Tur 1 zsz diosjeno
Tartalomjegyzék
- 1 Forrás
- 2 A tervezett alkalmazás/megoldás címe
- 3 A feladat megoldásának jelenlegi helyzete (best practice) és ennek értékelése/kritikája
- 4 A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
- 5 Objektumok (sorok)
- 6 Attribútumok (X, Y oszlopok)
- 7 A feladat által érintett célcsoportok
- 8 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
- 9 A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
- 10 Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
- 11 Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉSEK)
Forrás
A tervezett alkalmazás/megoldás címe
Diósjenő SWOT analízise külföldi vendégek száma alapján a különböző típusú szálláshelyeken
A feladat megoldásának jelenlegi helyzete (best practice) és ennek értékelése/kritikája
Ha SWOT analízist szeretnénk készíteni, akkor a település kiválasztása után adatok gyűjtésére van szükség. Az adatokat legkönnyebben a KSH honlapján találhatjuk meg, ahol több statisztikai táblázat, diagram, elemzés áll rendelkezésünkre. Ezekből a táblázatokból össze tudjuk gyűjteni az adott település adatait és azokat az értékeket is, amik az adott térséghez tartoznak. Az adott térség adataira azért van szükség, mert ehhez hasonlítjuk az általunk kiválasztott település értékeit. A kistérség adataiból átlagot számolunk és ehhez viszonyítjuk a kiválasztott település turizmusának alakulását. Attól függ, hogy erősségről vagy gyengeségről beszélünk, hogy a saját területünk értékei az átlaghoz képest hol helyezkednek el. Ha az átlagnál nagyobb az érték, akkor erősségről, ha kevesebb, akkor pedig gyengeségről beszélünk.
Diósjenő esetében a kimutatás azt mutatja, hogy:
Falusi szálláshelyeknél:
- A 2005-ös adat szerint az egész térségbe egy falusi szálláshelyre átlagosan 7 külföldi vendég látogatott el. Diósjenő esetében ez az érték 5 fő volt. Ebben az esetben akkor gyengeségről beszélünk.
- 2006-ban az átlag ugyanúgy 7 fő volt. A település értéke viszont 26 külföldi vendégre emelkedett. Szóval a térség erősödött.
- A 2007-es évben a térség átlaga 5 külföldi vendég volt, a diósjenői érték 24 főre emelkedett, így ebben az évben erősségről beszélünk.
- 2008-ban a diósjenői érték 25 fő volt, míg az egész térség átlaga ebben a szálláshely típusban 4 főre csökkent. Továbbra is erősségről beszélhetünk a település esetében.
- 2009-ben az átlag 5 külföldi vendégre emelkedett a diósjenői látogatókkal egyetemben, akiknek a száma ebben az évben 56 volt.
- 2005 és 2009 között a külföldi vendégek száma a falusi szállásadás mutató tekintetében a lehetősekhez sorolható mivel az értékek növekvő tendenciát mutatnak.
Kempingeknél:
- A 2005-ös adat szerint a kempingeket átlagosan 1 külföldi vendég vett igénybe. Diósjenő esetében ez az érték 15 volt, itt tehát erősség áll fenn.
- 2006-ban az átlag lecsökkent 0 főre, és a település esetében emelkedett 8 főre az érték.
- 2007-ben a település értéke 23 külföldi vendég volt, míg a térség átlagos látogatottsága a kempingekben újra 1 főre emelkedett.
- 2008-ra a diósjenői érték 11-re csökkent, de a térség átlaga újra lecsökkent 0 külföldi vendégre.
- 2009-ben megint csak az átlagos látogatottsága a térségnek nőtt 1 külfödli látogatóra, Diósjenő esetében pedig emelkedett 24 főre.
- 2005 és 2009 között a külföldi vendégek száma a kempingek mutató tekintetében a veszélyekhez sorolható mivel az értékek ingadozást mutatnak.
Kereskedelmi szálláshelyeknél:
- A 2005-ös évben a térségben kereskedelmi szálláshelyre átlagosan 42 külfödi vendég látogatott el. A diósjenői település esetében ez az érték 41 fő volt, vagyis itt gyengeségről beszélhetünk.
- 2006-ban az átlagos érték 43 külföldi látogatóra nőtt, a diósjenői település értéke pedig 25 főre csökkent.
- 2007-es évben az átlag lecsökkent 35 főre, míg Diósjenő esetében a külföldi vendégek száma 29 főre emelkedett.
- 2008-ban az átlagos látogatottság 68 külföldi látogatóra emelkedett. Ehhez viszonyítva Diósjenőn ez az érték 31 fő volt.
- 2009-ben az átlag 53 főre csökkent, a település külföldi vendégeinek száma pedig 24 fő volt.
