Gyakornokkiv

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Benedekb (vitalap | szerkesztései) 2011. január 28., 12:29-kor történt szerkesztése után volt. (Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok)

Forrás

http://miau.gau.hu/oktatas/2010osz/bb2.xls

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

A legideálisabb HR gyakornok kiválasztása, egy cég számára, 5 lehetséges jelölt közül.

A feladat előtörténete

Az elmúlt félév során magam is jelentkeztem több Hr gyakornoki állásra is. Tapasztalataim alapján gyűjtöttem össze azokat a tényezőket, amelyek meghatározóak lehetnek egy ilyen pozíciónál. Én magam nem is gondoltam hogy ilyen komoly elvárásaik lehetnek a különböző cégeknek már egy gyakornokkal szemben is.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

Hasonlóságelemzés módszere nélkül azt a jelöltet választottam volna aki a legtöbb órát tudja vállalni egy héten. Ez maximum 40 órát jelent. Minél több időt van benn a munkahelyen, annál több munkafolyamatot tud elsajátítani. Gyorsabban és hatékonyabban tud a szervezet értékes tagjává válni. Több hasonló ilyen jelölt esetében figyelembe vettem volna még az interjúk során levont következtetéseket a jelölt személyéről (mennyire alkalmas az adott munkára, mennyire önálló, határozott személyiség). A következő rangsor alakult ki a vállalt órák alapján:

  • 1. H.A - 40 óra
  • 2. B.D - 32 óra
  • 2. P.Zs - 32 óra
  • 3. K.P - 24 óra
  • 4. G.Á - 16 óra

Nem kell sokat gondolkodni az ideális jelölt személyéről, ő H.A. Az erre vonatkozó adatokat az XLS dokumentumom "alapadatok" lapfüle tartalmazza. A Hr szakmát elsősorban gyakorlati szakmának tartom. Azáltal hogy a gyakornok minden munkanap 8 órát dolgozik, részletesen megismerkedhet a Hr gyakorlati oldalával. Ezért döntöttem volna ezen szempont szerint.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

Feladatomban fiktív adatokkal dolgoztam. Az 5 jelölthöz olyan attribútumokat igyekeztem összeszedni amelyek reálisan is tükrözik azt, hogy mire alapozhatnak a cégek egy gyakornok kiválasztásánál. Gondolkodtam azon hogy bevegyem-e a "Budapesten él-e" attribútumot, ugyanis véleményem szerint ez megkülönböztetésnek számíthat, de mivel tapasztaltam hogy a való életben választhatnak ez alapján is, ezért úgy döntöttem hogy meghagyom.

Objektumok (sorok)

  • G.Á.,
  • P.Zs.,
  • K.P.,
  • H.A.,
  • B.D.

Attribútumok (X, Y oszlopok)

  • Szakmai tudás (pont) irány: 0, minél magasabb a pontszám annál magasabb az elméleti szakmai tudása, annál alkalmasabb a jelölt.
  • Nyelvtudás (szint) irány: 0, minél magasabb a szint, annál esélyesebb az illető a kiválasztásra.
  • Önálló munkavégzés (pont) irány: 0, minél több pontot ér el, annál esélyesebb.
  • Budapesten él-e (kód) irány: 0, az ideálisabb jelölt Budapesten él.
  • Hány órát tud dolgozni egy héten? (óra) irány: 0, az a jó ha minél többet tud dolgozni.

A feladat által érintett célcsoportok

  • Az adott cég HR-es szakemberei,
  • a cég egész HR osztálya

Ha a HR osztálynak sikerül egy olyan gyakornokra akadnia, aki beválik, eredményesen dolgozik és hasznára van az osztálynak, ezáltal az egész szervezetnek, az többféle szempontból is előnyös lehet. Lehetséges a kitanított gyakornokot később főállású munkatársként alkalmazni, így megmarad az az idő és energia, amit az újonnan szervezethez kerülő munkatárs betanításába és szocializációjának elősegítésébe fektettünk volna.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

Egy gyakornok alkalmazása egy cég számára több szempontból is előnyökkel jár. Ha a kiválasztás során megtaláljuk az ideális személyt, akkor egyrészt egy fiatal úgymond 'friss' munkaerő kerülhet a céghez aki lendületet, energiát közvetíthet. Munkája során gyorsan, hatékonyan oldja meg a rá bízott feladatokat, segíti az osztály működését. Így időt is spórolunk. Valamint de nem utolsósorban egy gyakornoki fizetés azért jóval alatta marad egy főállásban foglalkoztatott bérétől. Viszont kompenzálhatja az alacsonyabb fizetést az a hasznosság, amelyet a gyakornok azáltal szerez, amit a cégnél megtanul, megtapasztal. A cég időt, pénzt spórol, a gyakornok széleskörű tapasztalatokat szerez, ami a későbbiekben bizonyosan előnyére válik. Tehát ez egy kölcsönös hasznosságon alapuló együttműködés. Várható kiadások forintban kifejezve:

