Kisteherautó
Tartalomjegyzék
- 1 Forrás
- 2 A tervezett alkalmazás/megoldás címe
- 3 A feladat előtörténete
- 4 A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
- 5 A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
- 6 A feladat által érintett célcsoportok
- 7 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
- 8 A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
- 9 Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
- 10 Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
- 11 Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
- 12 Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
- 13 Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
Forrás
http://miau.gau.hu/oktatas/2011osz/kta_ba3.xls
A tervezett alkalmazás/megoldás címe
Egy Zrt. kisteher-gépjármű állományának bővítése
A feladat előtörténete
Szakdolgozatomban egy teljesítményelektronikai Zrt. belső adottságainak elemzés során megállapítottam, hogy kisteher-gépjármű parkjuk elég elavult. Versenyképességük és piaci pozícióik megőrzése és erősítése érdekében szükség lenne a gépjármű-park frissítésére. Vizsgálatom célja, hogy javaslatot tudjak tenni a legmegfelelőbb kisteherautó kiválasztására. Az elemzés során a gépjárművek műszaki paramétereit és az árakat vettem alapul. Összsúlyuk nem haladhatta meg a 3500 kg-ot, hogy B kategóriás jogosítvánnyal lehessen vezetni. Vajon melyik kisteherautót válassza a Zrt.? Melyik a legmegfelelőbb a flottaállományának bővítésére?
A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
Magán emberként valószínűleg megkérdeztem volna az ismerősöket, barátokat, hogy ők melyik teherautót ajánlanák. Fokozottan figyeltem volna a reklámokat, a kedvezményes ajánlatokat, bújtam volna az internetet, tesztautó-vezetésen vettem volna részt. Általában elmondható, hogy a drágát mindig valamiért többre értékeljük, és ugyanez vonatkozik a márkás dolgokra is. Biztos, hogy jobb, ami drága, vagy márkás?
Cégvezető szemszögéből viszont, mint a hazai vállalkozások többségénél, elsősorban az árat figyelném, mert a döntések nagy többsége pénzügyi szempontok szerint történik. Mindenképpen furgonra lenne szükség, s nem platós vagy ponyvás autóra. Első lépésként az alternatívák felkutatása lenne, majd ezek rangsorolása anyagi szempontból. Ez több hetes kutatást is igénybe vehet, ajánlatok kérése, értékelése. A végső döntést természetesen a felső vezetésnek kell kimondania. A döntés teljesen szubjektív, hiszen mindenkinek más tetszik, más márkát preferál, más tulajdonságok szerint rangsorolna. Abban biztos vagyok, több hónap is eltelne mire megszületne a végső döntés és sor kerülne a beruházásra.
A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
Az első és legfontosabba lépés azoknak a gyártóknak a keresése volt, amelyek foglalkoznak ilyen kisteherautó gyártásával. Második lépés volt azoknak a paramétereknek meghatározása, hogy milyen tulajdonságokat kellene figyelembe vennem. Mindenképpen zárt, dobozos változatot kellett keresnem, a platós és ponyvás változatok kizárásra kerültek.
