Kivalasztas folyamata
Tartalomjegyzék [elrejtés]
* 1 Forrás * 2 A feladat megoldásának jelenlegi helyzete (best practice) és ennek értékelése/kritikája * 3 A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG) o 3.1 Objektumok (sorok) o 3.2 Attribútumok (X, Y oszlopok) * 4 A feladat által érintett célcsoportok * 5 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság * 6 A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER) * 7 Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY) * 8 Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS) * 9 Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA) * 10 Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba * 11 Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
Forrás
http://miau.gau.hu/oktatas/2011osz/hr_hk.xlsx
A tervezett alkalmazás/megoldás címe
Egy vállalat kiválasztási folyamatában fontos személyi tulajdonságok, kompetenciák összehasonlítása
A feladat előtörténete
Diplomamunkám témája a kiválasztás folyamata, ezért szerettem volna ezzel kapcsolatos feladatot elvégezni személyügyi informatikából is. A kiválasztás a munkaerő biztosításának toborzást követő része, a vállalatoknak fontos, stratégiai feladata. Egy bevált munkavállalóval eredményesebb a munka, jobb a teljesítmény, és a kiválasztásával nem érezzük, hogy időt és pénzt pazaroltunk. A kiválasztás során fontos a kompetenciák meghatározása is egy munkakör betöltéséhez.
A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
Egy vállalat keres munkavállalókat adminisztrációs és fordítói munkakörbe. A jelentkezőket a vállalat olyan szempontok szerint értékelte, amik számukra fontosak: nem, életkor, végzettség, nyelvi tudás, számítógépes ismeret, elhelyezkedés (lakóhely), fizetési bérigény, start kártya, tapasztalat.
A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása
Egy vállalat vezetője a 16 jelentkezőt az önéletrajzaikban feltüntetett tulajdonságaik alapján pontozta. Az önéletrajzokból leggyakrabban a nem, iskolai végzettség, eddigi munkatapasztalat, nyelvtudás és a számítógépes ismeretek voltak feltüntetve. A hiányzó adatokat a vezető az interjúk során tudta meg. Az adatok egy Excel táblában vannak.
A feladat által érintett célcsoportok
A kiválasztás folyamatában részt vevők: vezető, HR, néhány esetben a beosztottak, ügyfelek. A feladattal rájöhetnek, hogy a módszer egyszerűsíti a munkájukat.
A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
Megkönnyíti, egyszerűsíti a kiválasztás folyamatát, ezáltal több idő marad a munkavállaló betanítására, beilleszkedésére, valamint költségeket is megtakaríthat a vállalat. Meghatározhatóvá válik, hogy a fizetési bérigényben milyen mértékben meghatározóak az attribútumok. Egy táblázatba felvezethetőek az önéletrajzok adatai, így azokat nem kell kinyomtatni, ami által a papírfogyasztás is csökken. A jelöltek közötti rangsor felállítása is sokkal egyszerűbbé válik.
A saját megoldás bemutatása
A figyelembe vett objektumok jelen esetben az állásra jelentkezők, akiket a következő módon neveztem el: Jelentkező1, Jelentkező2, Jelentkező3, Jelentkező4, Jelentkező5, Jelentkező6, Jelentkező7, Jelentkező8, Jelentkező9, Jelentkező10, Jelentkező11, Jelentkező12, Jelentkező13, Jelentkező14, Jelentkező15, Jelentkező16 Az attribútumok jelen esetben 9 szempont: Nem, Életkor, Végzettség, Nyelvi tudás, Számítógépes ismeret, Elhelyezkedés, Fizetési bérigény, Start kártya, Tapasztalat Először létrehoztam egy adathalmazt, majd a jelentkezőket pontoztam a következő módon: nem - férfi 1, nő 2; életkor - 18-25 1, 26-35 2, 26-45 3, 46-55 4, 55- 5 stb.
Kimutatás varázsló segítségével létrehoztam a Pivot táblázatot, amely megkönnyíti az egyes szempontok szerinti csoportosítást, illetve megmutatja, hogy nincsenek-e átfedések a táblázatban. Ezt követően felállítottam egy rangsort az összemért attribútumok alapján és megadtam egy irányt is a rangsor készítéséhez. A távolság esetében fordított irányt használtam, mivel egy jelentkezőnél fontos, hogy közel lakjon a munkahelyéhez. Ezután elkészítettem a Coco online lapot a My-X segítségével.
Eredmények értelmezése
Az objektumokat 8 szempont alapján vizsgáltam, majd a fizetési bérigény alapján vontam le a következtetéseket.
A COCO online lapon látható eredmények
A nem, a végzettség és az elhelyezkedés nem befolyásolja a fizetési bérigényt. Az életkor jelentős mértékben befolyásolja a fizetési bérigényt, ami véleményem szerint abból fakadhat, hogy minél idősebb egy ember, annál tapasztaltabb, illetve legtöbbször már nem csak saját magukról kell gondoskodniuk, hanem családot tartanak el, ami költségesebb. A nyelvi tudás, illetve a számítógépes ismeret is befolyásoló tényező. Minél több nyelven tud egy álláskereső és minél nagyobb a hozzáértése a számítógépes programokhoz annál nagyobb a bérigénye, mivel nagyobb a tudásuk. A start kártyával való rendelkezés befolyásolja a bérigényt. Aki rendelkezik vele, még nem volt munkavállaló, így kevesebb a munkatapasztalata, a vállalatnak pedig kevesebb járulékot kell fizetnie a munkavállaló után. A tapasztalat szintén befolyásolja a bérigényt, mivel a munkatapasztalattal bíró jelentkezőnek nagyobb a bérigénye mint egy kezdő munkavállalónak.
Ajánlások megfogalmazása
A vezető olyan jelöltet válasszon, akinek a legkisebb mínuszos különbség van a fizetési bérigénye között. Így kisebb lesz az esélye annak, hogy egy jobban fizető munkahelyet keres a közeljövőben. A kiválasztásnál legyen fontos szempont az is, hogy a legnagyobb tudással rendelkező jelölt is szerepeljen a hasonló bérigényűek között.
Az információ többletérték lehetőségének levezetése
A módszer lehetőséget nyújt a vezetőnek arra, hogy a meghatározott szempontoknak leginkább megfelelő jelölteket választhassa ki személyes találkozóra, interjúra.
Kapcsolódó illetve konkurens megoldások
Nem tudok róla.