Autokrol
Ide kerül az autókról a cikkem.
Tartalomjegyzék
- 1 Forrás
- 2 A tervezett alkalmazás/megoldás címe
- 3 A feladat előtörténete
- 4 A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
- 5 A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
- 6 A feladat által érintett célcsoportok
- 7 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
- 8 A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
- 9 Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
- 10 Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
- 11 Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
- 12 Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
Forrás
A forrás letölthető URL-je: []
A tervezett alkalmazás/megoldás címe
Magyarországon vásárolható használt személygépkocsik összehasonlítása különböző tulajdonságok, jellemzők alapján, a vevő szemszögéből.
A feladat előtörténete
Az autók összehasonlításában szeretnék támpontot nyújtani azoknak, akik autóvásárlás előtt állnak. Ezek mindegyike városi autó, nem tartoznak a luxuskategória közé, így több mindenki számára elérhetőek. A vizsgálat során szeretnék fényt deríteni arra, hogy melyik autó éri meg legjobban az árát, illetve a különböző tulajdonságok mennyire határozzák meg az árakat. Persze a tulajdonságok szubjektív tényezők, hiszen minden ember más fontossági sorrend szerint rangsorol, saját ízlésének megfelelően.
A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
A feladat elkészítéséhez az internet világát kértem segítségül. Ma már minden fontos adat megtalálható a világhálón. A jelenlegi helyzetben rendelkezésemre állnak a kiválasztott személygépkocsik tulajdonságai és jellemzői (átlag teljesítmény, átlagfogyasztás, hengerűrtartalom, CO2 kibocsátás és a saját tömeg) és ezeken kívül az árak, melyek természetesen különböznek egymástól. Évjáratot tekintve mindegyik autó 2010-es évjáratú. Az elemzés során szeretnék rámutatni arra, hogy melyik autót éri meg legjobban az árát, melyiket érdemes megvásárolni, a tulajdonságaik, a jellemzőik és az áruk összehasonlítása alapján. Az előbb felsorolt tulajdonságokat tekintve az öt autó közül a Chevrolet Spark a legkedvezőbb (győztes), mert fogyasztása a leggazdaságosabb és átlag teljesítményét tekintve középkategóriás a vizsgált járművek tekintetében. A végső döntéshez azonban hozzájárul a fogyasztó ízlése, és fontos szerepe van annak, hogy esetleg valaki elkötelezett-e valamelyik autógyártó mellett.
A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
A kiválasztott kis személygépkocsik értékelési szempontjainak részletezése.
Objektumok (sorok)
Az általam választott legnépszerűbb városi autók az alábbiak:
• Fiat Panda 1.1 Actuel
• Nissan Micra 1.2 Visia
• Chevrolet Spark
• Ford KA Collection
• Toyota Yaris
Attribútumok (X, Y oszlopok)
Az autók legjellemzőbb tulajdonságaik, melyeknek döntő szerepe van a személygépkocsik megvásárlásában.
• Átlagteljesítmény (LE)
• Átlagfogyasztás (Liter/100 km)
• Hengerűrtartalom (cm3)
• CO2 kibocsátás (g/km)
• Saját tömeg (kg)
• Ár (Ft)
A vizsgált gépjárművek választását befolyásoló tényezők és ezek árra gyakorolt hatása:
• Átlag teljesítmény (LE). Nagyobb a jobb. Maximalizálandó.
• Átlag fogyasztás (l/100 km). Kisebb a jobb. Minimalizálandó. Gazdaságossági szempont.
• CO2 kibocsátás (g/km). Kisebb a jobb. Minimalizálandó. Környezetkímélési szempont.
• Hengerműtartalom (cm3). Nagyobb a jobb. Maximalizálandó.
• Saját tömeg (kg). Nagyobb a jobb. Maximalizálandó.
Az autókereskedések választéka folyamatosan bővül. Az árakat befolyásolja a márka ismertsége. Minél elismertebb márka, annál drágábban lehet értékesíteni.
A feladat által érintett célcsoportok
Általánosságban minden korosztályt érint (magánszemélyeket, vállalkozókat egyaránt), de leginkább azokat, akik a közeljövőben autót szeretnének vásárolni, de még nem döntötték el milyen típust, esetleg régebbi autójukat szeretnék lecserélni. Mivel tipikusan városi autókról van szó, elsősorban olyan embereket érint, akik viszonylag rövid időn belül több helyre szeretnének eljutni városon belül.