Objektumok (sorok)
Citruen Jumper 8m3-es furgon
Citruen Jumper 10m3-es furgon
Citruen Jumper 11,5m3-es furgon
Citroen Jumper 13m3-es furgon
Citroen Jumper 15m3-es 120Le-s furgon
Fiat Ducato 8m3-es furgon (CH1)
Fiat Ducato 10m3-es furgon
Fiat Ducato 11,5m3-es 100LE-s furgon
Fiat Ducato L3H2 13m3-es furgon
Fiat Ducato L4H2 15 m3 120 LE furgon
Peugeot Boxer 8m3-es furgon (L1H1)
Peugeot Boxer 10m3-es furgon (L2H1)
Peugeot Boxer 11,5m3-es furgon (L2H2)
Peugeot Boxer 13m3-es furgon (L3H2)
Peugeot Boxer 15m3-es 120Le-s furgon (L4H2)
Ford Transit MWB furgon
Ford Transit LWB 12 m3-es furgon
Ford Transit Jumbo Van furgon
Iveco 35S14V 15,6 m3-es furgon
Mercedes Sprinter 313 CDI furgon
Mercedes-Benz Sprinter 316CDi, 14m3-es furgon
Renault Master L2H2P2 Új furgon
Renault Master L3H2P3 Új tipusú furgon
Attribútumok (X, Y oszlopok)
Teljesítmény 1. (LE)
Teljesítmény 2. (kW)
Raktér térfogata (m3)
Összsúly (kg)
Ajtók száma (db)
Hengerűrtartalom (cm3)
Szállítható személyek száma (fő)
Nettó ár (Ft)
A feladat által érintett célcsoportok
Ez az elemzés kifejezetten a Zrt. belső elemzése során feltárt hiányosságok, az elavult gépkocsi-park miatt készült. Erre az elemzésre minden olyan cégnek szüksége lehet, akinek jelenleg is van, vagy esetleg tervezik a kisteherautó beszerzését. A beszerzési projekt általában a felső vezetés döntési jogköre, de mindenképpen olyan személynek kell lennie, aki munkaköre által döntési jogkörrel rendelkezik. Ezt az elemzést felhasználhatja egy állami cég, egy versenyszférában működő vállalkozás, de még egy egyéni vállalkozó is. A hasonlóságelemzés számtalan előnnyel jár:
- objektív,
- kizárja a szubjektív tényezőket,
- egyszerű,
- költséghatékony, költségmegtakaítást eredményez,
- gyors,
- megkönnyíti a döntést.
A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
A vállalkozások nagy többsége Magyarországon még elsősorban a felmerülő kiadások alapján hoz döntést. A döntéshozók a legolcsóbbat keresik, mely ugyanakkor a legjobb, legmegbízhatóbb is legyen. Az innováció, a gyors környezeti változásokhoz gyors alkalmazkodás, gyors döntés kell. Előnyei lehetnek:
- ügyfelek számára javuló szolgáltatás,
- javulhat a határidők betartása,
- rugalmasság,
- költségmegtakarítás,
- üzemeltetési költségek csökkenése
Ezzel szemben a vállalkozás számára a megfelelő, jó döntés csak egyszeri kiadással jár a beszerzésnél. Későbbiekben a fenntartási és szervízelési költségekkel kell számolnia, mely egy új autónál lényegesen alacsonyabbak, mint egy öreg, elhasznált autónál. A vizsgált típusok között is óriási árkülönbségek vannak. A legolcsóbb 3.280.000,- Ft, míg a legdrágább 8.180.000,- Ft. A különbség félmillió forintot tesz ki. Átlag ár is kb. félmillió forint körül mozog, tehát nem mindegy, melyik alternatíva közül választanak.
A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
1. Online kereséssel adatok összegyűjtése és egy adatbázis elkészítése.
2. PIVOT tábla elkészítése összeg/érték, darab/érték.
3. A PIVOT tábla alapján az alapadatok előkészítése új táblázatban.
4. Rangsor tábla elkészítése sorszám függvénnyel.
5. My-x elemző használatával a lépcsők és a COCO tábla elkészítése.
6. COCO táblázatban becsült és tényadat eltérés kiszámítása
7. COCO táblázatban az eltérés alapján ítélet.
8. A rangsor tábla alapján inverz tábla készítése
9. COCO táblázatban ellenőrzés
Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
- A tény és becsült adatok csak minimálisan - kb. 50.000,- Ft-tal - térnek el, ezért a következtetés, hogy a forgalmazók általában megfelelő áron kínálják a kisteherautókat a vizsgált tulajdonságok alapján.
- A Citroen öt vizsgált típusából négynél a becslés összege kevesebb, ha minimálisan is, de saját tényárához képest alulértékelt.
