Joghurtital

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Hranita (vitalap | szerkesztései) 2011. június 24., 16:41-kor történt szerkesztése után volt.

Forrás [1]

A tervezett alkalmazás/megoldás címe A Kaiser áruház által árusított különböző joghurtitalokat vásároltam meg és végeztem el az ár és összetétel szerinti hasonlóság elemzését.

A feladat előtörténete A joghurtitalok a joghurtokhoz hasonlóan jótékony hatással vannak a szervezetünkre, elősegítik emésztésünket, és többek közt a bélflóra egészséges szinten tartásával védik a bélrendszerünket, erősítik immunrendszerünket, és segít a jó közérzet kialakításában.. A joghurtitalok és joghurtok fogyasztása nem csak diéta idején javasolt, az egészséges táplálkozás elengedhetetlen terméke. A tejérzékenyek számára már laktóz-mentes változatuk is kapható.

Azért választottam a joghurtitalok elemzését, mert szívesen fogyasztok joghurtot, de szerintem a joghurtitalok az elfogyasztásuk szempontjából sokkal praktikusabbak, mint a joghurtok, mivel az elfogyasztásukhoz nem kell evőeszköz, bármikor visszazárhatóak, bárhova magunkkal vihetőek, ha megéhezik az ember, nyári időszakban frissítőként is szolgálhatnak, ugyanakkor az emberi szervezetre gyakorolt hatásuk megegyezik a joghurtokéval. Az elemzés során arra voltam kíváncsi, hogy melyik termék éri meg legjobban az árát a minőségének és mennyiségének függvényében.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

A joghurtitalok reklámozása háttérbe szorul a joghurtokkal szemben. A fogyasztó a termékekkel csak a boltokban találkozik, csak a készleten lévő termékekről kaphat információt a termékeken található leírás alapján.

Vásárlásaim során sokszor képtelen vagyok eldönteni, hogy melyik terméket válasszam, hogy a termékek paraméterei közül melyiket részesítsem előnyben, ezért hosszú percekig szoktam válogatni tanácstalanul, elveszve a termékek sűrűjében.

A feladat elkészítése előtt semmilyen adatforrást nem találtam, amely a joghurtitalokat összehasonlította volna, és ezzel segítette volna a vásárlót a döntésében.

Ha nem éltem volna a tantárgy által felkínált hasonlóságelemzés eredményének figyelembe vételével, amennyiben sikerül döntenem, minden bizonnyal az áruk, a tömegük és az energiatartalmuk (kcal) alapján választottam volna a termékek közül. Elsődleges szempontként az energiatartalmukat vettem volna figyelembe (kisebb a jobb), majd a tömegüket (nagyobb a jobb) és az ehhez kapcsolódó árat (melyik éri meg jobban).

A fogyasztók választását mindemellett a sokszor igen tetszetős csomagolás is befolyásolja. Előfordul, hogy én is szívesebben választom a kellemes küllemű, de gyengébb beltartalommal rendelkező terméket, még ha ez nem minden esetben jelent jó döntést.

Véleményem szerint a Coco-elemzés kiváló módszer lehet a tudatos-céltudatos vásárlási szokások kialakításához.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

A nyolc különböző márkájú joghurtital termékadatait - melyeket a közelünkben található Kaiser üzletben vásároltam meg- a rajtuk található címkéről rögzítettem.

==Objektumok (sorok)==

  • NÖM Fasten málnás joghurtital
  • PRO-X alma-mangó joghurtital
  • Spar Vital Actiplus megy-banán drink
  • Spar Vital Actiplus megy-banán drink
  • Jogobella Regularis eper-kivi
  • Jogobella Drink trópusi gyümölcsös
  • Danone Activia megy-vanília
  • Spar Joghurtos ital őszibarackos


Attribútumok (X, Y oszlopok)

