TG

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen TG (vitalap | szerkesztései) 2011. június 14., 22:25-kor történt szerkesztése után volt. (A feladat által érintett célcsoportok)

Forrás

[1]

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Lakásbiztosítást szeretnék kötni, melyik biztosító ajánlatát válasszam?

A feladat előtörténete

A feladat témájának kiválasztása egyéni indíttatású. Régi lakás biztosítási szerződésem helyett új, aktuális terméket szeretnék kötni.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

Ha a fenti kérdéssel először találkozom, akkor egyszerűen a hivatkozásban jelzett internetes bróker kalkulációl weboldalán a kapott éves díjak szerint sorrendbe állítottam volna az objektumokat. A kapott eredményeket szubjektív értékelés alapján rangsoroltam volna, gyakorlatilag hallomás alapján értékelnék egy biztosítót és az ő ajánlatát. A feladatban kiválasztott szempontok a barátok és kollégák megkérdezéséből lettek kiszűrve. Ha nem végzek elemzést, akkor ezeket a hallott véleményeket állítom saját sorrendembe.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

Az anyaggyűjtéskor nem volt probléma tekintve, hogy biztosítónál dolgozom. Kollégákat kérdeztem meg és az interneten tájékozódtam. A biztosító társaságok jellemzéséhez hivatalos üzleti eredményeket vettem alapul.

Objektumok (sorok)

Objektumok:

- KÖBE
- MKB
- UNION
- AEGON
- UNIQA
- ALLIANZ

Attribútumok (X, Y oszlopok)

Attribútumok:

Egyéb adatokat szereztem be különböző forrásokból:

- Az adott biztosító piaci részesedése 2010. I-III. negyedévében, %-ban kifejezve.
- Az adott biztosítóról megkérdezés alapján megállapított kárrendezési tapasztalat.
- Az árajánlat figyelembe vételével a leírás alapján az alap fedezeteken kívül ad-e többlet szolgáltatást?
- Mekkora az adott biztosító Nem-Élet üzletágának piaci részesedése 2010. I-III. negyedévben?
- Mekkora az adott biztosító piaci növekedése 2010. I-III. negyedévét vizsgálva?

A feladat által érintett célcsoportok

Minden olyan magánszemély, aki lakását és hozzá kapcsolódó ingóságait teljeskörű, minden fedezetre kiterjedő lakásbiztosítási szerződéssel szeretné védeni.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

Bíztam abban, hogy a fenti szempontok figyelembe vételével megállapíthatom az egyes biztosítók árajánlatáról azok megfelelő ár / érték arányát, így lehetőségem lesz kiszűrni azokat az ajánlatokat, melyek esetenként túl drágák, vagy éppen túl olcsók. A túl drága ajánlat felesleges többlet kiadást jelentene a biztosítási díjban, melyet a választott szempontok nem támasztanak alá. A túl olcsó ajánlat pedig esetleg egy későbbi kárkifizetésnél szembesítene olyan szolgáltatási hiányosságokkal, melyek kellemetlenséget jelentenének.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

A feladat megoldásainak lépése:

-Piackutatás a kollégák körébe a kárrendezési tapasztalatok figyelembe vételével

-Objektum meghatározása (Azon biztosítók kiválasztása, melyek megfelelő, és teljes kockázatra kiterjedő ajánlatot adtak a kalkuláció során)

- Attribútumok meghatározása (A www.mabisz.hu oldal segítségével minél több olyan piaci információ beszerzése, mely jellemezheti az adott társaságot)

-Cél kijelölése: a szolgáltatások összehasonlítása a díjakkal, a legreálisabb ajánlat kiválasztása

-Pivot tábla elkészítése

-Rangsorok kialakítása

-Tábla készítése Sorszám képlet segítségével

-Coco tábla készítése, FKERES függvény bevonásával

-Érzékenység és fontosság vizsgálatok az egyes attribútumok esetében (átlag és szórás)

-Solver lefuttatása

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

A biztosítási ajánlatokat Ft/év értéken vizsgáltam, mely a végén érdekes eredményekre vezetett. Mint kiderült az egyik legfontosabb szempont a kárrendezési tapasztalat volt, de a végértékelésnél meglepő eredmény született: A vizsgált szempontok figyelembe vételével minden ajánlat reális, a biztosítási díj arányban áll a feltételezett szolgáltatásokkal.