A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
A hasonlóságelemzéssel a személygépkocsik tulajdonságainak összehasonlításával választ kaphatok majd arra, hogy a személygépkocsik milyen ár –érték arányt képviselnek, az elemzés pedig segít eldönteni, hogy vásárláskor optimálisan tudjunk dönteni. Kiderül az autók különbözősége, mely gépkocsi olcsóbb, drágább, vagy reális, mennyire döntő a márka neve és a technika. Ford KA Collection a magas forgalmi árból kiindulva már valószínű most 400 000 – 500 000 Forinttal magasabb áron értékesítik, annak ellenére, hogy átlag fogyasztása mind közül a legmagasabb, viszont a többi tulajdonságát figyelve, abszolút a többi autóéval vetekszik. A Chevrolet Spark fogyasztását tekintve a legkedvezőbbnek tűnik, átlag teljesítménye közepes mértékkel bír, kedvezőnek tűnik, valószínű már most 600 000 Forint hasznosság van rajta, ennyivel alacsonyabb áron kínálják, mint amennyit valójában ér. Az összehasonlított autókat figyelemmel kísérve a Nissan Micra tűnik a legkiemelkedőbbnek a városi autók kategóriájában, mert az átlag fogyasztását, teljesítményét és CO2 kibocsátását tekintve a legjobb paraméterekkel rendelkezik, így azt gondolom ezen az autón 500 000 Forint hasznosság várható. Összességében 1 600 000 Forint körüli hasznosság várható a hasonlóságelemzés elvégzésével.
A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
A feladat megoldásának lépései:
• Az autók adatainak gyűjtése internetes adatok segítségével
• A személygépkocsikhoz rendelt különböző tulajdonságok alapadat táblába rendezése: gépjárművek adatai, attribútumok, értékek, dimenzió, forrás, dátum, státusz, megjegyzés. (alapadat tábla)
• PIVOT kimutatás elkészítése (PIVOT munkalap)
• Rangsor készítése Sorszám függvény segítségével, a vizsgált atribútumok alapján. (COCO munkalap)
• Lépcső, segédtábla, célérték függvény elkészítése (COCO munkalap)
• Solver programmal a becslés elkészítése FKERES függvénnyel, ár/érték arány vizsgálata (COCO munkalap)
• A kapott eredmény kiértékelése (COCO munkalap)
Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
A solver becslése szerint az autók tekintetében kisebb nagyobb eltérések láthatók negatív illetve pozitív irányban. A hasonlóság elemzés az alábbi eredményeket hozta:
A Fiat Panda Actuel 2 016 000 Forintos forgalmazott ára és az 2 727 172 Forintos direkt becsült ára között 710 972 Forint eltérés látható, vagyis jelen pillanatban ez az ár hasznosság szempontjából reális.
A Nissan Micra esetében a forgalmazott 2 479 000 Forintos ár, és a 3 174 391 Forintos direkt becsült ár között 695 391 Forint eltérés látható, mely ugyanúgy mint az előző autónál, az értékesítés szempontjából reális, vagyis a vevő szempontjából mindenképpen hasznot jelent.
A Chevrolet Spark autó esetén a forgalmazott 2 milliós ár, és a 2 711 000 Forintos direkt ár között 711 390 Forint eltérés látható, mely akárcsak az előző két autó esetében, ár hasznosság szempontjából reális, és a leendő vevőnek hasznot jelent.
A Ford KA személygépkocsin látható némi veszteség. A forgalmazott 3 219 000 Forintos ár, és a 3 177 715 Forintos direkt ár között 41 285 Forint eltérés látható, melyben arra enged következtetni, hogy az autó ára nem reális a vevő szemszögéből, mert 41 285 Forintot veszít rajta ha úgy dönt ezt az típust választja.
A Toyota Yaris személygépkocsi forgalmazott 2 795 000 Forintos árához képest a direkt modell 3 229 991 Forintos becsült értéke 424 991 Forint hasznot realizál a vevő számára, ezért ez szinté reális ár a vevő szemszögéből.
Megfigyelhető az összehasonlított termékek esetén a direkt modellben a solver becslés szerinti értékekben igazolható, hogy a piaci ár függ az attribútumoktól.
Átlagfogyasztást tekintve a Chevrolet és a Toyota solver értékei azonos forint értéket mutatnak (11 392 Ft), mely azt jelenti, hogy a piaci árban az attribútum ugyanazon értéket képviseli. A többi autó tekintetében az átlagfogyasztás forint értékei nem befolyásolják az árat, hiszen nulla értéket mutatják.
