Miau Wiki:Projekt-portál
Tartalomjegyzék
- 1 A felelősségteljes adatkezelésről szóló nyilatkozat
- 2 Forrás
- 3 A tervezett alkalmazás/megoldás címe
- 4 A feladat előtörténete
- 5 A feladat megoldásának jelenlegi helyzete (best practice) és ennek értékelése/kritikája
- 6 A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
- 7 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
- 8 A válaszokat befolyásoló tényezők
- 9 A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
- 10 A megoldás gyakorlati hasznosságának értékelése
- 11 Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
- 12 Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
- 13 = Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
A felelősségteljes adatkezelésről szóló nyilatkozat
Alulírott Kovács Barbara (Neptun kód:JRXSUF) ezennel kijelentem, hogy az általam készített, a <feladatterv URL-je> internetes címen elérhető önálló feladat és mellékletei kapcsán feldolgozott minden egyes adat esetén helyesen adtam meg ezek forrását és státuszát (közhasznú, ill. valós, de anonimizált), illetőleg messzemenőkig gondoskodtam arról, hogy az anonimizálás érdekében tett lépések eredményeként a védett adatok valós forrása ne legyen feltárható. Egyben kijelentem, hogy az érintett szervezeteket és személyeket a feladatról és az adatok felhasználásának fentebb megadott módjáról tájékoztattam, s az érintettek hozzájárulásukat adták adataik anonim közzétételéhez. Az adatok hiányos védelméből fakadó mindennemű kárigényért teljes mértékben felelősséget vállalok.
Forrás
http://miau.gau.hu/oktatas/2010osz/kb2.xls
A tervezett alkalmazás/megoldás címe
Melyik LCD televízió éri meg legjobban?
A feladat előtörténete
Azért választottam témám alapjául az LCD tévék összehasonlítását, mert a közeljövőben én is tervezem, hogy vásárlok egy ilyen készüléket, és szerettem volna rájönni, hogy a vizsgált televíziók tulajdonságait tekintve melyiket érdemes megvásárolni.
A feladat megoldásának jelenlegi helyzete (best practice) és ennek értékelése/kritikája
Egy hétköznapi potenciális vásárló vásárláskor mindig alaposan körülnéz a piacon, megnézi a termékeket több helyen. Teszi ezt azért, hogy jobban tájékozott legyen. Megvizsgálja a termékekre vállalt garanciát, ezen belül is azt, hogy melyik gyártónak milyen a pixelgaranciája.Alapvetően megnézegetné ugyanazt a filmet több tévén is, és a döntést a szemre bízná. A vásárlónak továbbá sokat számít az is, hogy az adott termék hol készül. Az adott termékek közül ezek alapján a LG-vel szimpatizált leginkább.
A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
A potenciális vásárló, amikor elmegy készüléket vásárolni, először a márkát és a képernyőt nézi meg( mennyire tiszta a kép, milyen a hangzása). Sokszor elkövetik azt a hibát, hogy nem hasonlítják össze a különböző televíziókat több szempont szerint, hogy úgy válasszák ki a legmegfelelőbbet minden viszonylatban. A hasonlóság-elemzésből kiderül, hogy ár-teljesítmény viszonylatban melyik televízió ára reális (kiegyenlített), melyik drága illetve olcsó. Illetve a vásárlóknak nyújt segítséget abban, hogy a televíziók teljesítményéhez mérten tudják megítélni, melyik a számukra legmegfelelőbb típus, valamint, hogy ne a márkanév illetve csak a képernyőméret figyelembevételével vásároljanak.
Objektumok:
* Hitachi 32 LD 7200 LCD TV * LG 32 LC 25 R LCD TV * LG 32 LC 3 R LCD TV * LG 37 LC 2 RR LCD TV * Loewe Spheros R 32 LCD TV * Panasonic TH-37 PV 45 LCD TV * Samsung LE-32 N 71 LCD TV * Sony KDL 32 N 2500 LCD TV
Attribútumok:
* Látható képméret (cm) * Fényerő (cd/m2) * Látószög (fok) * Memória (oldal) * Hangerő (W) * Termék ára (Ft)
A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
A Solver alkalmazásával lehetőség nyílik az egyéni, saját preferenciarendszer szerinti értékelésre, amely azért jelent többletet a jelenlegi rendszerhez képest, mert a felhasználó maga állíthatja be, hogy mely szempontokat milyen súllyal szeretné az értékelésnél figyelembe venni. Pl. egy projektmenedzser műszaki szemléletű megközelítésében irreleváns lehet az adott szállító számlakezelési gyakorlata, így azt, súlyát a „0” értékre állítva, figyelmen kívül hagyhatja.
A válaszokat befolyásoló tényezők
A televíziók vizsgálatánál hét befolyásoló tényezőt vettem figyelembe :
- Képméret
- Fényerő
- Látószög
- Memória
- Hangerő
- Ár
A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
1. Objektumok meghatározása
2. Attribútumok meghatározása (Műszaki paraméterek,Ár)
3. Az adatok összegyűjtése internetes oldalakról.
4. Pivot tábla elkészítése.
5. Pivot táblából súlyozott eredmények
6. Helyezés tábla elkészítése Sorszám képlet segítségével.
7. Solver tábla elkészítése HA függvény segítségével.
8. Solver, becslés készítése és az eredmények értékelése.
A megoldás gyakorlati hasznosságának értékelése
A vizsgálat túl kevés típust hasonlít össze és túl kevés szempont alapján, ahhoz, hogy dönthessünk melyik a számunkra legalkalmasabb televízió. Ahhoz, hogy értékelhetőbb eredményt kapjunk, több televíziót és több szempont alapján kell megvizsgálnunk.
A képméret a legfajsúlyosabb és legérzékenyebb árképző tulajdonság.
A COCO egy olyan szakértői rendszer, mely a tulajdonságsorok "jó" és "rossz" elemei és az ezekhez számított súlyok alapján dönt egy-egy objektum alul-, vagy felülértékeltségéről.
Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
A minősítési rendszer megteremti annak lehetőségét, hogy egy készülék kiválasztásánál az minősítési eredmények birtokában objektívabb döntést tudjunk meghozni.
Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
= Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
Kategória: Hasonlóságelemzés (classic)