Notebookok
Tartalomjegyzék
- 1 Forrás
- 2 A tervezett alkalmazás/megoldás címe
- 3 A feladat előtörténete
- 4 A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
- 5 A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
- 6 A feladat által érintett célcsoportok
- 7 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
- 8 A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
- 9 Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
- 10 Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
- 11 Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
- 12 Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
- 13 Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
Forrás
A tervezett alkalmazás/megoldás címe
A legmegfelelőbb ár-érték arányú notebook kiválasztása.
A feladat előtörténete
A közeljövőben tervezem jelenlegi notebookom lecserélését egy újra. A legmegfelelőbb ár-érték arányú notebookot szeretném megvásárolni azon 150 ezer Ft alatti notebookok közül, amelyeket kiválasztottam.
A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
A feladatot súlyozásos, pontozásos módszerrel oldottam meg. Minden attribútumhoz súlyokat rendeltem a saját preferenciáimnak megfelelően, amelyek a következők:
Az első, vagyis a számomra legfontosabb tulajdonság egy notebook kiválasztásakor a merevlemez mérete, így ez kapta az 1-es súlypontot. A következő a belső memória mérete (2), majd a processzor sebessége (3), a notebook súlya (4), a kijelző mérete (5), az üzemidő (6), a notebook mérete (7), a jótállási évek száma (8) és végül az USB-k száma (9). A súlyok a „saját megoldás” munkalapon az A19-J19-ben találhatók.
A súlyok meghatározása után az attribútumok értékeihez pontszámokat rendeltem, a korábban meghatározott irányokat (lásd „saját megoldás” munkalap A20-J20) figyelembe véve. Ezeket lásd a „saját megoldás” munkalapon a A22-J38.
- Mivel a processzor sebessége annál jobb, minél nagyobb, ezért az alapadatok táblában található legnagyobb érték kapta az 1-es pontszámot, a legkisebb pedig a 10-est. (Az ugyanolyan értékek minden attribútumnál azonos pontszámot kaptak.)
- A belső memória méreténél is ugyanaz a helyzet, mint a processzor sebességénél, vagyis minél nagyobb, annál jobb, tehát a legmagasabb érték kapta az 1-es pontszámot, a legkisebb pedig a 4-est.
- A merevlemez méreténél szintén az a jobb, minél nagyobb, tehát a legnagyobb érték kapta az 1-es, míg a legkisebb a 3-as pontszámot.
- A kijelző méreténél is a minél nagyobb, annál jobb elv érvényesül, vagyis a nagyobb érték kapta az 1-es, míg a kisebb a 2-es pontszámot (mivel a kiválasztott notebookok csak kétféle képernyőmérettel rendelkeznek.)
- Az USB-k számánál, mivel itt is az a jobb, minél több USB port van a notebookon, a legnagyobb érték kapta az 1-es, míg a legkisebb a 3-as pontszámot.
- A jótállási időnél a legmagasabb érték kapta az 1-es pontszámot, a legalacsonyabb pedig a 3-as pontszámot, mivel itt is a több a jobb.
- Az üzemidőnél szintén ez a helyzet, vagyis minél több ideig működik a notebook akkumulátorról, annál jobb, ezért a legnagyobb érték kapta az 1-es, míg a legkisebb a 4-es pontszámot.
- A méretnél már fordított a helyzet, minél kisebb a notebook mérete, annál jobb, vagyis a legkisebb érték kapta az 1-es pontszámot, a legnagyobb pedig a 14-est.
- A súlynál hasonló a helyzet, mint a méretnél, vagyis a legkisebb érték kapta az 1-es, a legnagyobb pedig a 7-es pontszámot, mivel minél kisebb egy notebook súlya, annál jobb.
Ezek után a súlyokat és a pontszámokat összeszoroztam (B42-J57), majd ezeket az értékeket összeadtam, és így megkaptam az objektumok összpontszámait (K42-K57). Mivel a legjobb tulajdonságok értékei kapták a legkisebb pontszámokat, ezért a legalacsonyabb összpontszámú notebook kapta meg az „első helyezést”.
Az első négy helyezés a következőképpen alakult:
1. ACER TravelMate 8572T-383G32MN
2. LENOVO IdeaPad G460L (130963)
3. ACER Aspire 5742-3382G25MN
4. ACER Aspire 5552-P343G32MN
Vagyis a saját megoldás alapján az ACER TravelMate notebook felel meg leginkább az általam megadott preferenciáknak.
Kritika: a megoldás szubjektivitása.