  • a gyakornok munkabére: nettó 500 Ft/óra - ez alapján maximum 80.000 Ft-ot kaphat kézhez, ha minden héten 40 órát dolgozik egy hónapban. (Ettől lehetnek eltérések, ugyanis a gyakornoki munkaidő betartását valamivel rugalmasabban kezelik tehát kevesebb órája is lehet, ezáltal kevesebb fizetése.)
  • a módszer kidolgozása adott cégre vonatkozóan: 30.000 Ft

Gyakornok foglalkoztatása esetén továbbá nem kell számolnunk a különböző munkáltatói járulékokkal (legalábbis olyan mértékben mint egy főállású foglalkoztatottnál), valamint nem kell számolnunk megválás esetén a végkielégítés összegével sem. A gyakornokot legalább 6 hónapig alkalmazza a cég ebben a státuszban. Erre az időre bizonyosan költségeket takarít meg, így megéri a módszer kidolgozásába fektetett összeg.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

  • Alaptáblázat létrehozása - ez a táblázat a kiindulópont. Tartalmazza az 5 jelöltet és a hozzájuk rendelt 5 attribútumot, ezek azok a szempontok amik a kiválasztás alapjául szolgálnak.
  • Metaadatbázis elkészítése - ez tulajdonképpen az alaptáblázat rendezése, az egyszerűbb összehasonlítás végett.
  • Kimutatás darabra majd értékre - kimutatásvarázsló alkalmazásával. A darabkimutatás megmutatja hogy az egyes objektumokhoz valóban csak egy attribútumot adtunk-e meg.
  • A következő lépés egy rangsortábla felállítása volt - Itt adtam meg az irányokat, az én feladatom esetében minden attribútum iránya 0 volt, vagyis minél nagyobb annál alkalmasabb a kiválasztásra. Az Y0 pedig 1000 pont, ez határozza meg azt, hogy ki az a személy aki legközelebb áll az ideális jelölthöz.
  • A rangsortábla alapján született meg a Coco elemzés - My X program segítségével, aminek eredményeként megtudhatjuk kit válasszunk.

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

A hasonlóság elemzés alapján a következő lett a sorrend:

  • a legmagasabb érték H.A.-hoz tartozik - 1007 pontot ért el, tehát a cég őt választja gyakornoknak.

A többi jelölt ennél alacsonyabb pontszámokkal rendelkezik, tehát a cég értesíteni fogja őket arról, hogy nem ők kerültek kiválasztásra.

  • B.D. - Becslés - 1004 pont,
  • G.Á. - Becslés - 1000.5 pont,
  • P.ZS. - Becslés - 994.5 pont,
  • K.P. - Becslés - 994 pont

A adatokat az XLS dokumentumom 'coco' lapfülén belül a coco mátrix táblázat tartalmazza.

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Úgy gondolom a kiválasztás egy nagyon összetett tevékenység, és ahhoz hogy sikeres legyen szükség van a jelölt releváns, szakmai képességeinek, készségeinek megállapításához (egy Hr gyakornok esetében ez bizonyos szintű szakmai tudásra, jelen esetben nyelvtudásra és az önálló munkavégzés kompetenciáira korlátozódik) tesztek, kérdőívek segítségével. Ez azonban nem elég. Szükség van a személyes benyomásokra is, amiket a jelölt az interjú során vált ki az interjúztató Hr-es szakemberből. Tehát szubjektív és objektív tényezőknek is szerepe van a döntéshozatalban és persze fontos, hogy a cég számára mi a jó: a gyakornok minél több órát tudjon vállalni. Jelen esetben a hasonlóságelemzés attribútumai azonban magukba foglalták a tesztek és az interjúk legfontosabb kérdésköreit, és ez alapján hasonlította össze jelöltjeinket. Ez azt jelenti hogy a hasonlóságelemzés alapján döntenék, ami egyértelmű rangsort állít fel a kapott pontok szerint. Tehát H.A.-t választanám HR gyakornoknak a céghez.

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

nyilatkozat és kitöltési segédlet https://miau.gau.hu/mediawiki/index.php/Ide%C3%A1lis_sz%C3%B3cikk