Smi1
Tartalomjegyzék
- 1 Forrás
- 2 A tervezett alkalmazás/megoldás címe
- 3 A feladat előtörténete
- 4 A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
- 5 A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
- 6 A feladat által érintett célcsoportok
- 7 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
- 8 A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
- 9 Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
- 10 Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
- 11 Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
- 12 Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
- 13 Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
Forrás
A tervezett alkalmazás/megoldás címe
Egy multinacionális cég HR osztályán a legjobb munkaerő kiválasztása egy prémiumként felajánlott utazás céljából
A feladat előtörténete
Az elemzésemben egy multinacionális cég hat kiválasztott munkavállalójának az összehasonlítását választottam, vagyis kompetenciáik alapján egy prémiumként felajánlott utazásban részesítem a legjobb jelöltet. Egyrészt azért választottam ezt a feladatot, mert úgy gondolom, hogy a munkaerő motiválása nagyon fontos szempont a vállalatok működésében. Másrészt érdekesnek találtam a feladatot, hogy a hasonlóságelemzés milyen segítséget nyújt abban, hogy megtaláljam a legjobban teljesítő munkatársat.
A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
A feladat célja, hogy megállapítsam a dolgozók közötti teljesítmény különbségeket. A legjobb dolgozót félévente kitüntetésben részesíti, mely motiválja a dolgozókat a munka pontos elvégzésére. Elég nehéz külső tényezőkkel befolyásolni, de a kevés hatékony módszer egyike lehet, hogy kivételes teljesítményt, kivételes jutalmazással díjazzuk. A hasonlóságelemzés ismerete nélkül az átlagolás módszerét választottam, mely eredménye alapján fogom meghozni a végső döntésemet. Minden dolgozót a kilenc attribútum alapján egytől tízig értékeltünk, és ezek alapján, súlyozás nélkül átlagot számítottam. Ezen eredmény alapján az ötödik dolgozó végzett a legjobb helyen, ezzel szemben a legalacsonyabb értékelést a második dolgozó kapta.
Tehát módszer eredménye szerint a Dolgozó5 kapná meg a felajánlott utazást.
A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
Egy multinacionális cég HR osztályának 6 dolgozóját mutatom be, akik közül egy megkaphatja a felajánlott utazást. A HR osztály vezetője 1-10-ig értékelte a dolgozókat, ahol 1-nagyon gyenge, 2-gyenge, 3-fejlesztésre szorul, 4-elfogadható, 5-átlagos, 6-megfelelő, 7-átlagon felüli, 8-jó, 9-nagyon jó, 10-kiváló/kimagasló, az adott attribútumok alapján.
A vizsgálati tér: hat objektumot (dolgozók) és kilenc attribútumot (motiváció, szaktudás, kommunikációs készség, csapatjáték, ügyfélorientáltság, rugalmasság, önállóság, munkabírás, segítőkészség)tartalmaz.
Iránynak minden esetben nullát választottam, hiszen minél nagyobb az érték, annál jobb a jelölt teljesítménye. Az adatgyűjtés mérete 6*9 adat, melyeket fiktív adatok alapján dolgoztam.
Objektumok (sorok)
Dolgozó1 Dolgozó2 Dolgozó3 Dolgozó4 Dolgozó5 Dolgozó6
Attribútumok (X, Y oszlopok)
Az attribútumok a következők: motiváció, szaktudás, kommunikációs készség, csapatjáték, ügyfélorientáltság, rugalmasság, önállóság, munkabírás, segítőkészség
Y oszlop: Száz pont az egység, vagyis mindenki ugyanolyan eséllyel indult a felajánlott utazásért. Ez a szám fogja mutatni, hogy mihez viszonyítsuk majd a kapott értékeket. Aki 100 feletti értéket kap, annak lesz esélye arra, hogy megkapja ezt az utazást.
Mindegyik attribútumnak "pontszám" lett a mértékegysége.
Dátumnak 2010.12.02-ét adtam meg.
Források: fiktív adatok.
Az adatokat én rögzítettem.
A feladat által érintett célcsoportok
A feladat által érintett célcsoport a cég hat dolgozója és a HR osztály vezetője. A HR osztály vezető véleménye alapján kaphatják meg a dolgozók az említett díjat. Illetve tisztában lehet ennek a módszernek a segítségével a munkavállalók erősségeivel és gyengeségeivel, amit később esetlegesen fejleszteni kell például tréningek szervezésével és ezzel növelni tudják a cég hatékonyságát. Véleményem szerint a cég érdekében állna fizetni ezért a módszerért, hiszen gyors és pontos elemzést kaphatnának a dolgozók teljesítményéről.
A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
A feladat megoldásának lépései a következők:
1. Készítettem egy leíró munkalapot az Excel táblázatban. Ezen a munkalapon található a tartalomjegyzék, melyben bemutatom a munkalapok tartalmát.
2. A következő lépésként készítettem egy metaadatbázist a fiktív adataim alapján. (tartalmazza: a sorszámokat, az objektumokat, az attribútumokat, az értékeket 1-10-ig, a mértékegységet, a forrást, a dátumot és azt is, hogy ki rögzítette az adatokat)
3. A sorszámfüggvény segítségével rangsort állítottam fel az adatok között.
4. Kimutatásvarázsló használatával táblázatokat csináltam. (kimutatás-érték, kimutatás-darab)
5. COCO-tábla elkészítése.
Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
A sorrend a következőképen alakult:
1. Dolgozó1 2. Dolgozó3 3. Dolgozó4 4. Dolgozó2 5. Dolgozó5 6. Dolgozó6
Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
Az elemzés alapján egyértelműen látszik, hogy az egyes dolgozó teljesít a legjobban a főnöke szerint. A leggyengébben pedig hatos dolgozó. Ez az eredmény eltér, a hasonlóságelemzés segítsége nélküli választásomtól, hiszen az átlagolás győztese az ötös dolgozó lett. Ezzel a módszerrel lehetőségem nyílt az objektív összehasonlításra is. Segített kiválasztani azt a munkavállalót, aki a leginkább megérdemelné a felajánlott utazást.