Az átlag teljesítmény forint értékei azonban mindegyik autónál a legnagyobb értékarányt képviselik, és az összes tulajdonságot figyelembe véve, az átlagteljesítmény a legdominánsabb befolyásoló tényező a piaci ár befolyásolását tekintve, mely az alábbiak szerint alakult:
Fiat Panda esetén 2 699 999 Forint
Nissan Micra estén: 3 058 848 Forint
Chevrolet Spark esetén 2 699 999 Forint
Ford KA Collection esetén 3 058 848 Forint
Toyota Yaris esetén 3 058 848 Forint
A hengerműtartalom két autónál egyáltalán nem befolyásolja az árat, három autónál is csak kismértékben:
Fiat Panda esetén 27 174 Forint
Nissan Micra estén: 104 151 Forint
Ford KA Collection esetén 118 867 Forint
A CO2 kibocsátás egyetlen autónál befolyásolja az árat, ott is elenyésző mértékben: Nissan Micranál 11 392 Forinttal. A saját tömeg szintén egyetlen autónál jelentkezik befolyásoló tényezőként, a Toyota Yarisnál 159 751 Forinttal.
Megfigyelhető az összehasonlított termékek esetén a direkt modellben a solver becslés szerint az alapillat, az allergia teljesen azonos, az erősség és a tartósság pedig majdnem azonos forint értékek mutatnak, tehát hasonló intervallumban mozognak. A piaci árban az egyes attribútumok ugyanolyan értéket képviselnek.
Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
Az elemzésben résztvevő autók forgalmazott árainak különbsége a legdrágább és a legolcsóbb között 1 219 000 Forint. A COCO elemzés számszerűsítve mutatja meg, hogy melyik autót érdemes megvásárolni, a vevő szemszögéből melyik az az autó, melyen nem veszít az árat tekintve. A forgalmazott árak és a solver által becsült értékek összevetésének eredményeiben arra a következtetésre jutottam, hogy a hat autó közül a Nissan Micrát kivéve (melyen 41 285 Forint veszteség mutatkozik) a többi személygépkocsi mindenképpen megéri az árát, vagyis relatíve jó áron lehet hozzájutni. Az autók valódi és becsült ára közötti eltérés arra következtet, hogy ezeket az autókat érdemes megvásárolni.
Chevrolet Spark 711 390 Forint haszon
Fiat Panda Actuel 710 972 Forint haszon
Nissan Micra 695 391 Forint haszon
Toyota Yaris 434 991 Forint haszon
Persze a Nissan Micra minimális vesztesége abszolút elenyészőnek mondható a többi autó hasznosságát nézve, tehát a Nissan Micra sem annyira veszteséges autó, hogy aki márka elkötelezett például, ne vásárolja meg.
De mivel elemzésem célja, hogy a vevők szemszögéből vizsgáljam az autók ár-érték arány mozgását, ezért cél a legtöbbet nyerni a vevők szemszögéből. A különböző autók összehasonlításában a legjobb döntés, a győztes a Chevrolet Spark.
Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
Napjainkban rengeteg autó fordul meg a piacon, hetente cserélődnek a személygépkocsik, az autógyártó vállalatok versenyeznek termékeikkel, széles kínálatukkal. A hasonlóságelemezéssel a személygépkocsik különböző tulajdonságainak figyelembe vételével a Ford KA Collection már most hasznot realizál a kereskedőknek, azonban a leendő autóvásárlóknak nem, mivel az öt autó közül ez forgalmazzák a legdrágábban. E személyautónál 400 000 – 500 000 Forint hasznot reméltem, melyből csak 41 285 Ft realizálódott. Chevrolet Spark esetében 600 000 Forint hasznot vártam melyből több, 711 390 realizálható az elemzés szerint, akárcsak a Nissan Micra esetében 500 000 Forint hasznot remélem, melyből 695 391 Ft realizálható. Az elemzés elvégzése előtt 500 000 hasznot vártam, az elemzés azonban az összes autó forgalmazott és becsült árát tekintve 2 511 459 Ft haszon a megvalósítható. A végső győztes a vevő szemszögéből a Chevrolet Spark, melyhez 711 390 Forinttal juthat olcsóbban, ha úgy dönt ilyen autót vásárol.
Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba=
Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
A kutatásaim alapjául szolgáló személygépkocsikról az információkat az alábbi elektronikus helyekről állítottam össze:
http://www.hasznaltauto.hu/auto/fiat/panda/fiat_panda_1.1_actual-3991568
http://www.hasznaltauto.hu/auto/nissan/micra/nissan_micra_1.2_visia_uj_micra_keszletrol-4376260
http://www.hasznaltauto.hu/auto/chevrolet/spark/chevrolet_spark_1.0-4478494
http://www.hasznaltauto.hu/auto/ford/ka/ford_ka_1.2_grand_prix_egyedi-4514971
http://www.hasznaltauto.hu/auto/toyota/yaris/toyota_yaris_1.0-4523257
Az összehasonlító elemzésben segítséget nyújtott:
https://miau.gau.hu/mediawiki/index.php/Ide%C3%A1lis_sz%C3%B3cikk
A témához kapcsolódó hasonló konkurens anyag az interneten: