Miau Wiki:Projekt-portál

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Kbarbara (vitalap | szerkesztései) 2011. június 22., 20:14-kor történt szerkesztése után volt. (A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER))

A felelősségteljes adatkezelésről szóló nyilatkozat

Alulírott Kovács Barbara (Neptun kód:JRXSUF) ezennel kijelentem, hogy az általam készített, a <feladatterv URL-je> internetes címen elérhető önálló feladat és mellékletei kapcsán feldolgozott minden egyes adat esetén helyesen adtam meg ezek forrását és státuszát (közhasznú, ill. valós, de anonimizált), illetőleg messzemenőkig gondoskodtam arról, hogy az anonimizálás érdekében tett lépések eredményeként a védett adatok valós forrása ne legyen feltárható. Egyben kijelentem, hogy az érintett szervezeteket és személyeket a feladatról és az adatok felhasználásának fentebb megadott módjáról tájékoztattam, s az érintettek hozzájárulásukat adták adataik anonim közzétételéhez. Az adatok hiányos védelméből fakadó mindennemű kárigényért teljes mértékben felelősséget vállalok.

Forrás

 http://miau.gau.hu/oktatas/2010tavasz/czm.xls

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Nyolc különböző típusú LCD televízió összehasonlítása hasonlóság-elemzéssel, mely segítségével megtudhatjuk melyik éri meg legjobban az árát.

A kérdésre adható válaszok

A kigyűjtött adatok alapján összehasonlítja a tévéket, és kihozza a vásárlók számára, hogy melyik televízió ára a legreálisabb a képességeihez mérten. A Coco modul elemzése alapján, a televíziók vizsgált tulajdonságait tekintve az LG 32 LC 3 R tipus a legjobb választás a vásárló számára, valamint a HITACHI 32 LD 7200 tipus éri meg legkevésbé az árát,. Az LG 32 LC 25 R, az LG 37 LC 2 RR és a Sony KDL 32 N 2500 még reális áron kapható, a Panasonic TH-37 PV már drága. A többi készülék - Loewe Spheros R 32 és a Samsung LE-32 N 71 - áraikat és teljesítményeiket figyelembe véve kiegyenlítettnek bizonyultak.

A kérdés által érintett célcsoportok

Azok a vásárlók, akik LCD televíziót szeretnének vásárolni, és tudni szeretnék, hogy ár-teljesítmény viszonylatban melyiket érdemes választaniuk.

A kérdés megválaszolása kapcsán várható hasznosság

A hasonlóság-elemzésből kiderül, hogy ár-teljesítmény viszonylatban melyik televízió ára reális (kiegyenlített), melyik drága illetve olcsó. Illetve a vásárlóknak nyújt segítséget abban, hogy a televíziók teljesítményéhez mérten tudják megítélni, melyik a számukra legmegfelelőbb típus, valamint, hogy ne a márkanév illetve csak a képernyőméret figyelembevételével vásároljanak.

A feladat által érintett célcsoportok

A célcsoport a szállítók kiválasztásában, javaslattételében résztvevő munkatársak (feladatmenedzserek, igénylők)

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

A Solver alkalmazásával lehetőség nyílik az egyéni, saját preferenciarendszer szerinti értékelésre, amely azért jelent többletet a jelenlegi rendszerhez képest, mert a felhasználó maga állíthatja be, hogy mely szempontokat milyen súllyal szeretné az értékelésnél figyelembe venni. Pl. egy projektmenedzser műszaki szemléletű megközelítésében irreleváns lehet az adott szállító számlakezelési gyakorlata, így azt, súlyát a „0” értékre állítva, figyelmen kívül hagyhatja.

A válaszokat befolyásoló tényezők

A televíziók vizsgálatánál hét befolyásoló tényezőt vettem figyelembe : 
- Képméret
- Fényerő
- Látószög
- Memória
- Hangerő
- Ár

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

1. Objektumok meghatározása

2. Attribútumok meghatározása (Műszaki paraméterek,Ár)

3. Az adatok összegyűjtése internetes oldalakról.

4. Pivot tábla elkészítése.

5. Pivot táblából súlyozott eredmények

6. Helyezés tábla elkészítése Sorszám képlet segítségével.

7. Solver tábla elkészítése HA függvény segítségével.

8. Solver, becslés készítése és az eredmények értékelése.

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

A Solver ítélet oszlop értékei az alábbiak: • 70% fölött: „megfelel” (előnyt élveznek a kiválasztásnál) • 41 – 70%: „elfogadható” (céget nyilvántartják az MSZK-ban, de fejlesztésre ösztönzik a céget) • 40% alatt: „nem felel meg” (az MSZK-ból törölni kell, ha nem mutat hajlandóságot a fejlesztésre).


Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Az összes szempontot figyelembe véve, megállapítható, hogy a vizsgált cégek közül egy cég teljesítménye felel meg a vállalat műszaki beszállítóival szemben támasztott követelményeknek. 4 cég minősítési eredménye elmarad az elvárttól, egy cégnek pedig a kizárása javasolt a jövőbeni foglalkoztatásból.


Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

A minősítési rendszer megteremti annak lehetőségét, hogy egy szállító kiválasztásánál az minősítési eredmények birtokában objektívabb döntést tudjunk meghozni. Azonban ha felhasználó a saját szempontrendszerét helyezi előtérbe, akkor a továbbfejlesztett rendszer erre is alternatívát kínál.


Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

HA a minősítés során a vizsgált cég 40% alatt teljesített, ÉS nem tett lépéseket a tevékenységének javítására, AKKOR a céggel meg kell szüntetni az üzleti kapcsolatot.

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

Felhasznált dokumentum: a vállalat Eljárási utasítása a „Minősített Szállítói Katalógus; a szállítók minősítése”-ről