Notebookok

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen HZS (vitalap | szerkesztései) 2011. október 25., 16:35-kor történt szerkesztése után volt. (A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG))

Forrás

XLS

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

A legmegfelelőbb ár-érték arányú notebook kiválasztása.

A feladat előtörténete

A közeljövőben tervezem jelenlegi notebookom lecserélését egy újra. A legmegfelelőbb ár-érték arányú notebookot szeretném megvásárolni azon 150 ezer Ft alatti notebookok közül, amelyeket kiválasztottam.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

A feladatot súlyozásos, pontozásos módszerrel oldottam meg. Minden attribútumhoz súlyokat rendeltem a saját preferenciáimnak megfelelően, amelyek a következők:

Az első, vagyis a számomra legfontosabb tulajdonság egy notebook kiválasztásakor a merevlemez mérete, így ez kapta az 1-es súlypontot. A következő a belső memória mérete (2), majd a processzor sebessége (3), a notebook súlya (4), a kijelző mérete (5), az üzemidő (6), a notebook mérete (7), a jótállási évek száma (8) és végül az USB-k száma (9). A súlyok a „saját megoldás” munkalapon az A19-J19-ben találhatók.

A súlyok meghatározása után az attribútumok értékeihez pontszámokat rendeltem, a korábban meghatározott irányokat (lásd „saját megoldás” munkalap A20-J20) figyelembe véve. Ezeket lásd a „saját megoldás” munkalapon a A22-J38.

  • Mivel a processzor sebessége annál jobb, minél nagyobb, ezért az alapadatok táblában található legnagyobb érték kapta az 1-es pontszámot, a legkisebb pedig a 10-est. (Az ugyanolyan értékek minden attribútumnál azonos pontszámot kaptak.
  • A belső memória méreténél is ugyanaz a helyzet, mint a processzor sebességénél, vagyis minél nagyobb, annál jobb, tehát a legmagasabb érték kapta az 1-es pontszámot, a legkisebb pedig a 4-est.
  • A merevlemez méreténél szintén az a jobb, minél nagyobb, tehát a legnagyobb érték kapta az 1-es, míg a legkisebb a 3-as pontszámot.
  • A kijelző méreténél is a minél nagyobb, annál jobb elv érvényesül, vagyis a nagyobb érték kapta az 1-es, míg a kisebb a 2-es pontszámot (mivel a kiválasztott notebookok csak kétféle képernyőmérettel rendelkeznek.
  • Az USB-k számánál, mivel itt is az a jobb, minél több USB port van a notebookon, a legnagyobb érték kapta az 1-es, míg a legkisebb a 3-as pontszámot.
  • A jótállási időnél a legmagasabb érték kapta az 1-es pontszámot, a legalacsonyabb pedig a 3-as pontszámot, mivel itt is a több a jobb.
  • Az üzemidőnél szintén ez a helyzet, vagyis minél több ideig működik a notebook akkumulátorról, annál jobb, ezért a legnagyobb érték kapta az 1-es, míg a legkisebb a 4-es pontszámot.
  • A méretnél már fordított a helyzet, minél kisebb a notebook mérete, annál jobb, vagyis a legkisebb érték kapta az 1-es pontszámot, a legnagyobb pedig a 14-est.
  • A súlynál hasonló a helyzet, mint a méretnél, vagyis a legkisebb érték kapta az 1-es, a legnagyobb pedig a 7-es pontszámot, mivel minél kisebb egy notebook súly, annál jobb.

Ezek után a súlyokat és a pontszámokat összeszoroztam (B42-J57), majd ezeket az értékeket összeadtam, és így megkaptam az objektumok összpontszámait (K42-K57). Mivel a legjobb tulajdonságok értékei kapták a legkisebb pontszámokat, ezért a legalacsonyabb összpontszámú notebook kapta meg az „első helyezést”.

Az első négy helyezés a következőképpen alakult:

1. ACER TravelMate 8572T-383G32MN

2. LENOVO IdeaPad G460L (130963)

3. ACER Aspire 5742-3382G25MN

4. ACER Aspire 5552-P343G32MN

Vagyis a saját megoldás alapján az ACER TravelMate notebook felel meg leginkább az általam megadott preferenciáknak.


Kritika: a megoldás szubjektivitása.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

Az elemzésemhez használt adatokat a www.notebook.hu honlapról gyűjtöttem.

Objektumok (sorok)

A sorokban a különböző márkájú, 150 ezer Ft alatti notebookok találhatók.

HP Presario CQ57-204SH LU088EA, ACER Aspire 5552-P343G32MN, TOSHIBA Satellite C660D-18R, ACER Aspire 5742Z-P622G32MN, EasyNote TJ65-BU-412HG, LENOVO IdeaPad G460L (130963), SAMSUNG NP-RV509-A01HU, TOSHIBA Satellite C660D-11G, ASUS X54L-SX030D, DELL Inspiron M5040-130937, FUJITSU Lifebook A530 MRSA5HU, ACER Aspire 5742-3382G25MN, DELL Inspiron N5110-133635, ACER TravelMate 8572T-383G32MN, FUJITSU Lifebook A530 MRFA5HU 6Gb Ram, ASUS K53SC-SX077V

Attribútumok (X, Y oszlopok)

Az oszlopokban a független változók és a függő változó látható.

Processzor (MHz). Ennek iránya 0, hiszen minél nagyobb a processzor teljesítménye, annál jobb a termék.

Memória (MB). Ennek iránya 0, hiszen minél nagyobb a belső memóriája a notebooknak, annál valószínűbb, hogy megveszik a terméket.

Merevlemez (GB). Ennek iránya 0, hiszen minél nagyobb a merevlemez memóriája, annál valószínűbb, hogy megveszik a terméket.

Kijelző (col). Ennek iránya 0, hiszen minél nagyobb a notebook képernyőjének mérete, annál valószínűbb, hogy megveszik a terméket.

USB-k száma (db). Ennek iránya 0, hiszen minél több USB port található egy notebookban, annál valószínűbb, hogy megveszik a terméket.

Jótállás (év). Ennek iránya 0, hiszen minél több jótállási idő van a terméken, annál valószínűbb, hogy megveszik azt.

Üzemidő (mAh). Ennek iránya 0, hiszen, minél nagyobb a notebook üzemideje, annál valószínűbb, hogy megveszik a terméket.

Méret (mm3). Ennek iránya 1, hiszen minél kisebb a notebook, annál valószínűbb, hogy megveszik a terméket.

Súly (kg). Ennek iránya 1, hiszen minél könnyebb a termék, annál valószínűbb, hogy megveszik azt.

Y oszlop: a notebook ára (Ft).

A feladat által érintett célcsoportok

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

nyilatkozat és kitöltési segédlet