrök. Egy közös munkakör van az autószerelők. Nehéz eldönteni, hogy melyik módszer eredménye jobb, mivel az első COCO-elemzés azért nem meghatározó, mivel 4 fontos tényezőt figyelmen kívűl hagyott, a második COCO-elemzés csak a 4 tényezőt tartalmazza, azonban egy kompetenciát ismét nem vett figyelembe. A best practise meg azért képlékeny, semmi nem támassza alá a döntésem helyességét, nem tekinthető a választásom egyértelműnek, hiszen úgy vélem, hogy diszkriminatívnak tekinthető. A fentiek alapján átgondolva a szituációt úgy gondolom, hogy a karosszérialakatosok azok, akik az átlagos kompetenciáik/tulajdonságaik alapján a jelenlegi átlagos fizetésükhöz viszonyítva a leginkább alulfizetettek, vagyis ők érdemelnek fizetésemelést.
Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
Szerintem megérte ezt az elemzést elvégezni, mivel a második COCO-elemzés kimutatta, hogy összességében a "fiktív cégem" több munkabért fizet a munkavállalóknak, mint amennyit a kompetenciák/tulajdonságok alapján megérdemelnek, tehát ez az elemzés hozzájárult a hatékonyság növeléséhez.