- 2005 és 2009 között a külföldi vendégek száma a kereskedelmi szálláshelyek mutató tekintetében a veszélyekhez sorolható mivel az értékek csökkenő tendenciát mutatnak.
Magánszálláshelyeknél:
- 2005-ben a térség magánszálláshelyein átlagosan 7 külföldi vendég volt. Diósjenőnél ezekben a szállástípusokban lévő vendégek száma 5 fő volt. Ennél a szállástípusnál ebben az évben gyengeségről beszélünk.
- 2006-ban átlagosan 7 külföldi vendég látogatott el az adott szálláshelytípusra. Diósjenőre ebben az évben 26 fő érkezett.
- 2007- ben mind az átlagos látogatottság 5 fő, míg a diósjenői külföldi vendégek száma 24 fő volt. Itt gyengeségről beszélhetünk.
- 2008- ban az átlagos látogatottság tovább csökkent 4 főre, míg Diósjenő esetében ez a szám 25 fő volt, vagyis újfent erősségről beszélhetünk.
- 2009-es évben a szálláshelytípus átlagos látogatottsága vissza nőtt 5 külföldi vendégre, a diósjenői érték pedig 56 főre alakult.
- 2005 és 2009 között a külföldi vendégek száma a magányszálláshelyek mutató tekintetében a lehetősekhez sorolható mivel az értékek növekvő tendenciát mutatnak.
Nyaralóházaknál:
- 2005-ben a térség nyaralóházaiban megszálló külföldi vendégek száma átlagosan 1 fő körül alakult, Diósjenő esetében ez 26 fő volt.
- 2006-ban a térség átlaga hasonlóan alakult, míg Diósjenőn ez az érték 13 fő volt.
- 2007-ben a térség átlaga nem változott, a diósjenői átlagos külföldi vendégek száma pedig 2 főre csökkent.
- 2008-ban az átlag 12 főre emelkedett, a diósjenői érték pedig 3 volt, tehát gyengeségről beszélhetünk.
- 2009-re 8 külföldi vendégre csökkent le. A diósjenői értékek pedig 0 fő volt.
- 2005 és 2009 között a külföldi vendégek száma a nyaralóházak mutató tekintetében a veszélyekhez sorolható mivel az értékek csökkenő tendenciát mutatnak.
Panzióknál:
- 2005-ös évben a térség panzióit meglátogató külföldi vendégek száma átlagosan 16 fő körül alakult. A mi településünk esetében ez az érték 0 fő volt, vagyis gyengeségről beszélünk.
- 2006-ban mind az átlagos látogatottság csökkent, míg a diósjenői látogatottság emelkedett. Az átlagos külföldi vendégek száma 12 fő volt, a diósjenői látogatók száma pedig 4 fő.
- 2007-es évben az átlagos látogatottság tovább csökkent a térségben 9 külföldi vendégre, míg Diósjenőn maradt a 4 vendég.
- 2008-ban az átlagos látogatottság 24 külföldi vendég volt. Diósjenőre pedig 17 fő látogatott el. Vagyis az átlagon alul teljesített a település.
- 2009-ben 0 külföldi vendég volt Diósjenőn. Az egész térség átlaga pedig 12 fő volt.
- 2005 és 2009 között a külföldi vendégek száma a panziók mutató tekintetében a veszélyekhez sorolható mivel az értékek először növekvő majd csökkenő tendenciát mutatnak.
Szállodáknál:
- 2005-ben a térség szállodáiban átlagosan 25 külföldi vendég tartózkodott. A diósjenői szállodákban ez az érték 0 fő volt, így a szállodáknál gyengeset észlelhetünk.
- 2006-ban az átlagos látogatottság 30 főre nőtt. A mi településünknél ez az érték továbbra is 0 maradt.
- 2007-ben a külföldi vendégek száma Diósjenőn változatlan volt. Az egész térség átlaga pedig 26 fő volt.
- 2008-ban Diósjenő értéke maradt 0, míg a térség átlagos látogatottsága 31 főre nőtt.
- A 2009-es évben a térség szállodáinak külföldi látogatóinak száma átlagosan 33 fő volt. A diósjenői érték ebben az évben is 0 fő volt.
- 2005 és 2009 között a külföldi vendégek száma a szállodák mutató tekintetében a veszélyekhez sorolható mivel az értékek minden évben 0 főt mutatnak.
A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
Az adatgyűjtés során nem ütköztünk nehézségekbe, minden információ elsőre és könnyen elérhető volt. Az adatbázisunkban 25 település található 7 mutató szerint osztályozva.