Attribútum megnevezése

  • zsír

Mértékegység: g/100g Irány: A kisebb (x) a nagyobb (y) értéket veszi fel

  • fehérje

Mértékegység:g/100g Irány: A nagyobb (x) a nagyobb (y) értéket veszi fel

  • szénhidrát

Mértékegység:g/100g Irány: A kisebb (x) a nagyobb (y) értéket veszi fel

  • energia tartalom

Mértékegység:kcal/100g Irány: A kisebb (x) a nagyobb (y) értéket veszi fel

  • tömeg

Mértékegység:g Irány: A nagyobb (x) a nagyobb (y) értéket veszi fel

  • elemi rost

Mértékegység:g/100g Irány: A nagyobb (x) a nagyobb (y) értéket veszi fel

  • nátrium

Mértékegység:g/100g Irány: A nagyobb (x) a nagyobb (y) értéket veszi fel

  • ár

Mértékegység:Ft Irány: A kisebb (x) a nagyobb (y) értéket veszi fel

  • gyömölcstartalom

Mértékegység:% Irány: A nagyobb (x) a nagyobb (y) értéket veszi fel


Cél: A joghurtitalok megvásárlására fordított összeg optimalizálása a megadott attribútumok értékei alapján.

Zsír:A vizsgálatban a kisebb érték a jobb, tehát minél kevesebb zsírt tartalmaz a termék 100 g-ban, annál optimálisabb lehet a vásárlónak.

Fehérje: A fehérje nagyon fontos az emberi szervezet számára, melyet elsősorban a tejtermékek (tej, sajt, vaj, túró) fogyasztásával jutathatunk a szervezetünkbe. Ezért a vizsgálat során a nagyobb érték a jobb.

Szénhidrát, energiatartalom: Bizonyos mértékig szervezetünknek szüksége van a szénhidrátok fogyasztására, azonban a túlzott szénhidrát fogyasztás egészségkárosodáshoz (elhízás, magas vérnyomás, stb.) vezethet, ezért a vizsgálat során a kisebb érték a megfelelőbb.

Elemi rost, nátrium: Az egészséges táplálkozás elengedhetetlen része a megfelelő mennyiségű elemi rost szervezetbe juttatása, valamint a nátrium élettani hatása is kedvező (pl. idegrendszer megfelelő működéséhez szükséges), ezért a vizsgálat során ezek értékeinél a nagyobb a jobb.

A feladat által érintett célcsoportok

A feladat célcsoportjába kortól és nemtől függetlenül bárki beletartozhat, aki figyel az egészségére, és szereti a joghurtitalokat.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

A feladat elvégzésével várható hasznosság, hogy a vizsgált ár és összetétel függvényében választ kapunk arra, hogy a vizsgált (éppen kapható) termékek közül objektíven nézve melyik számunkra a legmegfelelőbb, melyik elégítheti ki a joghurtitalokhoz kapcsolódó igényeinket. Vagyis, hogy az egyes vizsgált termékek ára az adott attribútumok alapján mennyire tekinthető optimálisnak, olcsóbbnak vagy drágábbnak.

I. Hagyományos döntés alapján (Coco-elemzés használata nélkül) a következő döntést hoznám meg: A vásárlás alkalmával a Spar Vital Actiplus megy-banán drinket választanám, mert úgy gondolom, hogy a rendelkezésemre álló ismeretek alapján (energiatartalom, gyümölcstartalom a termék dobozán) számomra ez a legmegfelelőbb, közepesen magas gyümölcstartalmú 5%, és alacsony energiatartalmú 55 kcal/100g, és az ára sem túl magas: 199,- Ft.