A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
Az elemzésemhez használt adatokat a www.notebook.hu honlapról gyűjtöttem.
Objektumok (sorok)
A sorokban a különböző márkájú, 150 ezer Ft alatti notebookok találhatók.
HP Presario CQ57-204SH LU088EA, ACER Aspire 5552-P343G32MN, TOSHIBA Satellite C660D-18R, ACER Aspire 5742Z-P622G32MN, EasyNote TJ65-BU-412HG, LENOVO IdeaPad G460L (130963), SAMSUNG NP-RV509-A01HU, TOSHIBA Satellite C660D-11G, ASUS X54L-SX030D, DELL Inspiron M5040-130937, FUJITSU Lifebook A530 MRSA5HU, ACER Aspire 5742-3382G25MN, DELL Inspiron N5110-133635, ACER TravelMate 8572T-383G32MN, FUJITSU Lifebook A530 MRFA5HU 6Gb Ram, ASUS K53SC-SX077V
Attribútumok (X, Y oszlopok)
Az oszlopokban a független változók és a függő változó látható.
Processzor (MHz). Ennek iránya 0, hiszen minél nagyobb a processzor teljesítménye, annál jobb a termék.
Memória (MB). Ennek iránya 0, hiszen minél nagyobb a belső memóriája a notebooknak, annál valószínűbb, hogy megveszik a terméket.
Merevlemez (GB). Ennek iránya 0, hiszen minél nagyobb a merevlemez memóriája, annál valószínűbb, hogy megveszik a terméket.
Kijelző (col). Ennek iránya 0, hiszen minél nagyobb a notebook képernyőjének mérete, annál valószínűbb, hogy megveszik a terméket.
USB-k száma (db). Ennek iránya 0, hiszen minél több USB port található egy notebookban, annál valószínűbb, hogy megveszik a terméket.
Jótállás (év). Ennek iránya 0, hiszen minél több jótállási idő van a terméken, annál valószínűbb, hogy megveszik azt.
Üzemidő (mAh). Ennek iránya 0, hiszen, minél nagyobb a notebook üzemideje, annál valószínűbb, hogy megveszik a terméket.
Méret (mm3). Ennek iránya 1, hiszen minél kisebb a notebook, annál valószínűbb, hogy megveszik a terméket.
Súly (kg). Ennek iránya 1, hiszen minél könnyebb a termék, annál valószínűbb, hogy megveszik azt.
Y oszlop: a notebook ára (Ft).
A feladat által érintett célcsoportok
Mindazon személyek, akik notebookot szeretnének vásárolni, de a széles termékkínálatból nehezen választják ki a számukra megfelelő terméket.
Ugyanakkor a notebook értékesítők is, hiszen nekik pedig segítséget nyújthat abban, hogy ők kínálják a legjobb ár-érték arányú notebookokat.
A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
Saját megoldáshoz szükséges munkaerő és költségek:
- Adatvagyon megszerzése
- Számításokhoz szükséges keretrendszer megszerzése (Excel)
- Munkaidő
Költségvonzat
- 1 fő: modell felállítása, adatgyűjtés és eredmények értékelése
- 4.000 Ft-os órabér, minimum 8 óra munka
- ár: 32.000 Ft
Excel-ben való munka költségvonzata
- Munkaidő: 12 óra
- Microsoft Office 2007-es csomag megvásárlása 3 évre: 164.250 Ft (150 Ft/nap)
- Excel tanfolyam ára: 30.000 Ft
- ár: 30.075 Ft
Összesen: 62.075 Ft
Hasonlóságelemzéshez szükséges munkaerő és költségek:
- Adatvagyon megszerzése
- Számításokhoz szükséges keretrendszer megszerzése (MY-x)
- Munkaidő
Költségvonzat
- 1 fő: modell felállítása, adatgyűjtés és eredmények értékelése
- 6.000 Ft-os órabér, minimum 12 óra munka
- ár: 72.000 Ft
- a My-X ingyenesen áll rendelkezésre (miau.gau.hu)
Összesen: 72.000 Ft
A két verzió különbsége: 10.075 Ft, ezért az olcsóbb verziót, a saját megoldást választom.
Bevétel: az elemzésre fordított összeg megtérül, hiszen segítségével a legjobb ár-érték arányú notebookot választottam.
A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
Első lépésként összesítettem az „Alapadatok” munkalapon az attribútumokat, az objektumokat és a hozzájuk tartozó értékeket (lásd A2-K18).