Objektumok (sorok)
- Alsópetény
- Bánk
- Berkenye
- Borsosberény
- Diósjenő
- Felsőpetény
- Horpács
- Keszeg
- Kétbodony
- Kisecset
- Legénd
- Nagyoroszi
- Nézsa
- Nógrád
- Nógrádsáp
- Nőtincs
- Ősagárd
- Pusztaberki
- Rétság
- Romhány
- Szátok
- Szendehely
- Szente
- Tereske
- Tolmács
Attribútumok (X, Y oszlopok)
- Külföldi vendégek száma a falusi szállásadásban (1000 lakosra jutó vendégek száma): az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél több a vendég, annál jobb a település turisztikai szempontból
- Külföldi vendégek száma a kempingekben (1000 lakosra jutó vendégek száma): az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél több a vendég, annál jobb a település turisztikai szempontból
- Külföldi vendégek száma a kereskedelmi szálláshelyeken(1000 lakosra jutó vendégek száma): az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél több a vendég, annál jobb a település turisztikai szempontból
- Külföldi vendégek száma a magánszálláshelyeken (1000 lakosra jutó vendégek száma): az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél több a vendég, annál jobb a település turisztikai szempontból
- Külföldi vendégek száma a nyaralóházakban (1000 lakosra jutó vendégek száma): az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél több a vendég, annál jobb a település turisztikai szempontból
- Külföldi vendégek száma a panziókban (1000 lakosra jutó vendégek száma): az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél több a vendég, annál jobb a település turisztikai szempontból
- Külföldi vendégek száma az szállodákban (1000 lakosra jutó vendégek száma): az iránya minél nagyobb annál jobb, mert minél több a vendég, annál jobb a település turisztikai szempontból
A SWOT-elemzés 2005-2009-es időintervallumot vizsgál.
A feladat által érintett célcsoportok
A SWOT-elemzés eredményét a helyi közösség turisztikai felelőse, az adott kistérség önkormányzata és esetleg még a Magyar Turizmus Zrt. is hasznosíthatja, mert hasznát vehetik különböző marketing elemzések céljából. Valamint megállapítható, hogy az adott településnek melyik turizmus fejlesztési stratégiát érdemes követniük
A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
Az elemzés alapján meg tudjuk határozni azt a területet melynek fejlesztésével a legnagyobb anyagi hasznot tudjuk elérni. Az elemzés várható hasznossága azért jobb, mint a best practice elemzéseké, mivel itt a teljes kistérség adatait összehasonlítva hozzuk meg a döntésünket, míg utóbbi esetében ezeket a következtetéseket az országos adatokból vontuk le. A best practice elemzések az objektumokat nem teljeskörűségre törekedve hasonlítják össze.
A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
A feladat végrahajtása során az alábbi lépéseket követtem:
Adatlegyűjtés Adatbázis létrehozása Kimutatások létrehozása Standardizálás Y0-elemzés További elemzés Eredményadatbázis létrehozása Eredménypivot létrehozása Diagramok létrehozása Szócikk létrehozása
Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
Erősségek és gyengeségek 2005-2009
Diósjenő és a falusi szállásadás
- 2005 :A vizsgált Diósjenő település a 2005. évi Külföldi vendégek száma a falusi szállásadásban mutató tekintetében kiegyenlítetten teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.
- 2006 :A vizsgált Diósjenő település a 2006. évi Külföldi vendégek száma a falusi szállásadásban mutató tekintetében kiegyenlítetten teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.
- 2007 :A vizsgált Diósjenő település a 2007. évi Külföldi vendégek száma a falusi szállásadásban mutató tekintetében kiegyenlítetten teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.
- 2008 :A vizsgált Diósjenő település a 2008. évi Külföldi vendégek száma a falusi szállásadásban mutató tekintetében kiegyenlítetten teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.
- 2009 :A vizsgált Diósjenő település a 2009. évi Külföldi vendégek száma a falusi szállásadásban mutató tekintetében kiegyenlítetten teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.
Diósjenő és a kempingek
- 2005 :A vizsgált Diósjenő település a 2005. évi Külföldi vendégek száma a kempingekben mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.
- 2006 A vizsgált Diósjenő település a 2006. évi Külföldi vendégek száma a kempingekben mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.
- 2007 :A vizsgált Diósjenő település a 2007. évi Külföldi vendégek száma a kempingekben mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.
- 2008 :A vizsgált Diósjenő település a 2008. évi Külföldi vendégek száma a kempingekben mutató tekintetében kiegyenlítetten teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.
- 2009 :A vizsgált Diósjenő település a 2009. évi Külföldi vendégek száma a kempingekben mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.
Diósjenő és a kereskedelmi szálláshelyek
- 2005 :A vizsgált Diósjenő település a 2005. évi Külföldi vendégek száma a kereskedelmi szálláshelyeken mutató tekintetében kiegyenlítetten teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.
- 2006 A vizsgált Diósjenő település a 2006. évi Külföldi vendégek száma a kereskedelmi szálláshelyeken mutató tekintetében kiegyenlítetten teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.