II. A Coco-elemzés alapján: A vizsgálat eredményétől azt várom el, hogy az én preferenciámhoz képest mutasson egy optimálisabb megoldást, hasznot, vagyis: 1. mutassa meg, hogy az azonos attribútumok vizsgálata alapján a termékek közül melyik melyiknek a legjobb, legoptimálisabb a becsült ára (forintosítva) 2. mondja meg, hogy a kapott eredmény hány %-ban túl- vagy alábecsült 3. az ítélet alapján melyik csoportba tartozik a kapott eredmény (kiegyenlített, olcsóbb, drágább) 4. eltérésérzékenység 5. fontosság

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

Az elemzés lépései: Dőlt szöveg

  • 1. Adatok gyűjtése: a termékek csomagolásán feltűntetett adatok összegyűjtése.
  • 2. Adatbázis készítése: az összegyűjtött adatokból elkészítettem egy alapadat táblázatot és egy DATA táblázatot az objektumok és attribútumok alapján.
  • 3. Pivot-tábla készítése: A DATA táblázatból kimutatás varázsló segítségével
  • 4. Primer Adattábla készítése, melynek adatai Pivot-táblából kerültek át hivatkozással.
  • 5. Rangsor tábla készítése a sorszám függvény alapján a Primer adattáblából
  • 6. Lépcső tábla elkészítése, amely majd a Solver által kihozott eredményeket tartalmazza
  • 7. Coco-táblázat elkészítése, mely az Fkeres függyvénnyel kapcsolódik a lépcsők táblához
  • 8. Coco táblázat végére ár, becsült ár és eltérés, eltérés % és ítélet oszlopok beszúrása
  • 9. Az eltérés oszlop adataiból a legkisebb négyzetek összegének elve alapján meghatározott érték kimunkálása a szorzatösszeg függvény alkalmazásával
  • 10. Solver megoldás lépéseinek kidolgozása (célérték, módosuló cella, korlátozó feltételek megadása) és lefuttatása.
  • 11. Az eredmények értékelése az eltérés és az eltérés %-a alapján
  • 12. Fontossági értékelés az átlag függvény használatával
  • 13. Érzékenységi értékelés a szórás függvény használatával.

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

A CoCo táblázat utolsó oszlopában található az ítélet, amely az alábbi értékeket tartalmazza:

  • Kiegyenlített,
  • Olcsóbb,
  • Drágább.
  • Kiegyenlített: az elemzés nem mutatott eltérést a becsült és a valódi ár között
  *Danone Activia megy-vanília       219,- Ft
  *Jogobella Regularis eper-kivi     199,- Ft
  *Spar Joghurtos ital őszibarackos  179,- Ft
  • Olcsóbb: az elemzés (negatív)eltérést mutatott a becsült és a valódi ár között
  *NÖM Fasten málnás joghurtital        becsült ár: 190,- Ft; eltérés: -51,- Ft, -37%
  *PRO-X alma-mangó joghurtital         becsült ár: 222,- Ft; eltérés: -43,- Ft, -24%
  • Drágább: az elemzés (többlet)eltérést mutatott a becsült és a valódi ár között
  *Bakoma Twist málna                   becsült ár: 256,- Ft; eltérés: 43,- Ft, +14%
  *Jogobella Drink trópusi gyümölcsös   becsült ár: 156,- Ft; eltérés: 43,- Ft, +22%
  *Spar Vital Actiplus megy-banán drink becsült ár: 190,- Ft; eltérés:  9,- Ft,  +4%

A Coco-elemzés szerint a győztes termék a NÖM Fasten málnás joghurtital, mert a vizsgálat szerint a termék valódi ára 51,- Ft-tal (14%-kal) olcsóbb, mint az attribútumok alapján becsült ár.

A Coco-elemzés eredménye megmutatta, hogy a vizsgált termékek közül a NÖM Fasten málnás joghurtital rendelkezik a legoptimálisabb árral, mert az azonos attribútumok, és az attribútumok iránya (kisebb a jobb vagy nagyobb a jobb) alapján jobb minőségből áll össze, mint amit vártam tőle. Az elemzés alapján ennél a terméknél a legmagasabb az eltérés mind Ft-ban (51,- Ft), mind %-ban, a becsült ár 37%-kal túlbecsült a valódi árnál.

Tehát ha ezt a terméket választom a coco alapján, akkor nagyobb hasznosságot érhetek vele, mert csökkenti a kiadásaimat, mivel az összes attribútum figyelembe vételével a legjobb beltartalmú joghurtitalt vásárolhatom meg a legoptimálisabb áron.