Számomra érdekes eredmény, hogy a piaci növekedés üteme fontossági sorrendben megelőzte a Nem-Élet állomány díjat és az állomány nagyságát, melyet személy szerint szubjektív módon előrébb tennék.

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Az elemzéssel az volt a célom, hogy kiválaszthassam a magyar biztosítási piacról a legjobb, és leg értékarányosabb ajánlatot egy ingatlan biztosítási fedezetére. Az attribútumok között nagy különbségek voltak, hiszen a piacon több kisebb és pár nagy állománnyal rendelkező biztosító tevékenykedik. Tapasztalatom szerint az állomány nagysága arányban van a piacra lépés idejével is, a régebben piacon lévő társaságok nagyobb állományt szereztek az eltelt évek során.

FONTOSSÁGI rangsor értékelése

A rangsorból megállapítható, hogy a kollégák megkérdezéséből megkapott kárrendezési tapasztalat az összes termék közül, hiszen, minél rosszabb tapasztalattal rendelkezünk egy társasággal szemben, annál bizalmatlanabbak vagyunk a jövőbeni kárunk enyhítésére vonatkozólag. kevesebb kakaó van egy termékben annál rosszabb minőségű. Fontos még a többlet szolgáltatások megléte, hiszen ez növeli az értékarányt ugyanolyan, vagy hasonló éves díjak esetén.

ÉRZÉKENYSÉGI rangsor értékelése

Az érzékenység azt mutatja meg, hogy mennyire érzékeny adott attribútum változására a modell alapján kiszámított (javasolt) összeg (információs ráfordítás költsége.) A sorrend itt is a fontosságot tükrözte, de kitűnt, hogy a fontosságnál harmadik helyre rangsorolt piaci növekedés üteme a legkevésbé sem befolyásolja a választás érzékenységét, messze az utolsó helyre került.

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

A COCO elemzés nagy segítség lehet annak megállapítására, hogy a biztosítás éves díja mennyire tükrözi a várható szolgáltatások minőségét, mértékét. A vásárló saját szempont rendszere alapján képes rangsorolni a látszólat eltérő, vagy éppen nagyon hasonlónak tűnő ajánlatokat. Mivel a vizsgálati eredmények meglepő módon a kiválasztott szempontok figyelembe vételével azt az eredményt hozták, hogy minden kiválasztott biztosító ajánlata reális, és érték arányos, ezért a vásárló saját megítélésére van bízva, hogy melyiket választja, hol köti meg a szerződést.

További elemzések, vagy egyéb szempontok felkutatása és bevonása segítheti a választást. De jelenlegi szakmai tudások alapján nem tudtam olyan szempontokat bevonni, melyekre egyértelmű döntést tudnék alapozni, így elfogadom azt az eredményt, hogy a magyar biztosítási piacon az általam választott ingatlanra reális ajánlatokat kaphatok.


Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

nyilatkozat és kitöltési segédlet

A feladat elkészítése során az alábbi források kerültek felhasználásra:

http://www.mabisz.hu/images/stories/docs/publikaciok/negyedeves/2010-i-iii-negyed.pdf

www.netrisk.hu (Lakásbiztosítási díjkalkuláció)

http://www.netrisk.hu/biztositas_dijszamitas/lakas_biztositas/lakas.php

Saját forrás (dolgozók megkérdezése az egyes biztosítókról a kárrendezési tapasztalat kérdésében)