- 2007 :A vizsgált Diósjenő település a 2007. évi Külföldi vendégek száma a kereskedelmi szálláshelyeken mutató tekintetében kiegyenlítetten teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.
- 2008 :A vizsgált Diósjenő település a 2008. évi Külföldi vendégek száma a kereskedelmi szálláshelyeken mutató tekintetében kiegyenlítetten teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.
- 2009 :A vizsgált Diósjenő település a 2009. évi Külföldi vendégek száma a kereskedelmi szálláshelyeken mutató tekintetében kiegyenlítetten teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.
Diósjenő és a magánszálláshelyek
- 2005 :A vizsgált Diósjenő település a 2005. évi Külföldi vendégek száma a magánszállásadásban mutató tekintetében kiegyenlítetten teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.
- 2006 A vizsgált Diósjenő település a 2006. évi Külföldi vendégek száma a magánszállásadásban mutató tekintetében kiegyenlítetten teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.
- 2007 :A vizsgált Diósjenő település a 2007. évi Külföldi vendégek száma a magánszállásadásban mutató tekintetében kiegyenlítetten teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.
- 2008 :A vizsgált Diósjenő település a 2008. évi Külföldi vendégek száma a magánszállásadásban mutató tekintetében kiegyenlítetten teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.
- 2009 :A vizsgált Diósjenő település a 2009. évi Külföldi vendégek száma a magánszállásadásban mutató tekintetében kiegyenlítetten teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.
Diósjenő és a nyaralóházak
- 2005 :A vizsgált Diósjenő település a 2005. évi Külföldi vendégek száma a nyaralóházakban mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.
- 2006 A vizsgált Diósjenő település a 2006. évi Külföldi vendégek száma a nyaralóházakban mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.
- 2007 :A vizsgált Diósjenő település a 2007. évi Külföldi vendégek száma a nyaralóházakban mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.
- 2008 :A vizsgált Diósjenő település a 2008. évi Külföldi vendégek száma a nyaralóházakban mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.
- 2009 :A vizsgált Diósjenő település a 2009. évi Külföldi vendégek száma a nyaralóházakban mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.
Diósjenő és a panziók
- 2005 :A vizsgált Diósjenő település a 2005. évi Külföldi vendégek száma a panziókban mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.
- 2006 A vizsgált Diósjenő település a 2006. évi Külföldi vendégek száma a panziókban mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.
- 2007 :A vizsgált Diósjenő település a 2007. évi Külföldi vendégek száma a panziókban mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.
- 2008 :A vizsgált Diósjenő település a 2008. évi Külföldi vendégek száma a panziókban mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.
- 2009 :A vizsgált Diósjenő település a 2009. évi Külföldi vendégek száma a panziókban mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.
Diósjenő és a szállodák
- 2005 :A vizsgált Diósjenő település a 2005. évi Külföldi vendégek száma a szállodákban mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.
- 2006 :A vizsgált Diósjenő település a 2006. évi Külföldi vendégek száma a szállodákban mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.
- 2007 :A vizsgált Diósjenő település a 2007. évi Külföldi vendégek száma a szállodákban mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.
- 2008 A vizsgált Diósjenő település a 2008. évi Külföldi vendégek száma a szállodákban mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.
- 2009 :A vizsgált Diósjenő település a 2009. évi Külföldi vendégek száma a szállodákban mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.
Lehetőségek és veszélyek 2005-2009
Diósjenő és a falusi szálláshelyek: A Külföldi vendégek száma a falusi szállásadásban mutató tekintetében a lehetőségek kihasználása nagyobb mértékben sikerült, mint amennyire az indokolt lenne.
Diósjenő és a kempingek: A Külföldi vendégek száma a kempingekben mutató tekintetében a lehetőségek kihasználása nagyobb mértékben sikerült, mint amennyire az indokolt lenne. Diósjenő és a kereskedelmi szálláshelyek: A Külföldi vendégek száma a kereskedelmi szálláshelyeken mutató tekintetében a veszély nagyobb mértékű, mint amekkora indokolt lenne adott esetben. .
Diósjenő és a magánszálláshelyek: A Külföldi vendégek száma a magánszállásadásban mutató tekintetében a lehetőségek kihasználása nagyobb mértékben sikerült, mint amennyire az indokolt lenne.
Diósjenő és a nyaralóházak: A Külföldi vendégek száma a nyaralóházakban mutató tekintetében a veszély nagyobb mértékű, mint amekkora indokolt lenne adott esetben.
Diósjenő és a panziók: A Külföldi vendégek száma a panziókban mutató tekintetében a lehetőségek kihasználása nagyobb mértékben sikerült, mint amennyire az indokolt lenne.
Diósjenő és szállodák: A Külföldi vendégek száma a szállodákban mutatóban rejlő lehetőség kihasználásra kerül.