- A Fiat Ducato típusai már jóval nagyobb alul- és felülértékelést mutatnak.
- A Fordnak a gépkocsik alulértékeltséget mutatnak.
- IVECO mindkét kisteherautója igen magas felülértékeltséget mutat.
- A Mercedes Sprinter 313 típusa viszont igen magas alulértékeltséget mutat tényárához képes.
- A Peugeot autók minimális eltérést mutatnak csak, ötből négy típus alulértékelt.
- A Renault gépjárművek kicsit magasabb (kb. 200 ezer Ft-os) alulértékeltséget jeleznek.
A tény és becsült adatok közötti eltéréseket figyelembe véve a minimális különbségek miatt a legtöbb típus megfelelőnek bizonyul. Az IVECO tehergépjárműveinél a közel -17 % és -24 % felülértékeltség egyik oka az ismert és megbízhatósággal összeforrott márkanév, és ez a magas árában is jól tükröződik. Ellenben a Mercedes Sprinter 313 típusának 17 %-os alulértékeltsége meglepetést okozott számomra. A számítások szerint az első helyezést ár-érték tekintetében a FIAT Ducato 15 m3 furgonja érte el. Kis különbséggel második lett a Peugeot Boxer 13 m3 furgonja. A harmadik és tizenötödik helyen teljes holtverseny alakult ki. Végeredményképpen a következtetésem, hogy a vizsgált 24 típusból 15 típus szinte egyformán teljesített a vizsgált tulajdonságok alapján, ár-értékarányuk megfelelő, a becsült és tényár között az eltérés minimális. A forgalmazók megfelelő áron kínálják a tehergépkocsikat.
Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
Az elemzés célja a legmegfelelőbb ár-érték arányú kistehergépkocsi megtalálása volt. Ér-e annyit a kistehergépkocsi a megadott tulajdonságai alapján, mint amennyit a forgalmazók kérnek érte. A hasonlóságelemzés 15 típusnál mutatott ki szinte teljesen egyforma eredményt, és mivel a cél a legjobb áru tehergépkocsi megtalálása volt, s erre csak a hasonlóságelemzés után derült csak fény. Ilyen nagy számú vizsgálati anyagnál a best practice nem hozott volna ilyen pontos eredményt. A szubjektív tényezők játszották volna a szerepet. Hosszú és időigényes folyamat. A hasonlóságelemzés gyors és igen pontos eredménye tovább javítható, amennyibe az attribútumok számát szűkítjük, egy-két fontos tényezőre (pl. raktér méret, motor teljesítmény), de az attribútumok számának bővítésével (pl. üzemanyagfogyasztás) is pontosabb eredményre tehetünk szert.
Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
A győztesnek mondható Fiat Ducato 15 m3 furgonja megfelelő választásnak bizonyulhat.A legdrágább (8180 ezer Ft) és a legolcsóbb (3280 ezer Ft) kistehergépkocsi árkülönbözete 4900.000,- Ft. A legdrágábbtól a Ducato 3.630 ezer forinttal olcsóbb, míg a legolcsóbbtól csak 1.270 ezer forinttal drágább. A vizsgált kisteherautók átlagos ára 4.862 ezer Ft, a Ducato tény és becslési ára is, ami 4.550 ezer Ft, több mint 300 ezer forinttal olcsóbbnak bizonyult. A viszonylag nagy 15 m3 rakterével és 120 LE teljesítményével is jó választás.
Természetesen az első 15 helyezett közül bármelyik választható, ami már szubjektív véleményeken is múlik. Ki melyik márkát preferálja, milyen anyagokat, termékeket kíván szállítani, csak a városban vagy országszerte, esetleg nemzetközi szállításokat is végez, egy vagy több gépjárműre van-e szüksége, lehet-e ezáltal további kedvezményeket is igénybe venni, és nem utolsó sorban, hogy a vállalkozásnak milyen költségkerete van a beruházásra.