Második lépésként elkészítettem a data táblázatot, amely a „Data” munkalapon található. Itt a következő adatok szerepelnek: sorszám, objektum, attribútum, mennyiség, mértékegység, forrás, dátum, rögzítő neve.
Ezt követően a "Data" munkalap adataiból elkészítettem a pivot táblát, összegnézetben sor- és oszlopösszegek nélkül. (lásd "Pivot" munkalap).
A következő lépésben az adatok eltérő mértékegységének problémáját oldottam meg sorszámozással (lásd „sorszám” munkalap: A1-K17).
Ezt követően a sorszámozott adataimat COCO STD segítségével vizsgáltam meg. Ennek eredménye a „coco” munkalapon: A59-N75 látható.
Ezek után ellenőrzésképpen megnéztem, hogy ellentétes irány meghatározása esetén milyen eredmények születnének. Az inverz irányok miatt inverz sorszámok keletkeztek (lásd: "Inverz sorszám" munkalap A21-K37). Ezekre az inverz sorszámokra futtattam le újra a COCO STD-t, amelynek eredménye az „inverz coco” munkalapon: A59-N75 látható. Ezzel létrehoztam a feladat inverz megoldását.
Végezetül elkészítettem a saját megoldásomat, amelynek eredménye a „saját megoldás” munkalapon: A41-K57) látható (és amelyet „A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése” fejezetben már ismertettem).
Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
A COCO eredményei alapján (lásd „coco” munkalap: N60-N75) a következőket állapítottam meg: a leginkább alulértékelt, tehát a tulajdonságaihoz képest olcsó termék az ACER Aspire 5552 notebook. A leginkább felülértékelt, azaz a tulajdonságaihoz képest drága termék az ACER Aspire 5742Z notebook. A legtöbb notebook ára megfelelően van kialakítva, vagyis nem is olcsóbb, de nem is drágább, mint amennyit a tulajdonságai alapján ér. Ezek a termékek a következők: EasyNote, LENOVO, TOSHIBA Satellite C660D-11G, ASUS X54L, FUJITSU Lifebook A530 MRSA5HU, ACER TravelMate, FUJITSU Lifebook A530 MRFA5HU 6Gb Ram és ASUS K53SC.
Az inverz vizsgálat után megerősítésre került, hogy az ACER Aspire 5552 notebook megfelelő választás lenne (lásd „coco” munkalap: O61).
A saját megoldásom alapján (ahol súlyozásos és pontozásos módszert alkalmaztam, lásd „A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése” c. fejezetet) az ACER TravelMate notebookot választottam. Ennek a választásnak a helyességét is igazolta a COCO STD megoldás, hiszen ennek a notebooknak az ára megfelelően van kialakítva a tulajdonságaihoz képest, tehát nem mondható sem olcsónak, sem drágának.
Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
Végső következtetésként levonható, hogy mind a saját, mind pedig a COCO módszer hasonló, egymástól érdemben nem eltérő eredményeket hozott. A saját megoldásom szerint az ACER TravelMate notebook a legmegfelelőbb választás, amelyet a COCO is igazolt, hiszen azt mutatta az elemzés, hogy a termék megfelelő ár-érték arányú. Azonban a COCO általi legjobb választás az ACER Aspire 5552 lenne, mivel ezt a terméket jóval olcsóbban árulják, mint amennyit valójában ér a tulajdonságai alapján. Ez a notebook a saját megoldásom alapján a 4. helyen szerepel a 16 notebook közül.
Mindezek alapján a saját megoldásom eredményét, vagyis az ACER TravelMate notebookot választanám, mivel ez a módszer figyelembe veszi a saját prioritásaimat, preferenciáimat a súlyokon keresztül. Sok esetben hajlandóak vagyunk megvenni egy drágább terméket, ha annak az általunk leginkább preferált tulajdonsága kiemelkedően jobb a többiénél. De fontos összehasonlítási alapként szolgált a COCO STD módszer, mivel így megfontoltabban dönthettem.
Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
Az adattábla és az elemzések fontos információkat tartalmaznak a különböző árú és teljesítményű notebookokra vonatkozóan. Az eredményeket 100.000 Ft értékben adnám tovább a notebook értékesítő cégeknek, különösen azoknak, akik ACER notebookokat is értékesítenek. Mivel az adatbázis és az elemzések elkészítési költsége 62.075 Ft volt, így a haszon 37.925 Ft, tehát az elemzést megérte elkészíteni.
Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
Hasonló elemzéssel ebben a témában még nem találkoztam publikus formában.