Az elemzés megmutatta, hogy az attribútumok közül a többihez képest az energiatartalomnak van a legnagyobb fontossága (46,9), az elemzés pedig a gyümölcstartalomra a legérzékenyebb (30,42).

Az elemzés megmutatta, hogy a nyolc joghurtitalból ötnél van eltérés a becsült és az eredeti ár között. A NÖM Fasten és a PRO-X joghurtitalok valós ára (139,- Ft; 179,- Ft) olcsóbb, mint a becsült ár (190,- Ft; 222,- Ft). Ennek lehetséges oka, hogy pl. a NÖM Fasten termék még viszonylag újnak mondható, csak pár hónapja kapható az üzletekben, ebből adódóan még nem elég ismert. A Bakoma Twist (299,- F), a Jogobella Drink (199,- Ft), és a Spar Vital Actiplus (199,- Ft) ára magasabb, mint a becsült ár. Valószínűsíthető, hogy ebben a termék tömege játszik szerepet. A maradék három termék (Danone Activia 219,- Ft , Jogobella Regularis 199,- Ft, Spar Joghurtos ital 179,- Ft) az elemzés szerint megéri az árukat. Ezeknél az elemzés szerint a fogyasztó az ár és összetevők vizsgálata alapján azt kapja a pénzéért amit elvár.

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Az eredményeket figyelembe véve arra a következtetésre jutottam, hogy az ár-érték arány szempontjából a három értékarányos és a két olcsóbb termék közül ajánlott választani. Ezek közül a kevésbé ismert márkákat is érdemes kipróbálni, mert azon túl, hogy az elemzés szerint megérik az árukat, nagyon finomak is. Véleményem szerint, ha ezeknek a termékeknek a marketingjére több figyelmet fordítanának, akkor hamar közkedvelt márkákká válhatnának, mivel az egyik az alacsony kcal és zsír tartalma miatt a diétázók egyik kedvence lehetne (NÖM Fasten), a másik pedig a kiemelkedő gyümölcstartalma miatt lehetne közkedvelt (PRO-X). Ennél a két terméknél nem kizárt a piacbővülés a jövőben.

A Bakoma Twist joghurtital 14%-kal, a Jogobella Drink pedig 22%-kal került többe, mint az elemzés szerinti becsült ár. A kapott eredmények ellenére a Jogobella a piacvezető tejtermékek között szerepel, termékeit sokan vásárolják, mely valószínű a jó marketingnek köszönhető, de véleményem szerint nem elhanyagolható ezen két termék (többihez képest) kimagasló gyümölcstartalma sem. Érdekes, hogy bár a kapott eredmények szerint „nem érik meg az árukat”, mégis megfontolandó, hogy ha az ember gyümölcsös joghurtitalt szeretne fogyasztani, akkor inkább a drágább, de sokkal magasabb gyümölcstartalmú italt, vagy az olcsóbb, de kevésbé gyümölcsös joghurtitalt választja-e. Azt hiszem én a gyümölcsösebb mellett döntenék…

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

A hasonlóság elemzés arra adott választ, hogy bár nagy az eltérés a joghurtital (tejtermék) árai között, és ez folyamatosan változik a mindennapos akciók miatt, mégis megállapítható, hogy az ár-érték és összetevők/atributumok alapján a már „jól bevált”, ismert termékeket (Danone, Jogobella), valamint a még kevésbé ismert, és feltehetően ezért olcsóbb termékeket érdemes választani a vásárlás alkalmával.

A termékek pontosabb jellemzése érdekében azonban nem hagyható figyelmen kívül, hogy a joghurtitalok vásárlása nagymértékben függ a vásárlók szubjektív véleményétől, termékkel szembeni igényétől, a folyamatos akcióktól, a vásárlók pénztárcájától, ami a mai gazdasági helyzetben nagymértékben befolyásolja a fogyasztói szokásokat.