Fuvarozas

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Amarodi (vitalap | szerkesztései) 2011. november 30., 08:37-kor történt szerkesztése után volt. (Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA))

Forrás

XLS

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Fuvarozzunk, de mivel? avagy mely tényezők hatnak ténylegesen hosszú távú döntéseinkre?

A feladat előtörténete

Egy organikusan fejlődő, családi fuvarozó cég tulajdonosa látni szeretné, hogy a szűkülő fuvarozási piacon, melyek azok az autók a flottájában, melyek megtartásra érdemesek vagy leépítendők, illetve a jövőbeli fejlesztés milyen területen lenne a leghatékonyabb. A tulajosban kialakult egy sajátos vélemény, több éves tapasztalat alapján, melyet a vállalat jövedelmezősége nem minden esetben támasztanak alá. Saját meggyőződésének megerősítésére vagy döntéseinek úgy alapokra helyezése céljából, egy az eddigieknél tudományosan megalapozottabb módszer kipróbálása mellett dönt. A tulajdonos arra keresi a választ, hogy mely tényezők játszanak döntő szerepet a flottaalakítási döntések meghozatalakor.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

Stratégiai döntéseket a cég vezetője hoz, az ő személyes meggyőződése alapján. Stratégiai döntések alatt a járműbeszerzéseket értjük. Az elsődleges fókuszban a költségtényezők állnak, ezek között is a beszerzési ár és a fenntartási költségek.

A döntéshozó a táblázat pivot munkalapjának: 5. 6. 7. számú soraiban felsorolt tulajdonságokat értékeli a legfontosabbaknak, azon belül is a költségelemeket.

Döntéseinek alapját ez szolgáltatja.

A több éves működés sok esetben nem igazolja az elsősorban költségalapon meghozott beruházási döntések helyességét. Beszerzési és fenntartási költségeiben is drágább járművek sokszor jövedelmezőbbnek mutatkoznak, mint az olcsó, alacsony fenntartású járművek.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

Az adtok megbízhatósága, az esetek nagy részében pontos volt, azonban a fogyasztási értékekben egyfajta bizonytalanság lehet, mely a gépkocsivezetők különböző vezetési stílusából eredhet. Ennek feloldása, hogy hosszabb távon a különbségek kiegyenlítődnek tekintettel arra, hogy a gépkocsivezetők az egyes járműveken cserélődnek.

Objektumok (sorok)

Teherautó - 5 tonnás Teherautó - 10 tonnás nyitott Teherautó - 10 tonnás zárt Teherautó - 10 tonnás hűtő Teherautó - 20 tonnás

Attribútumok (X, Y oszlopok)

(attribútum; dimenzió; irány; magyarázat)

Mennyit fut a jármű? km 1. minél kevesebb annál jobb

Beszerzési értéke? M ft 1. minél kevesebb annál jobb

Éves karbantartási költség e Ft 1. minél kevesebb annál jobb

Fogyasztás l/100 km 1. minél kevesebb annál jobb

Hasznos teherbírás t 0. minél nagyobb annál jobb

Fuvarozási bevétel M Ft 0. minél nagyobb annál jobb Üres km km

1. minél kevesebb annál jobb

Rakott km km 0. minél nagyobb annál jobb

A feladat által érintett célcsoportok

 a tulajdonos

 a vállalkozás alkalmazottai

 vállalkozás beszállítói

 vállalkozás ügyfelei

 a vállalkozás versenytársai

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

Erőforrás felhasználás a flottaalakítás során a működő gyakorlat szerint

A tulajdonos egy-egy döntést megelőzően 2 teljes munkanapot foglalkozik vele. Adatgyűjtéshez, elemzéshez foglalkoztat 2 kollégát, akik 1-1 hetet foglalkoznak vele. Az ügyintéző munkabére: 15.000 Ft./nap Feladat: adatgyűjtés. A szakértő munkabére: 25.000Ft./nap Feladta: elemzés készítése. A tulajdonos munkabére: 50.000 Ft./nap Feladat: döntéshozatal.

A hasonlóságelemzésen alapuló döntéshozatal

Az adatgyűjtés és az elemzés ugyanannyi idő, de a módszer egyértelmű értelmezése miatt a tulajdonosi döntéshozatal ideje lerövidül.

Költség és hasznosság különbözetbecslése

Költségszinten 1 napi tulajdonosi erőforrás mutatkozik az összehasonlító elemzés javára.

Hasznosság tekintetében pedig a várható eredmény jobb lesz, mert a jelenlegi gyakorlat szerint meghozott döntések nem hozták a várt eredményt, ezért változtatásra van szükség. Így hosszabbtávon megtérülő beruházásokat, jövedelmezőbb üzletmentet és megalapozottabb döntéseket várunk az új módszertől.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

• Objektumok alatt a teljes flotta valamennyi járműtípusát értjük.

• Az attribútumok a tulajdonos szakértői véleménye alapján kerültek meghatározásra.

• Az adatok összegyűjtése, pivot tábla elkészítése.


• Az objektumok adott attribútumok szerinti rangsora az értékek egyszerű összehasonlítása alapján került meghatározásra. A rangsor minden attribútum esetén 1-től 5-ig terjed. Az egyes attribútumok irányának kijelölése a CoCo tábla 20. sorában került rögzítésre.

• A Solver funkció kétszeri funkció lefuttatása után az aggregált különbség nem csökkent tovább.

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

Az üres kilométerek mennyisége bizonyult a legfontosabb tulajdonságnak. Átlagot meghaladó fontossággal bír a rakott kilométer is. Legkisebb fontosságú tulajdonság a jármű teljes futásteljesítménye. A beszerzési érték, a karbantartási költség, hasznos teherbírás és a fogyasztás tulajdonságok érzékenysége nulla.

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

A hasonlóságelemzés erőben más tényezőket ítél fontosnak, mint a tulajdonosi tapasztalat. Az olyan költséghez kapcsolódó tulajdonságok, mint beszerzés, karbantartás, fogyasztás gyakorlatilag zajnak tekinthetők. Ugyanakkor a rakottan és üresen megtett kilométerek fontosságát az összehasonlító elemzés kiemelkedő fontosságúnak mutatja.

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

A vállalkozásnál eddig követett módszer és a hasonlóságelemzés eredménye merőben más képet mutat. Olyan alapkategóriákat, mint költség szorít a háttérbe, ugyanakkor a járművek kihasználtságára vonatkozó tényezőket – üres futás, rakott km – hangsúlyoz. Az eredmény kimondottan elgondolkodtató abból a szempontból, hogy mit kell a fuvarozási piacon a hosszú távú döntések alapjának tekinteni. Tekintettel az eredmények különbözőségére, nem szabad figyelme kívül hagyni az összehasonlító módszer korlátait. A mutatkozó jelentős különbség, kritika nélküli elfogadás helyett, az összehasonlító módszer bemenő adatainak felülvizsgálata is indokolt. Az már csak hab a tortán, hogy a hasonlóságelemzés erőforrás igénye ténylegesen alatta marad az eddigi legjobb gyakorlaténak.

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

nyilatkozat és kitöltési segédlet