Kivalasztas folyamata
Tartalomjegyzék
- 1 Forrás
- 2 A tervezett alkalmazás/megoldás címe
- 3 A feladat előtörténete
- 4 A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
- 5 A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása
- 6 Az objektumok (sorok)
- 7 Az attribútumok (X, Y)
- 8 A feladat által érintett célcsoportok
- 9 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
- 10 A saját megoldás bemutatása
- 11 Eredmények értelmezése
- 12 Ajánlások megfogalmazása
- 13 Az információ többletérték lehetőségének levezetése
- 14 Kapcsolódó illetve konkurens megoldások
Forrás
http://miau.gau.hu/oktatas/2011osz/hr_hk.xlsx
A tervezett alkalmazás/megoldás címe
Egy vállalat kiválasztási folyamatában fontos személyi tulajdonságok, kompetenciák összehasonlítása
A feladat előtörténete
Diplomamunkám témája a kiválasztás folyamata, ezért szerettem volna ezzel kapcsolatos feladatot elvégezni személyügyi informatikából is. A kiválasztás a munkaerő biztosításának toborzást követő része, a vállalatoknak fontos, stratégiai feladata. Egy bevált munkavállalóval eredményesebb a munka, jobb a teljesítmény, és a kiválasztásával nem érezzük, hogy időt és pénzt pazaroltunk. A kiválasztás során fontos a kompetenciák meghatározása is egy munkakör betöltéséhez.
A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
A vállalat vezetője a kiválasztási folyamatot a hagyományos úton végzi: bejönnek az önéletrajzok, amit a HR-esek feldolgoznak (kinyomtatják, elolvassák, félreteszik az esélytelent) majd behívják a legjobb jelentkezőket interjúra. Ezzel a módszerrel azonban nem tudják a legmegfelelőbb munkatársat kiválasztani a jelentkezők közül, mivel a szempontokat nem tudják olyan módon összevetni, hogy az pontos legyen: nem vezetik fel az adatokat egy táblázatba, nem futtatnak le olyan programokat, amik kiszűrik az eleve hiányos önéletrajzokat, hanem azokat egymás után olvasva döntenek. Ez a rendszer így nem jó, mivel nem képes összehasonlítani az egyes jelentkezők képességeit, adatait, ezen kívül időigényese és a ráfordított idő miatt drága.
A vállalat jelenlegi módszere alapján a Jelentkező12-t hívnák be interjúra, mivel felsőfokú végzettséggel rendelkezik, beszél angolul és németül is, felső fokú számítógépes ismerete van, rendelkezik Start kártyával és volt már korábban munkavállaló. Összességében ő rendelkezik a legtöbb olyan tulajdonsággal, amire a vállalatnak szüksége van az adott munkakör betöltéséhez.
A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása
Az objektumok (sorok)
Jelentkező1, Jelentkező2, Jelentkező3, Jelentkező4, Jelentkező5, Jelentkező6, Jelentkező7, Jelentkező8, Jelentkező9, Jelentkező10, Jelentkező11, Jelentkező12, Jelentkező13, Jelentkező14, Jelentkező15, Jelentkező16
Az attribútumok (X, Y)
Az önéletrajzokon a következő adatok szerepelek: Jelentkezők, nem, életkor, végzettség, nyelvi tudás, számítógépes tudás, elhelyezkedés, fizetési bérigény, start kártya, tapasztalat Az attribútumok közül nem vettem bele a hasonlóságelemzésbe a jelentkezők nevét, mivel az lényegtelen az nincs hatással az eredmény alakulására. A legfontosabb a nyelvi- és számítógépes tudás, az elhelyezkedés, a fizetési bérigény, a start kártya (mert a vállalatnak kedvezményeket nyújt) és a jelentkező tapasztalata.
Minél magasabb a jelentkező végzettsége és minél több tapasztalattal rendelkezik, annál nagyobb a bérigénye. Minél fiatalabb a jelentkező, annál nagyobb eséllyel rendelkezik Start kártyával. Minél nagyobb a jelentkező számítógépes tudása és minél több nyelvet beszél, annál nagyobb a tapasztalata.
A feladat által érintett célcsoportok
A vezető, mivel a vállalatának a hatékonysága függ a kiválasztás gyorsaságától és a kiválasztott munkavállalótól.
HR, mivel az ő munkájuknak egyik legfontosabb része a kiválasztás. A hasonlóságelemzéssel időt spórolnak, és a folyamat rövidülésével lesz idejük visszajelezni a jelölteknek is (sajnos ez manapság nem jellemző, ezért is lenne erre szükség).
Beosztottak, mert kapcsolatba kerülnek majd a kiválasztott munkavállalóval, aki vagy felettesük, vagy kollégájuk lesz. Néhány esetben a kiválasztásban is részt vesznek, értékelik a jelentkezőket.
Ügyfelek, mert kapcsolatban állnak majd a jelentkezővel, így számukra is fontos, hogy milyen tapasztalatokkal és tudással rendelkezik. A 360 fokos értékelés során az ügyfelek is értékelik a jelentkezőt.
A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
Ösztönös szakértői vélemény költségvonzatai: Adatvagyon megszerzése, Kiválasztáshoz szükséges keretrendszer megszerzése(Excel, nyomtató), Szakértői munkaidő (60 perc)
A vállalatnak jelenleg 5500 Forintba kerül egy önéletrajt feldolgozása (a kiválasztással foglalkozó munkatárs fizetéséből ennyi Ft esik egy jelentkező szűrésére).
Hasonlóságelemzés költségvonzatai: Adatvagyon megszerzése, Kiválasztáshoz szükséges keretrendszer megszerzése (MY-X), Szakértői munkaidő (15 perc)
Az önéletrajz szűrési ideje a negyedére csökken, így az ezzel kapcsolatos költségek is.
Ezzel a módszerrel a vállalatnak egy önéletrajz feldolgozása 1375 Forintba kerülne.
Költségkülönbözet becslése: 4125 Forinttal csökkenthetné költségeit a vállalat, ami 16 jelentkező esetében 66.000 Ft.
A saját megoldás bemutatása
Objektumok: az állásra jelentkezők, akiket a következő módon neveztem el: Jelentkező1, Jelentkező2, Jelentkező3, Jelentkező4, Jelentkező5, Jelentkező6, Jelentkező7, Jelentkező8, Jelentkező9, Jelentkező10, Jelentkező11, Jelentkező12, Jelentkező13, Jelentkező14, Jelentkező15, Jelentkező16
Attribútumok: Nem, Életkor, Végzettség, Nyelvi tudás, Számítógépes ismeret, Elhelyezkedés, Fizetési bérigény, Start kártya, Tapasztalat
Először létrehoztam egy adathalmazt, majd a jelentkezőket pontoztam a következő módon: nem - férfi 1, nő 2; életkor - 18-25 1, 26-35 2, 26-45 3, 46-55 4, 55- 5 stb.
Kimutatás varázsló segítségével létrehoztam a Pivot táblázatot, amely megkönnyíti az egyes szempontok szerinti csoportosítást, illetve megmutatja, hogy nincsenek-e átfedések a táblázatban.
Ezt követően felállítottam egy rangsort az összemért attribútumok alapján és megadtam egy irányt is a rangsor készítéséhez. A távolság esetében fordított irányt használtam, mivel egy jelentkezőnél fontos, hogy közel lakjon a munkahelyéhez.
Ezután elkészítettem a Coco online lapot a My-X segítségével.
Eredmények értelmezése
Az inverz munkalap 66. és 77. sora alapján a győztes az Jelentkező5 és a Jelentkező16. Őket érdemes behívni személyes interjúra.
Ajánlások megfogalmazása
Az ösztönös szakértői vélemény és a hasonlóság következtetései megegyeznek.
Az információ többletérték lehetőségének levezetése
A vállalat 4125 Ft helyett csak 3850 Ft-ot nyer a módszerrel a vártnál rosszabb eredményű kockázatok költségkiesése miatt. Ez 16 jelentkező esetén 61.600 Ft.
Kapcsolódó illetve konkurens megoldások
Nem tudok róla.